У Чернігові розповіли про особливості надання земельних ділянок захисникам України

Земля учасникам АТО/ООС. Про грошову компенсацію, орендну плату та інші особливості отримання та використання земельних ділянок армійцями.

Нині за учасниками бойових дій законодавчо закріплено пріоритетне право на безкоштовне отримання земельних ділянок. Зокрема, для ведення особистого селянського господарства – не більше 2 гектарів, для ведення садівництва – не більше 12 соток, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 25 соток, в селищах – не більше 15 соток, у містах – не більше 10 соток, для індивідуального дачного будівництва – не більше 10 соток, для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 1 сотки.

Про особливості отримання земельних ділянок під особисте селянське господарство та садівництво військовим розповів начальник Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Олександр Старченко.

Платна приватизація землі не позбавляє права отримати аналогічну ділянку безоплатно

Який нині стан справ з отриманням земельних ділянок під особисте селянське господарство та садівництво учасниками АТО/ООС в Чернігівській області, та яке місце область наразі займає в Україні по виділенню вищезазначених земельних ділянок?

Цьогоріч Головним управлінням отримано 792 заяви від учасників АТО/ООС та було надано 346 дозволів на виконання робіт. В подальшому з числа наданих дозволів вже була затверджена документація для 291 учасника бойових дій.

Загалом, починаючи з 2014 року, до нашого управління від учасників війни на Сході України надійшло близько 16 тисяч звернень, за якими майже 11,5 тисяч воїнів вже отримали відповідні дозволи.

Щодо співпраці з учасниками бойових дій, то, у порівняні з іншими регіонами України, ми займаємо лідируючі позиції у всіх напрямках. І головне – у бійців не виникає незадоволення роботою Головного управління стосовно розв’язання тих питань, з якими вони звертаються.

Чи існують відмови учасникам АТО/ООС в задоволенні клопотань про надання земельних ділянок, якщо так, то в яких випадках?

Звісно, поодинокі випадки бувають. У більшості випадків підставою відмови у наданні дозволу на розроблення документації з землеустрою є невідповідність вимогам статті 118 Земельного кодексу України матеріалів, прикладених до заяви, поданої на розгляд. Як правило, це відсутність графічних матеріалів бажаного місця розташування земельної ділянки або коли з наданих графічних матеріалів неможливо встановити місце розташування земельної ділянки в межах адміністративної одиниці. Також є випадки відмов, коли згідно частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України надання дозволу не входить до нашої компетенції.

Чи може пересічний учасник бойових дій отримати земельну ділянку для ведення садівництва, особистого селянського господарства, якщо він вже частково використав своє право на землю в таких випадках, як під час отримання спадщини, часткової приватизації тощо.

Норми безоплатної передачі земельних ділянок заявникам визначено статтею 121 Земельного кодексу України. Якщо учасник АТО/ООС вже скористався правом безоплатної приватизації якоїсь з цих норм, то у відповідності до частини четвертої статті 116 Земельного кодексу України він не може претендувати на повторну приватизацію за цією нормою. Однак частиною 81 цього Кодексу визначено, що громадяни можуть набувати право власності на земельні ділянки за цивільно-правовими угодами, тобто за договорами чи в разі прийняття спадщини. У випадку приватизації земельної ділянки платно, учасники бойових дій не позбавляються права на безоплатну приватизацію земельних ділянок за таким призначенням.

Навіть були у нас такі випадки, коли учасники бойових дій вже використали своє право на приватизацію, і ми за їхніми заявами надавали дозволи їхнім близьким родичам, зокрема дружинам.

Грошова компенсація за землю наразі не на часі

Який визначено перелік документів для учасників бойових дій щодо отримання земельних ділянок, чи є він вичерпним, якою повинна бути схема наданої земельної ділянки та які висуваються вимоги щодо особливостей її складання?

Перелік документів для отримання дозволу на розроблення документації із землеустрою визначений частиною шостою статті 118 Земельного кодексу України. Всі документи, що надаються заявниками з питань отримання земельної ділянки, з їхнього дозволу, зазначеного у заяві, вносяться до системи внутрішнього електронного документообігу «Автоматизована система управління документами «ДОК ПРОФ 3». Туди ми вносимо скановані копії паспортних даних, ідентифікаційного коду, копії посвідчення учасника бойових дій тощо. Щодо графічних матеріалів бажаного місця розташування, то викопіювання може бути надано з будь-яких графічних матеріалів, головне, щоб на них чітко зазначався контур земельної ділянки та була можливість ідентифікувати її місце розташування в адміністративно-територіальному утворенні.

