Як борються зі шкідниками та пожежами лісівники Чернігівщини

03За участю інженерів з охорони і захисту лісу та головних лісничих державних лісогосподарських підприємств наприкінці квітня у Чернігівському обласному управління лісового та мисливського господарства пройшов семінар з питань лісозахисту. 

Розпочався захід з приємної події : начальник управління Андрій Пивовар привітав з днем народження головного лісничого Ніжинського держлісгоспу Володимира Костирка.

Андрій Олексійович подякував головним лісничим за чітку організацію весняної лісокультурної кампанії і змістовну роботу під час проведення акції «Майбутнє лісу у твоїх руках!» у Сіверському краї. Він також відмітив, що лісівники Чернігівщини справилися не лише з планом весняної посадки лісів, а й виконали річний. За останні роки — це вперше. Багато чинників посприяли такому лісівничому результату , і погода теж допомогла. При плані 2 250 гектарів було створено 2 289 га молодих лісів.

02

На семінарі виступила головний лісопатолог ДП «Київлісозахист» Галина Заболотна, яка розповіла про загальну лісопатологічну ситуацію по зоні Чернігівського ОУЛМГ та в розрізі державних лісогосподарських підприємств ( площі осередків шкідників та хвороб лісу) з прогнозом на нинішню весну .

Хвороби лісових насаджень були і залишаються одним з основних факторів, що погіршують загальний санітарний стан насаджень регіону.

Всього станом на 01.01.2015 року в насадженнях області зафіксовано осередків хвороб на загальній площі 26 620,6 га, в т.ч. на площі 3 249,1 га — потребують санітарно-оздоровчих заходів. Порівняно з 2012 роком загальна площа осередків зменшилася на 1178,9 га (4%). І площа, що потребувала СОЗ, теж зменшилась на 10,9 га (0,3%).

01

Найбільшу частку від загальної площі хвороб займає коренева губка — 23 510,3 га, або 88%.

Осередки КГ перебувають на обліку у таких держлісгоспах:

Остерському — 6 238,0 га;

Добрянському — 4157,0 га;

Холминському — 3404,0 га;

Семенівському — 2775,0 га;

Чернігівському — 2324,4 га;

Городнянському — 1440,0 га;

Борзнянському — 1239,0 га;

Корюківському — 604,4 га;

Прилуцькому — 584,7 га;

Н. -Сіверському -556,3 га;

Ніжинському — 188,4 га.

Та загальна площа шкідників лісу на початок 2015 року зменшилась проти початку 2014-го на 3024,0 га і становить 52 368,0 га. Площа, яка потребує ВМБ, становить 327 га, що на 14,0 га менше, ніж на відповідний період 2013 року.

Видовий склад шкідників лісу у минулому році був представлений такими видами: звичайний сосновий пильщик ( ЗСП) із супутніми видами, сосновий шовкопряд (СШ), травневий хрущ (ТХ) та зимовий п'ядун (ЗП), пагов'юн і підкорний клоп.

Основним оздоровчим заходом в осередках хвороб є призначення уражених дерев в рубку на підставі вимог «Санітарних правил в лісах України».

Головний лісничий облуправління Юрій Пономаренко у своєму виступі наголошував, що пожежі — найстрашніше лихо для лісів після хвороб. Вони знищують і лісонасадження, і навколишні села, в чому всі переконалися цьогорічної весни. Отож лісовій охороні потрібно чергувати цілодобово. А черговими повинні бути лісівники — не нижче майстра лісу. І техніка — завжди у бойовій готовності.

Юрій Борисович поділився з присутніми враженнями від поїздки на семінар до білоруських колег. Гомельчани продемонстрували, як борються з лісовими пожежами.

Потім Юрій Пономаренко представив нового пілота-спостерігача з «Української державної бази охорони лісів» Олександра Степанця. Позивний залишається той же : «Колокол!». Про це повідомив лісівникам Олександр Степанець і запевнив, що не підведе досвідченого льотчика Анатолія Кир'янова, котрий впродовж багатьох років патрулював ліси Придесення. Годин для польотів вистачає.

У свою чергу, Юрій Пономаренко пообіцяв, що чернігівські лісівники старатимуться найближчим часом придбати спостерігач-безпілотник, як у сусідів-білорусів.

Микола ТИЩЕНКО, Чернігівська область

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?