Центр захисту прав ЗМІ – єдину в Росії некомерційну організацію, що захищає свободу слова, днями внесли в реєстр «іноземних агентів».
Проти її керівника, Галини Арапової – відомого медіа-юриста, у Воронежі розпочалася «війна»: її звинувачують у «обслуговуванні проамериканського режиму». Про це ідеться на сайті Союзу журналістів Росії.
Пікетувальники, які зібралися біля регіонального управління Мін’юсту, тримали в руках плакати: «Арапова — защитница каких СМИ?», «Галя = $», «Как обстоят дела с убийством журналистов на Донбассе?». Однак саму Галину Арапову, яка проходила повз, навіть не впізнали. Одна з постійних учасниць «антимайданних» мітингів у Воронежі, звинувачувала Галину Арапову в «защите тех журналистов, которых велено защищать». Утім, Центр захисту прав ЗМІ представляє в суді журналістів усіх видань, у тому числі й державних.
Пікет, що відбувся навпроти управління Мін’юсту, як виявилося, був погоджений з мерією. Заявку на його проведення подавав Олександр Камінський – активіст «Молодої
гвардії», автор банеру «П’ята колона» у Воронежі, на якому були надруковані фотографії відомих діячів, опозиціонерів і правозахисників. Тоді Арапова до «списку» не потрапила.
Під час спілкування з журналістами виявилося, що ніхто з пікетувальників не розумів, чим займається Центр захисту прав ЗМІ. Твердили лише одне: «Получают западне гранты — значит, «иностранные агенты».
Галину Арапову звинувачували в тому, що вона «жодного разу навіть не висловилася з приводу вбитих журналістів на Донбасі». Утім, за словами правозахисниці, заяви – не те, чим займається Центр.
– Ми займаємося тільки юридичною практикою, робити заяви – не наш формат роботи. Висловлюються інші організації: Союз журналістів Росії, Фонд захисту гласності. Ми ж ведемо справи в суді, причому тільки на території Росії. Ми, в тому числі захищали права журналістів Lifenews, відправлених у гарячу точку, – сказала Галина Арапова.
Це був перший пікет проти Центру захисту прав ЗМІ. Досі активісти під керівництвом Олександра Камінського «працювали» проти громадських діячів і правозахисників.
– Мабуть, у нас різні поняття про патріотизм. Я вважаю, що те, чим займається наш центр, дійсно іде на користь Росії. Свобода слова – одне з прав людини, гарантованих нам державою. Те, що в пікетувальників свій погляд на патріотизм – це їх право. Ми просто боїмося провокацій, – прокоментувала Галина Арапова.
Організації загрожує штраф у розмірі від 300 до 500 тис. рублів. Незважаючи на труднощі, Галина Арапова заявила, що Центр не припинятиме роботу із захисту журналістів.
До акці на підтримку організації долучилося вже понад 700 представників ЗМІ з усієї Росії, з заявами виступили Союз журналістів Росії, ОБСЄ та інші авторитетні організації.
Стурбовані агресією проти Галини Арапової і в Національній спілці журналістів України.
Лідера Центру захисту прав ЗМІ тут знають як кваліфікованого медіа-юриста: вона представляла Росію на спільному Круглому столі українських і російських медіа-організацій, що відбувся нещодавно у Відні під егідою ОБСЄ.
Протиставляти російській пропаганді українську – це шлях в нікуди, – керівник НСЖУ
Щоб протистояти російській пропаганді, Україна не має наслідувати приклад країни- агресора, натомість налагоджувати подачу об’єктивної інформації на міжнародному рівні. Держава повинна налагодити доступ журналістів до інформації та сприяти роботі в Україні іноземних інформаційних агенцій Таку думку висловив перший секретар НСЖУ Сергій Томіленко у коментарі виданню «Апостроф».