Чи планується внести зміни в законодавчу базу щодо грошової компенсації для учасників АТО/ООС за земельні ділянки, яка Ваша особиста думка з цього приводу?

Механізм грошової компенсації за земельні ділянки допоки не розроблявся, можливо, це буде наступним етапом, адже зараз відбуваються суттєві зміни в земельному законодавстві з огляду на ринок землі, децентралізацію та інші земельні відносини. Щодо можливості грошової компенсації, то варто бути реалістами і спиратися на можливості економічного стану в країні, тому це не на часі.

Вільна земля для учасників бойових дій є

Як у майбутньому планується надавати земельні ділянки українським захисникам, чи є наразі вільна земля для видачі?

Між нашим управлінням та представниками Ради ветеранів АТО/ООС Чернігівщини 27 травня 2020 року був підписаний Меморандум про співпрацю в частині розширення переліку земельних ділянок, які можуть бути передані у власність учасникам бойових дій, а це понад 600 гектарів землі. Реєстрація місця проживання не впливає на отримання земельної ділянки, тобто отримати її можна в будь-якому куточку України.

Водночас інформація про вільні земельні ділянки розміщена на офіційному веб-сайті Головного управління Держгеокадастру у рубриці «Альбом-атлас» під банером «Інформація для учасників бойових дій (АТО/ООС) та членів їх сімей». Ця інформація постійно оновлюється та доповнюється новими графічними матеріалами.

Також воїни іноді звертаються з документами щодо надання дозволу на земельні ділянки, як правило, в місцевості, де проживають вони або їхні близькі родичі. Якщо немає певних обмежень чи обтяжень на ці наділи, ми задовольняємо такі заяви.

Ми завжди готові до діалогу з бійцями і знаходимо безпечні з точки зору дотримання протиепідемічних заходів форми спілкування аби допомогти їм першочергово отримати земельні ділянки.

Як вплинули зміни щодо утворення ОТГ на видачу та оформлення земельних ділянок для учасників АТО/ООС?

Передача земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад області не впливає на нашу роботу. Наразі учасники бойових дій мають змогу звертатися за отриманням дозволів на відведення земельних ділянок не тільки до державного органу виконавчої влади, а й до органів місцевого самоврядування.

У зв’язку з прийняттям розпорядження Кабінету Міністрів України № 60-р від 31 січня 2018 року ми за результатами інвентаризації передали вже 170 тисяч гектарів земель сільськогосподарського призначення у комунальну власність органів місцевого самоврядування. Тож військові також можуть звертатися безпосередньо до них.

Яка загальна процедура оформлення документів на земельну ділянку, скільки часу і коштів для цього потрібно?

Термін виконання землевпорядних робіт встановлений статтею 28 Закону України «Про землеустрій» і саме такі роботи проводяться у термін, передбачений договором. Максимальний строк розроблення документації із землеустрою не повинен перевищувати шести місяців з моменту укладення договору. Щодо вартості робіт, то це персональні договірні умови між замовником і виконавцем землевпорядних робіт. Загалом їхня вартість може коливатися від 3 до 5 тисяч гривень, а для військових вона значно менша і складає від 2 до 3 тисяч гривень.

Орендна плата в розмірі 5-6 тисяч гривень. Чи забагато це?

Яка наразі мінімальна орендна плата встановлена для земельних ділянок під особисте селянське господарство?

У відповідності до статі 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, тобто між власником земельної ділянки і орендарем. Середня орендна плата наразі складає близько 10-12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Для нашого регіону – це близько 5-6 тисяч гривень за 2 гектари, але все залежить від родючості землі.

Чи повинні учасники АТО/ООС сплачувати земельний податок та податок на прибуток за оренду земельної ділянки?

Згідно статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. У свою чергу, згідно статті 281.1.4 Податкового кодексу України від сплати земельного податку звільняються зокрема ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Якщо фермер взяв в оренду земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства і здійснює на них господарську діяльність, то він сплачує воїнам орендну плату і податок на прибуток до податкового органу. Тобто це є його обов’язком, але в договорі оренди земельної ділянки можуть бути визначені й інші умови.

Чи можуть учасники бойових дій отримати земельні ділянки під особисте фермерське господарство?

Такі ділянки воїни разом з іншими громадянами можуть отримати на земельних торгах, але першочергового права тут не існує. Цю землю надають на конкурентних засадах, тобто її отримує той, хто запропонує більшу орендну ставку.

Ігор Березинський

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?