4 листопада у прес-центрі «Місцеві вибори 2015. Чернігівщина» відбулася зустріч політолога Сергія Тарана з журналістами. Мова йшла про місцеві вибори, недоліки та позитиви нового закону про ці самі вибори, переформатування українського політикуму та зміну політичних еліт.
Місцеві вибори дають пояснення загальноукраїнських тенденцій
За словами політолога Сергія Тарана місцевим виборів приділяється дуже велика увага через те, що, по-перше, ці вибори проходили за новим законом, а по-друге, в країні відбуваються дуже важливі та складні процеси: боротьба з тероризмом та реформа децентралізації. Результати цих виборів можуть вказувати на загальнополітичні тенденції в цілому по країні. «Раніше ми говорили, що відбулися місцеві вибори, наприклад, в Польщі. І наші аналітики робили прогнози щодо того, яка партія переможе на наступних парламентських виборах, якою буде коаліція, як зміниться зовнішня та внутрішня політика держави. Схожим чином коментували місцеві вибори у інших країнах, але ніколи такий аналіз не робили за результатами місцевих виборів в Україні. Сьогодні те, що відбувається на місцевих виборах вказує на те, куди має рухатися українська політика і це дуже цікаво», — пояснив свою точку зору експерт.
Місцеві вибори – полігон для випробування нового закону
«Місцеві вибори стали полігоном для випробування нового закону. Нарешті з’явилися відкриті списки, які теоретично мали б принести свіжу кров в українську політику. Чи вдалося це чи ні – побачимо з часом», — вважає Сергій Таран.
За його словами після місцевих виборів влада на місцях отримає великі повноваження і громадяни мають розуміти, що від того які політики прийдуть, багато чого залежить.
«Вже на сьогодні за результатами місцевих виборів, можна робити певні висновки. В першу чергу, місцеві вибори показали, що відбувся цивілізаційний злам. І зараз переважна більшість політичних партій, які отримали підтримку виборців, мають проєвропейську орієнтацію. Раніше партії мали дуже виразну регіональну ознаку: можна було взяти карту України, провести кордон не зі Сходу на Захід – по діагоналі – і отримати результати волевиявлення. Цьогорічні місцеві вибори довели, що політичні партії здатні отримувати рівномірну підтримку в усіх регіонах України. Це дуже добре, бо ми маємо шанс позбавитися у нашому лексиконі такого терміну як «регіональні партії», таких понять як поділ України за політичною ознакою», — сказав експерт.
Зміна політичних еліт та тем для дискусій
На думку Сергія Тарана, за винятком кількох міст маємо шанс подолати монополію, яку ще донедавна мала Партія регіонів або її представники у своїх вотчинах. Наприклад, у Закарпатті та на Сході України до влади прийшли представники зовсім інших політичних сил. «Але є кілька регіонів, де представники колишньої Партії регіонів мають шанси повернутися до влади. Як не дивно це може статися у Чернігові, де один з кандидатів колишній член Партії регіонів. Такий приклад — це швидше виключення, ніж правило», — наголосив політолог.
Експерт вважає, що із відсутністю партійного «переділу» у політиці зникнуть ті дискусії, які донедавна роздирали наше суспільство. Не буде поділу між Сходом та Заходом і люди не будуть сперечатися куди рухатися до митного союзу чи до ЄС, якою мовою говорити, як історію трактувати. Ці всі питання ідентичності поступово зникнуть. Натомість політики більше уваги приділятимуть проблемам реформ та шляхам їх вирішення, боротьбі з корупцією. Це ті питання, які для нас дуже гострі та на часі. І це великий крок вперед в порівнянні з тими дискусіями, які відбувалися в Україні кілька років тому.
Боротьба «грошових мішків» за відсутності програм та ідей
Місцеві вибори також показали, що насправді політики дуже мало говорять про власні регіони і про проблеми місцевих громад. Переважно під час цих виборів використовували загальні гасла та лозунги. Це означає, що в Україні поки що немає місцевої політики. Громадяни дуже мало знають місцевих депутатів, вони добре знають депутатів Верховної ради, лідерів партій.
«Новий закон про вибори не сприяв оновленню політикуму. Він не зняв проблему грошей в українській політиці і, щоб виграти вибори кандидату насамперед треба шукати фінанси. В такій ситуації політика перетворюється не на змагання ідей та програм, а на змагання «грошових мішків». Для багатьох стало великим розчаруванням те, що місцеві вибори не привели до радикального оновлення місцевих еліт», — вважає Сергій Таран.
На його думку це дуже логічно. Багато грошей, якими можна ризикнути в регіонах мають ті, хто постійно були при владі і вміють домовлятися з будь-яким керівництвом. Участь у місцевих виборах – це високий фінансовий ризик. «В регіонах, на мою думку, багато коштів мають ті люди, які завжди були при владі, які вміють домовлятися з кожною владою. Відповідно про яке оновлення місцевих рад можна говорити? Саме тому важливо, щоб депутати Верховної ради вдосконалили цей закон і створили запобіжники, які створювали не конкуренцію грошей, а змагання програм, ідей та особистостей», — переконаний експерт.
Застосування адмінресурсу та підкупу виборців у місцевих кампаніях
Великою проблемою, на думку С.Тарана, всіх виборів є проблема адмінресурсу та підкупу виборців. Ці методи широко використовуються по всій Україні. Проблема скупки голосів – це проблема, яку не вдалося подолати. Межа, яка відокремлює, що вважається підкупом, а що ні, дуже розмита. Ця проблема є у Чернігові.
Позитивний момент нового закону про місцеві вибори
В Україні сьогодні формується проукраїнський вектор політики у всіх радах. Є українська партійна більшість і українська опозиція. І виборці, які не підтримують правлячі партії голосують не за Опозиційний блок і Партію регіонів, вони обирають радикалів, або соціал-популістів. З одного боку можна сказати, що популізм це зло для української політики. Але це наше зло. І краще мати справу з українськими популістами, ніж з російськими «путінами».
Сергій Таран зазначив, що в процесі реформи децентралізації на депутати місцевих рад мають стати комунікаторами ідей децентралізації. Важливо, щоб депутати і на місцевому рівні і центральна влада працювали разом тому що без реформи децентралізації буде важко щось зробити в країні далі. В результаті таких змін є надія, що з’явиться інтерес до місцевої політики і на наступних виборах депутати, які балотуватимуться, насамперед говоритимуть про місцеві проблеми.
Чи зацікавлені виборці у тому, щоб віддати свій голос?
Місцеві вибори завжди менш цікаві, ніж вибори до парламенту. Хоча у нас місцеві вибори окремо від загальноукраїнських відбувалися лише один раз у 2010 році. І тоді явка була нижчою. «Але слід наголосити на тому, що якщо мало виборців голосують, то нічого не зміниться. У Чернігові доля другого туру великою мірою буде залежати від явки. Якщо вона буде низькою, то регіонали можуть залишитися при владі. Тому саме для Чернігова явка дуже критична», — наголосив експерт.
Також він зазначив, що реформа децентралізації і передача повноважень можуть підвищити інтерес виборців до місцевих виборів.
За матеріалами прес-центру «Місцеві вибори 2015. Чернігівщина»