Онлайн-виставки — це ще один спосіб взаємодії з цільовою аудиторією заповідника «Гетьманська столиця».
В умовах військового протистояння росії історики Національного заповідника «Гетьманська столиця» обрали варіант презентації широкому загалу експонатів, оригінальних документів та археологічних знахідок в онлайн-форматі. У даному випадку найбільш актуальним є формат саме онлайн-виставок.
Перший проєкт онлайн-виставки ми підготували у 2022 році до відзначення 350-ої річниці від дня народження Пилипа Орлика. Особисте життя, політичну діяльність, Конституцію Пилипа Орлика та «Діаріуш» вивчають історики та дослідники.
Метою створення нашої першої онлайн-виставки стало бажання розкрити роль Пилипа Орлика у формуванні української нації та створенні незалежної держави. Для істориків заповідника стало важливим розкрити досліджені факти років його життя в Батурині, а також привернути увагу до археологічних досліджень садиби Орлика в Батурині та популяризувати важливу роботу Національного заповідника «Гетьманська столиця». Адже колектив заповідника при підтримці державних політичних діячів, провідних істориків, художників та меценатів, з 2002 року працює над формуванням фондової колекції основу для якої нам надали археологічні дослідження садиби Пилип Орлика в Батурині, які проводяться з 2017 року. У ході досліджень виявлено фрагмент кахлі з гербом Пилипа Орлика, яка дає нам підтвердження того, що це єдина відома садиба Пилипа Орлика, яка знаходилась саме в Батурині.
Ідею створення виставки підтримала президентка Українського Національного музею у Чикаго Лідія Ткачук, яка погодилась на представлення проєкту у стінах музейного закладу 28 липня 2022 року, до дня Української Державності. Таким чином стало можливим охопити значно більшу аудиторію не тільки в Україні, а й за кордоном.
Отже, у центрі проєкту особистість – Пилип Орлик. Онлайн-виставка складається з трьох тематичних розділів, в основу яких лягли документальні свідчення, основні археологічні знахідки та живописні картини сучасних українських художників.
Перший розділ представляє документальну спадщину, яка підтверджує перебування Пилипа Орлика в Батурині через призму документів, які зберігаються в архівах України, Франції, Швеції, російської федерації.
У рамках цього просвітницького проєкту, кожен зможе поринути в атмосферу археологічних досліджень Батурина – гетьманської столиці. Адже другий розділ ілюструє їх колосальний результат, ініціатором цих досліджень став заповідник «Гетьманська столиця».
Третій розділ, через художні роботи українських художників, виконані на замовлення Національного заповідника «Гетьманська столиця», розкриває образ Пилипа Орлика.
Концепцію онлайн-виставки «Пилип Орлик. Шлях гетьмана. Батурин» підготували історики заповідника: Наталія Реброва, Любов Кіяшко, Наталія Саєнко, Наталія Дробязко. Професійну зйомку та монтаж забезпечили фахівці з міста Чернігова: Дмитро та Олександр Фальчевські.
Локації для зйомок було обрано на території відтвореної Цитаделі Батуринської фортеці. І не випадково, адже понад 300 років тому, без сумніву, саме з цим місцем була поєднана політична діяльність Пилипа Орлика як генерального писаря в уряді гетьмана Івана Мазепи. Тут зароджувалися ідеї написання першої Конституції України.
Онлайн-виставка «Пилип Орлик. Шлях гетьмана. Батурин» отримала схвальні відгуки від наших чиказьких колег, української й американської громади, яка мала нагоду познайомитися з нею. «У той час, коли дикий московит не знає слова культура, музейники України вирушають у світову мандрівку із своїм проєктом державотворення, щоб відкрити світові Пилипа Орлика. Ми вітаємо подвижницьку роботу музейників та директорки Наталії Ребрової, які в умовах російської агресії продовжують досліджувати державотворчі процеси та історію України».
На YouTube каналі заповідника онлайн-виставку було представлено 19 серпня 2022 року. Інформативне 20 хвилинне відео дозволяє зануритися у світ легендарної особистості українського державотворення Пилипа Орлика.
23 серпня 2022 року директор заповідника Наталія Реброва в інтерв’ю для телеканалу Суспільне/Чернігів розповіла про те, як тривала підготовка онлайн-виставки та повідомила про результати презентації.
«В результаті підготовки онлайн-виставки ми зрозуміли – ми на вірному шляху. Те, що робить сьогодні наш президент, наш уряд, 300 років тому починав робити Пилип Орлик», — зазначила Наталія Реброва.
Шляхом підготовки даної виставки ми вшанували наших історичних героїв, які боролися за самостійність і незалежність України. На даний час, в умовах протистояння російській агресії наш обов’язок пам’ятати та вшановувати імена наших захисників, які ціною власного життя боронять кордони рідної держави. Тисячі синів України полягли в боротьбі за мирне небо над рідною країною. Тож до Дня пам’яті захисників України 29 серпня у 2022 році колектив заповідника підготував онлайн-виставку, мета якої — гідно вшанувати пам’ять загиблих земляків, героїв Батуринської ОТГ та зберегти вічну світлу пам’ять про них.
Онлайн-виставка «Герої нескореної України» вміщує фото загиблих, коротку біографію, з акцентом на фактажі обставин загибелі героїв, а також спогади рідних та близьких Олександра Ровного, Ігора Кушніренка, Руслана Сергієнка, Григорія Ситника. Вічна Слава і Пам’ять нашим Героям!
Концепцію та сценарій онлайн-виставки підготували історики заповідника: Наталія Реброва, Любов Кіяшко, Руслана Огієвська, Наталія Сердюк та Наталія Сушко. Онлайн-виставка стала меморіалом слави у онлайн форматі.
Виставку спершу було представлено в міському Будинку культури для жителів Батуринської ОТГ та рідних загиблих героїв і одночасно викладено на YouTube канал заповідника.
Станом на серпень 2023 року онлайн-виставки спільно отримали 1960 переглядів та продовжують привертати увагу шанувальників історичної минувшини та справжніх патріотів України.
Ці дві онлайн-виставки стали можливістю привернути ще більше уваги до втрат, яких зазнала наша культура, мистецтво, держава протягом тисячоліть. Сьогодні для кожного українця важливо знати свою історію, а наші онлайн-виставки не тільки розкривають раніше невідомі історичні факти, а й дають змогу побачити оригінальні експонати у новому форматі.
Наталія Сушко, наукова співробітниця Національного заповідника «Гетьманська столиця», м.Батурин