До Дня незалежності України VoxUkraine, який систематично розраховує темп проведення економічних реформ в нашій країні, підсумовує найбільші досягнення року. До першої десятки увійшли реформи, які набрали найбільше балів від експертів: пенсійна та медична, валютна лібералізація, закони про енергоефективність та приватизацію, антикорупція.
- Закон про зміни у пенсійній системі, +3.0 бала
Осучаснення пенсій, вимоги до страхового стажу, запровадження другого рівня пенсійної системи — ось основні нововведення пенсійної реформи. Для того, щоб вийти на пенсію цього року, потрібно мати 25 років страхового стажу. Ця вимога зростатиме та в 2028 досягне 35 років. Закон мотивує працівників отримувати “білу” зарплату та сплачувати внески до Пенсійного фонду. У виграші також особи, що вийшли на пенсію давніше. Тепер з 2021 р. пенсії індексуватимуться та зростатимуть відповідно до темпів інфляції та середньої зп.
9. Закон про державні фінансові гарантії надання медичних послуг, +3.0 бала
Закон запустив довгоочікувану медичну реформу. Він змінює модель фінансування медичної системи. Тепер держава платитиме за визначений перелік і обсяг медичних послуг і лікарських засобів. Для цього створено Національну службу здоров’я України, яка і буде оплачувати послуги медичним закладам за пацієнтів. Серед послуг, які оплачуватиме держава – надання екстреної медичної допомоги, первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної, паліативної медичної допомоги, медична реабілітація, медична допомога дітям до 16 років, а також супровід вагітності та пологи.
8. Закон про приватизацію, +3,0 бали
Щороку держава анонсує амбітні плани з продажу держпідприємств, але нічого дійсно великого з 2014 не продали. Ситуацію має виправити новий закон. Він передбачає використання англійського права та залучення радників, а малі об’єкти приватизації відтепер можна просто купити через Prozorro.Продажі.
7. Закон про врегулювання діяльності палат вищих спеціалізованих судів у зв’язку з запуском антикорупційного суду, +3,0 бали.
Антикорупційний суд — беззаперечна реформаторська перемога - потребувала доопрацювання в частині розгляду апеляцій. Саме це питання врегульовано в липневому Законі 2509-19. Тепер юридична база для створення АКС сформована і справа за прозорим формуванням Громадської ради міжнародних експертів та, власне, за набором суддів.
- Закон про фонд енергоефективності, +3.5 бала
Наступні три місця зайняв пакет законів про енергоефективність. Зростання тарифів мало би підштовхнути населення до більш ощадливого споживання тепла. Зі свого боку держава запускає Фонд енергоефективності, який покриватиме до 50% витрат на енергозбереження домогосподарствам чи ОСББ. Головна вимога фонду — попереднє проведення фахового енергоаудиту.
- Закон про енергетичну ефективність будівель, +3.8 бала
За результатами енергоаудиту кожна будівля має отримати сертифікат ефергоефективності будівель. Закон запроваджує професію енергоаудиторів та принципи професійної атестації таких фахівців.
- Закон про комерційний облік теплової енергії та водопостачання, +4.0 бала
До 1 жовтня 2018 року потрібно обов’язково встановити лічильники у всіх будівлях, приєднаних до зовнішніх теплових мереж, а також мереж гарячого та холодного водопостачання. Закон забороняє приєднання до мереж нових будівель, які не обладнані зазначеними вище лічильниками. Це дозволить контролювати обсяги використання енергії та економніше їх витрачати.
3. Закон, що обмежує тиск силових органів на бізнес, +4.0 бала
Тиск на бізнес — одна з перепон не лише діяльності підприємціва, але й залучення іноземних інвесторів. Ухвалений закон унеможливлює зловживання правоохоронних органів по відношенню до бізнесу під час досудового розслідування. Також з початку 2019 р. держава має забезпечити відеофіксування всіх судових засідань у кримінальних справах.
2. Закон про валюту і валютні операції, +5.0 балів
Закон гармонізує валютне регулювання до вимог ЄС, що відкриває можливість подальшого спрощення експортно-імпортних операцій та інвестицій українців за кордон. Також скасовано статтю Закону про зовнішньоекономічну діяльність, яка широко використовувалась в корупційних цілях. Надалі виконання всіх умов Угоди про асоціацію з ЄС в фінансовій сфері сприятиме переходу до “режиму внутрішнього ринку” з євросоюзом, від чого виграє український бізнес та громадяни.
- Закон про Вищий антикорупційний Суд, +5.0 балів
В червні 2018 нарешті ухвалили Закон про Вищий антикорупційний суд — вирішальної ланки для розбудови ефективної системи боротьби з корупцією. Юрисдикція суду звужена лише до топ-корупційних справ, які підзвітні НАБУ. Отже, орган матиме змогу фактично розглядати справи про корупцію високопосадовців, які до того роками зависали в загальних судах. Антикорупційний суд буде формуватися протягом наступних 12 місяців та може розпочати роботу після призначення 35 суддів.
Загалом план реформ на 2018 рік налічує 35 законопроектів. Наразі з них прийнято дев’ять, решта очікує передачі на розгляд. Спрямування законопроектів — це покращення бізнес-клімату, захист підприємництва, підвищення прозорості та полегшення доступу до фінансування, а також стимулювання інвестицій. Прийняття цих законопроектів вчасно, за розрахунками уряду, може забезпечити зростання української економіки мінімум на 5% ще до кінця поточного року.
Детальніше з аналітикою вищезазначених позицій читайте ТУТ.
Тетяна Тищук, редактор VoxUkraine, керівник проекту iMoRe, спеціально для видання Суспільний кореспондент