Пожежа — найстрашніше явище розповсюдження вогню, що здатне за мить знищити життя, зруйнувати споруди, перетворити матеріальні цінності на попіл. Непоправної шкоди може завдати вогонь природним екосистемам, коли внаслідок паління сухого листя забруднюється атмосферне повітря, знижується родючість ґрунтів, змінюються кліматичні умови.
Чи відомо Вам, що лише у 2019 році Україна посіла перше місце серед країн Європи по пожежах у сільськогосподарських угіддях та водно-болотних місцевостях (таку оцінку надають міжнародні експерти). Невтішною є статистика пожеж державного лісового фонду, де площа загорань щороку складає понад 10 тис. га.
У більшості випадків саме випалювання сухої рослинності людиною призводить до масштабних катастроф. При цьому посилення відповідальність за порушення вимог пожежної безпеки у лісах, самовільне випалювання рослинності або її залишків не гарантує мінімізації фактів порушень у сфері природоохоронного законодавства, коли внаслідок людської недбалості страждають цілі екосистеми.
Саме тому в Комітеті з питань екологічної політики та природокористування ведеться робота, направлена на посилення захисту лісів, запобігання пожежам на землях лісового та водного фонду, торфовищах та на землях інших категорій (законопроект №3526). Очікується, що після ухвалення Верховною Радою України, документ сприятиме мінімізації кількості і масштабів пожеж, а також підвищить ефективність управління та контролю у цій сфері.
Зокрема, передбачено що:
— забороняється знищення або пошкодження рослинності, випалювання сухої рослинності або її залишків на землях водного фонду, у тому числі у прибережних захисних смугах та на островах (такі роботи можуть проводитись лише у випадках, визначених профільним міністерством);
— до повноважень місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування додається забезпечення попередження та гасіння пожеж на територіях та об’єктах;
— посилюється адміністративна відповідальність за правопорушення у цій сфері тощо.
Додатково пропонується внести необхідні зміни, що стосуються запобігання лісовим пожежам, до Закону України «Про землеустрій».
Тож, поки очікуємо на такі важливі новації в українському законодавстві, вкотре нагадуємо громадянам бути обачними і не чинити дій, що можуть нашкодити навколишньому довкіллю! Будьте обережними з вогнем!
Марія Плетінь, еколог, м.Чернігів,
спеціально для видання Суспільний кореспондент