Начальником відділу адміністрування єдиного внеску ДПІ у м. Чернігові Галиною Мушенок проведено з платниками податків «гарячу лінію» з питань порядку обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Надаємо питання, з якими зверталися платники у ході проведення заходу та відповіді на них.
Питання 1: Чи є базою нарахування єдиного внеску заробітна плата учнів та слухачів учбових закладів, яка виплачується їм при проходженні виробничої практики ?
Відповідь: Оскільки учні, які проходять виробничу практику, не є штатними працівниками підприємства, а отже не перебувають з ним у трудових відносинах, то заробітна плата, яка виплачується їм при проходженні виробничої практики, не є базою нарахування та утримання єдиного внеску.
Питання 2: Де знайти клас ризику для обкладання зарплати єдиним внеском ?
Відповідь: Якщо працю співробітника підприємець використовує в діяльності, вид якої він прийняв за основний, то клас професійного ризику виробництва для визначення розміру ставок єдиного внеску він знайде у Виписці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців, яку можна замовити в державного реєстратора.
Питання 3: Як оподатковувати зарплату сумісника, якщо її сума менша за мінімальну ?
Відповідь: Якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної зарплати, суму єдиного внеску розраховують як добуток розміру такої мінімальної зарплати та ставки єдиного внеску, установленої для відповідної категорії платника (абз.9 ч.5 ст.8 Закону про ЄСВ). Однак, враховуючи приписи абз.10 ч.5 ст.8 Закону про ЄСВ така вимога не діє стосовно зовнішніх сумісників.
Отже, базою нарахування єдиного внеску на зарплату зовнішніх сумісників є фактично нарахована зарплата. Сума єдиного внеску розраховують множенням суми нарахованої заробітної плати на ставку єдиного внеску. При цьому не важливо, який саме розмір зарплати сумісника — менше, більше чи дорівнює мінімальній зарплаті.
Питання 4: Як заповнити звіт з ЄСВ, якщо по одній застрахованій особі наявні різні види нарахувань ?
Відповідь: Якщо протягом одного звітного періоду застрахованій особі були здійснені нарахування виплат, у яких відрізняються база нарахування єдиного внеску та розміри ставок єдиного внеску, то на одну застраховану особу допускається декілька записів у таблиці 6 додатка 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015р. №435.
Питання 5: Чи звільняється від сплати єдиного внеску працюючий на підприємстві пенсіонер за віком ?
Відповідь: Згідно з п.2 ч.1 ст.4 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» працівники, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях, в інших юридичних особах, утворених відповідно до законодавства, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання є платниками єдиного внеску.
Звільнення від сплати єдиного внеску для працюючих на підприємстві пенсіонерів законодавством не передбачено.
Питання 6: Яким чином страхувальнику виправити помилки у звіті щодо сум нарахованого єдиного внеску до закінчення терміну його подання ?
Відповідь: Згідно з п.1 р.V Порядку №435 у разі виявлення помилки у звіті до закінчення терміну його подання, страхувальник повторно формує та подає звіт у повному обсязі до фіскального органу за місцем обліку.
Чинним вважається останній електронний або паперовий звіт. Поданий страхувальником до закінчення термінів подання звітності, визначених цим Порядком.
Якщо страхувальником до закінчення терміну подання звітності подаються лише окремі таблиці за поточний звітний період зі статусом «скасовуючи», «додаткова», то цей звіт не вважається таким, що не подавався.
Питання 7: Чи застосовується відповідальність до фізичної особи, яка уклала договір про добровільну сплату єдиного внеску, але не подала звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску?
Відповідь: Фізична особа, яка уклала договір про добровільну сплату єдиного внеску, але не подала звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску, втрачає право на отримання допомоги при настанні страхового випадку, який визначений в укладеному договорі.
Підготувала Алла БУЛАВА, керівник сектору комунікацій ДПІ у м. Чернігові