Вперше в історії Міністерства внутрішніх справ незалежної України в селищі міського типу Олександрівка (Олександрівська ОТГ Краматорського району Донецької області) на фасаді будівлі відділення поліції № 1 Краматорського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області урочисто відкрито меморіальну дошку на честь Олександра МИЦЮКА.
Олександр Мицюк — борець за незалежність України в XX столітті, Міністр внутрішніх справ Української Народної Республіки (грудень 1918 – лютий 1919), автор понад 60-и наукових робіт, місцевий уродженець.
Ця важлива подія відбулася 8 грудня 2021 р.
Організатори: Міністерство внутрішніх справ України, ГО «Українська Ініціатива», місцеві органи влади.
ЧОМУ ДРУГИЙ ЗА ПОСАДОЮ ЧЛЕН КЕРІВНИЦТВА МВС УКРАЇНИ ВЗЯВ УЧАСТЬ У ЗАХОДІ?
Ми вже звикли (і це додає оптимізму), що з початком російської агресії проти нашої країни в поліції на Донеччині запроваджено системну та ефективну роботу з українського національно-патріотичного виховання, правоохоронці роблять посильний і вагомий внесок в реалізацію державної політики національної пам’яті.
Знаково, що в урочистому відкритті меморіальної дошки на честь керівника правоохоронного органу часів Української революції 1917—1921 років взяв участь перший заступник Міністра внутрішніх справ України Євгеній ЄНІН.
Під час свого виступу він чітко та однозначно заявив: «Приклад Олександра Мицюка – це свідчення того, що українська душа проявляється і на Донеччині, і на Закарпатті, і в Одесі, і на території північних регіонів нашої держави. З історичних дописів ми бачимо, що ще сто років тому він чітко усвідомлював всю сутність московського більшовицького режиму. Ми маємо знати, шанувати своїх героїв і брати з них приклад, тому що головна битва за незалежність ще попереду».
Під час цих урочистостей Є. Єнін окреслив бачення яким має бути український правоохоронець — патріотом і професіоналом, який служить своєму народу.
РАЗОМ ПОЛІЦІЯ ТА ГРОМАДЯНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО — СИЛА
Одним із ініціаторів і організаторів увічнення пам’яті борця за незалежність України в XX столітті, славетного правоохоронця часів Української держави початку минулого століття Олександра Мицюка була ГО «Українська Ініціатива», її осередок у цьому регіоні. Вона налагодила дієву співпрацю з Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області.
Голова правління цієї організації, до речі, сам уродженець з Чернігівщини, Юрій КОСЕНКО, у своєму виступі на урочистому відкритті заявив: «Олександр Мицюк був сином простого селянина з Донеччини, а його життєвий шлях присвячений одній меті – боротьбі за незалежність України. Він є одним із батьків-засновників сучасного українського міністерства внутрішніх справ, міністром-практиком, який втілював реформи в складних умовах, а також вченим. Одним з перших він усвідомив злочинну, агресивну сутність концепції «русского мира» та передбачив, що буде далі».
Отже, одним із результатів співпраці правоохоронців і громадських активістів стало увічнення пам’яті одного з наших славетних предків. Його життя і діяльність — наочний приклад для сучасних Захисників України від зовнішніх ворогів і криміналітету.
ДЕЯКІ ДАНІ ПРО ОЛЕКСАНДРА МИЦЮКА
Олександр Корнійович МИЦЮК (09 (21). 06. 1883 — 30. 12. 1943). В Українському визвольному русі з 1905 року, зазнав репресій від російського царату. Від 1910 року і приблизно до 1915-го – лісник у маєтках Миколи Терещенка на Чернігівщині.
Активна участь в Українській революції 1917—1921 років: від червня 1917 р. – голова Київського губернського комітету з постачання палива, директор адміністративного відділу Генерального секретаріату земельних справ Української Центральної Ради, директор земельного департаменту Міністерства земельних справ УНР; у грудні 1918 р. – лютому 1919 р. – Міністр внутрішніх справ УНР. Після відставки займався організацією кооперативів у містах Вінниця та Кам'янець-Подільський. В 1920 р. – заступник Міністра народного господарства УНР. Наприкінці того ж року емігрував до Чехо-Словаччини. Викладав в Українській господарській академії у Подєбрадах та Українському вільному університеті в Празі. У 1938–1939 рр. і 1940–1941 рр. – ректор УВУ! Досліджував проблеми політекономії й аграрної політики. Від 1921 р. брав активну участь у діяльності Українського громадського комітету.
ОЛЕКСАНДР МИЦЮК ПРО ФАШИЗМ І БІЛЬШОВИЗМ
Одним із важливих застережень наступним поколінням українських патріотів стало його порівняння фашизму з більшовизмом. У номері 10-11 за 1929 р. у часописі ОУН «Розбудова нації» (Прага) в статті «Фашизм» він їх так порівняв: «Як і російський комунізм, фашизм пересяк психольоґією і методами воєнної доби».
Маємо серйозно поставитися до попередження нашого предка: «русский мир» — нащадок того самого російського комунізму теж діє підлістю та жорстокістю, вповні намагаючись реалізувати імперський принцип — «поділяй і володарюй».
Пам’ятаємо і перемагаємо!
Сергій Бутко,
Представник Українського інституту національної пам’яті в Чернігівській області