Тут був телефон, вуличний таксофон. Віднедавна його нема, як і в багатьох людних місцях Чернігова. А це самісінький центр міста, Красна площа, будинок на розі проспекту Миру і вулиці Шевченка. Від телефону залишилися лише дроти і пляма на стіні.
Укртелеком знімає з роботи все більше таких телефонів-автоматів. Причиною називають значні витрати на їх експлуатацію при мізерних доходах. Цікаво, чи дійсно такі вже великі витрати на якусь «експлуатацію»? Щодо доходів, то останнім часом вони дійсно знизилися взагалі майже до нуля. Річ у тім, що зв’язківці, бідкаючись про збитковість таксофонів, якийсь час тому пішли на небувалу щедрість — можна телефонувати безкоштовно, не потрібно вставляти телефонну картку, продаж яких, власне, і становив дохід від цих телефонів. Безкоштовно можна телефонувати по місту. Міжміські розмови і далі були з таксофонів платними, якщо хтось захотів би подзвонити по тій же картці, наприклад, у Київ.
Таксофони виживаються мобільними телефонами, твердять зв’язківці. І в чомусь мають рацію, враховуючи бурхливе «омобільнення» населення. Дійсно, в людей тепер повні кишені мобільних телефонів із заманливими тарифними планами, хоча навіть ці хитрі, часом майже безкоштовні тарифи все ж витягують з людей чимало грошей. Але вже якось звикли до цього блага цивілізації.
Проте чи не рано отак відрізати таксофони? Були свого часу вони в приміщенні залізничного вокзалу, і не один. Уже нема. Порівняно недавно зник єдиний телефон при автовокзалі. І тепер два наші головні вокзали — без таксофонів. То чому б не зберегти їх бодай у найбільш людних громадських місцях? На вокзалах, у лікарнях, аптеках і біля них, у парках та інших місцях масового відпочинку. Ну, не в усіх же, врешті, є мобільники. Або якщо він розрядився, чи скінчилися кошти на рахунку, а людині треба терміново зателефонувати. Отож нехай би ще пожили ці симпатичні вуличні телефони. Які, звичайно ж, громадянам треба берегти.
Петро АНТОНЕНКО. Фото автора