Як аналізують журналісти видання, російська пропаганда набирає все більших обертів на міжнародному рівні. Так, у США і Великобританії визнають, що їхні медіа програють війну російським пропагандистам. Основним інструментом російської пропаганди є телеканал Russia Today, аудиторія якого по всьому світу становить 700 млн. осіб. Створена у 2005 році і фінансована з федерального бюджету Російської Федерації, телекомпанія RussiaToday почала стрімко розвиватися і нині включає три цілодобові канали, що мовлять у понад 100 країнах світу різними мовами. Навіть в умовах складної економічної ситуації витрати на просування RT зростають.
Світова спільнота висловлює все більшу занепокоєність експансією російської телевізійної компанії. Так, у листопаді минулого року у Великобританії місцевий медіарегулятор Ofcom пригрозив оштрафувати чи відібрати у RT ліцензію на мовлення за «неправдиве висвітлення подій в Україні». При цьому колишній глава інформаційної служби «Бі-бі-сі» Пітер Хоррокс заявив, що британська всесвітня служба новин програє інформаційне протистояння російському телеканалу. Сукупна аудиторія служби нараховує 191,4 млн. осіб.
Посилення позицій російського телеканалу відбувається і в інших країнах. Ще в 2011 році держсекретар США Хіларі Клінтон констатувала, що Америка програє інформаційну війну ряду іноземних англомовних каналів, у тому числі RT. Однак російська пропаганда не обмежується мовленням Russia Today. У ній активно беруть участь також співробітники Служби зовнішньої розвідки, місцеві піар-компанії та юридичні фірми. Сумарні витрати на просування необхідної російській владі інформації сягають 4 мільярдів доларів на рік.
Натомість українські медіа-експерти не вважають виходом наслідування Росії. Як відзначає перший секретар НСЖУ Сергій Томіленко, ключем до успішного протистояння російській пропаганді як на міжнародномуСторінка 8 Дайджест новин НСЖУ середа, 11 березня 2015 р.майданчику, так і в Україні, є правдиве висвітлення подій та збільшення доступу журналістів до інформації.
– Протиставляти російській пропаганді українську – це шлях в нікуди. Куди ефективніше налагодити подачу оперативної достовірної інформації про те, що відбувається. Це спрацювало б як всередині країни, так і за її межами. Але для цього держава повинна забезпечити журналістам доступ до інформації. Для ЗМІ мають бути доступні і герої війни, і генерали. Поки що журналісти отримують якісь крихти правди від волонтерів чи солдатів, які хочуть висловитися. Військові ж перестраховуються, обмежуючи доступ преси, – зазначає Сергій Томіленко.
Очільник НСЖУ вважає, що в Україні не варто створювати нові ЗМІ, націлені на західну аудиторію. Адже їм потрібен час для завоювання аудиторії та довіри.
– Влада має сприяти роботі в Україні провідних світових газет та інформагентств. У такому випадку іноземна преса буде генерувати більше новин, інформація на Захід буде іти великим потоком. Скільки б не писали українські ЗМІ, західному читачеві звичніше і зручніше читати статті у своїх виданнях. І довіряє він їм більше.
Схожу думку висловила і керівник інтернет-видання «Телекритика» Наталія Лигачова.
– Пропаганда – це те, що прямовано на емоції людини. Не можна протиставляти російській пропаганді нашу. В якості протидії повинна бути правда. Але правда, як інформація, впливає в першу чергу, на мозок людини. І в цьому випадку вплив буде більш тривалим, ніж емоції. А російська пропаганда вже привчила свого читача-слухача, в тому числі, і на Заході, до емоційного реагування. Проблема ще й у тому, що на Заході також люблять такий спосіб подачі інформації і активно його використовують. Тож, росіяни пішли, можна сказати, протоптаною стежиною. Нам варто залучати психологів, які б допомагали журналістам загортати правдиву інформацію в більш привабливу емоційну обгортку. Це був би грамотний підхід, – прокоментувала Наталія Лигачова.
За інформацією Національної спілки журналістів України