Як міліція шукала дерев’яне поліно у трусах чоловіка

сокираНе ходіть в ліс по дрова або чи правомірно міліція порушує кримінальні справи. Частина друга. 

Продовження та майже закінчення історії «з дровами у трусах» опублікованої на сайті sknews.net.

Нагадаємо, що суть справи полягала в тому, що жителя Ічнянського району, пана І., звинуватили у незаконній порубці дерев. До його житла увірвалася міліція і почала шукати деревину в особистих речах чоловіка та його сім’ї. Також було вчинено особистий обшук пана І. і конфісковано всі дрова з його подвір’я, вид деревини яких і діаметр не відповідали зазначеним в ухвалі слідчого судді. Крім того, багато вилученої деревини взагалі не було внесено до протоколу.

4 вересня Апеляційний суд Чернігівської області визнав порушення права пана І. на доступ до правосуддя та виніс Ухвалу про призначення нового розгляду у суді першої інстанції.

В цей же час, до Прокуратури Чернігівської області було надіслано Заяву від пана І., предметом якої стало повідомлення про вчення кримінального правопорушення за ст. 365 КК України, тобто перевищення влади або службових повноважень слідчим СВ Ічнянського РВ УМВС у Чернігівській області.

Адже, за обставинами справи, слідчий своїми діями, відмінними від зазначених у Кримінально-процесуальному кодексі України, прийшов до пана І. додому з власними правилами проведення обшуку. Виявляється, його методами пошуку зниклої деревини є перегортання житла догори дригом та обшук у дитячої кімнати і спідньої білизни на тілі.

І все це з надією знайти стовбури, які, начебто, мають відношення до кримінального провадження по незаконній порубці лісу. Окремого зауваження варте вилучення предметів і речей на власний розсуд.

На думку юристів ГО «MART», такими діями слідчий не тільки порушив законні права пана І., а й підірвав авторитет державної влади.

Що ж до злощасної деревини, то на момент подання даної заяви, станом на 15.09.2015р., дрова не були ні арештовані, ні повернуті їх власнику.

З огляду на всі ці обставини, до заяви пана І. було включено прохання до прокуратури внести відповідні відомості до єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування за фактом вчинення кримінального правопорушення  за ст. 365 КК України та вчинити передбачені законом дії щодо притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності.

24 вересня надійшла відповідь прокуратури, що викликала подив та іронію. В ній зазначалося, що із заяви не вбачається будь-яких дій які б свідчили про вчинення злочину слідчим СВ Ічнянського РВ УМВС у Чернігівській області. Тобто, «пошук дров у трусах» та вилучення з господарства, де мешкають малолітні діти, перед настанням холодів усіх дров, на думку прокуратури, є правомірними. І це відбувається у правовій державі, яка прагне стати частиною сучасного європейського суспільства, і має піклуватися про дотримання прав людини і дитини.

Але повернемося до судових справ. Новий розгляд справи щодо скарги на бездіяльність слідчого був призначений на 28.09.2015р. На ньому слідчий суддя Головченко М.М. виніс Ухвалу про задоволення скарги пана І. та зобов’язав слідчого повернути тимчасово вилучене майно пану І.

Таке відновлення прав людини відбулося завдяки юридичній підтримці юристів ГО «МАRТ» та адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу та співпрацюють з Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернігівській області, а також з Ніжинським місцевим центром  надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Але, на жаль, залишається ще одне відкрите питання: після проведення обшуку слідчим, з господарства пана І. були вилучені дрова. А це майже дві вантажівки деревини, що на даний час зберігається на території Прилуцького лісового господарства. Дрова вивезли, і слідчий, на виконання рішення суду, повинен повернути дрова, але за чий рахунок?

І слідчий, і лісове господарство відхрещуються від відповідальності. Тому пану І., окрім принизливих спогадів, дістануться ще й збитки, бо він, як виявилося, має повертати незаконно відібране в нього майно за власний кошт.

Автори статті: Дмитро Шумар, Марина Забара

Інформація про організацію:

Громадська організація «МАRТ» (раніше – ММГО «Молодіжна АльтеРнаТива» або ММГО «М’АРТ») фактично розпочала роботу в 1998 році. Є незалежною неполітичною неприбутковою організацією, яка бачить своїм завданням розвиток громадянського суспільства, навчання та просвітництво в сфері прав людини, моніторинг дотримання прав людини, відстоювання суспільних інтересів з використанням механізмів захисту прав людини.

Організація надає безкоштовні юридичні консультації. Консультації надаються за умови ОБОВЯ'ЗКОВОГО ПОПЕРЕДНЬОГО запису за телефонами: (0462) 93-83-30 та 063-560-52-00. Дні прийому: вівторок та четвер з 10:00 до 16:00. Адреса: м. Чернігів, вул. П'ятницька, 39, кім. 703. Сайт організації: www.mart-ngo.org.ua

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?