У новому рейтингу Freedom House Україна за рівнем політичних прав і громадянських свобод опинилася у розділі «частково вільних» країн.
Правозахисна організація Freedom House опублікувала щорічний звіт «Свобода у світі-2017».
Про це повідомила Національна спілка журналістів України з посиланням на media sapiens.
У доповіді наголошується, що головні демократичні країни занурилися у тривогу і непевність після того, як Велика Британія проголосувала за вихід з Європейського Союзу, новий уряд у Польщі запровадив низку антидемократичних кроків, у частині Європи до влади прийшли ксенофобські націоналістичні партій, а у США переміг Дональд Трамп.
У той же час Росія (що має статус «невільної») демонструє зверхність і ворожість, втручаючись у політичні процеси у США та інших демократій, посилюючи підтримку режиму сирійського президента Башара аль-Асада та окупацію української території, передає Радіо Свобода. Відповідно до звіту Freedom House Росія набрала 20 пунктів.
Із 195 країн, які оцінювалися, 87 – отримали рейтинг «вільних», 59 – «частково вільних» і 49 – «невільних».
Кожну країну правозахисники оцінюють за двома критеріями (рівнем політичних прав і громадянських свобод) за шкалою від 1 до 7, де 1 — найкращий показник, а 7 — найгірший. Україна, як і рік тому, отримала 3 бали за обома критеріями (частково вільна).
За 100-бальною системою Україна набрала 61 пункт (що більше — то вільніша країна).
«Україна продовжує оговтуватися від заворушень, що супроводжували відсторонення Віктора Януковича з поста президента в 2014 році, а також пов'язаної з цим кризи, спровокованої окупацією Росією Криму та військовою підтримкою сепаратистів на Донбасі, на сході України. Неспроможність керівництва держави подолати масштабну корупцію у вищих ешелонах влади підірвала популярність уряду та негативно позначилася на ефективності проведення реформ у різних галузях. У сфері цивільних свобод загрозу свободі преси становили політичний тиск і напади на журналістів», — зазначається в доповіді.
Із 49 країн, визнаних дослідниками «невільними», найгірший рівень політичних прав і громадянських свобод мають 11 з них – Сирія, Еритрея, Північна Корея, Узбекистан, Південний Судан, Туркменістан, Сомалі, Судан, Екваторіальна Гвінея, Центральна Африканська Республіка й Саудівська Аравія.
Найвищий показник здобули Швеція, Фінляндія та Норвегія – по 100 балів кожна.
Україна вважалася частково вільною від часу оголошення незалежності в 1991 році аж до Помаранчевої революції. У роки президентства Віктора Ющенка країна вважалася вільною, однак із приходом до влади Віктора Януковича ситуація знову погіршилася. Минулого року Україна також набрала 61 бал.
Раніше MediaSapiens писав про те, що Україна втратила одну позицію у світовому рейтингу свободи інтернету (Freedom House), змістившись із 24 місця на 25-те. Статус свободи у всесвітній глобальній мережі в Україні, як і у 2015 році, оцінено як «частково вільний».