Інколи виникають проблеми під час купівлі-продажу квартири/будинку. Серед причин, які можуть негативно вплинути на результати угоди, може бути неналежна організація у підготовці відповідних документів.
Про це детальніше розповіла нашим читачам начальниця Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Ірина Свистун.
Договір купівлі-продажу нерухомості – це угода, для реєстрації якої потрібна наявність не лише попиту й пропозиції, а ще й юридично вірно сформованого пакета документів. Так, покупець та продавець повинні надати нотаріусу всі необхідні папери, щоб той належним чином (і без сумніву) вніс відповідні зміни у реєстр.
Відтак, щоб відчуження будинку або квартири пройшло успішно потрібно:
1. Документи, що підтверджують право власності на нерухоме майно.
2. Технічний паспорт на будинок/квартиру.
3. Звіт про оцінку майна або е-Довідка про оціночну вартість об’єкта нерухомості.
4. Довідка про зареєстрованих у відчужуваному будинку, квартирі, осіб.
5. Дозвіл органу опіки і піклування на укладення правочину (якщо малолітні, неповнолітні діти, недієздатні, обмежено дієздатні є власниками або мають право користування нерухомим майном).
6. Паспорти та реєстраційні номери облікової картки платника податків сторін договору, а також їх подружжя (якщо нерухоме майно придбавалося в шлюбі, та Покупець на момент придбання нерухомого майна перебуває у шлюбі); свідоцтво про укладення шлюбу, якщо вдова (вдівець) + свідоцтво про смерть.
7. Заява співвласника відчужуваної квартири, будинку про відмову від здійснення права переважної купівлі частки у спільній частковій власності (з позначенням ціни та інших умов, на яких продається об’єкт нерухомого майна). Необхідна у разі продажу частки відчужуваної квартири/житлового будинку. Справжність підпису на заяві учасника спільної часткової власності повинна бути засвідчена в нотаріальному порядку.
8. Якщо договір укладатиметься за довіреністю, необхідно надати таку довіреність, паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків представника.
9. Довідка про правовий статус земельної ділянки, у випадку відчуження будинку, розташованого на земельній ділянці, яка перебуває в державній власності. Договір оренди такої земельної ділянки.
Якщо земельна ділянка перебуває у приватній власності, то відповідно до статей 120 Земельного кодексу України, 377 Цивільного кодексу України житловий будинок (нежитлова будівля/гараж, що стоять окремо) необхідно відчужувати разом із земельною ділянкою, на якій ці об'єкти розміщені.