Світовий рекорд швидкості польоту з двома пасажирами встановив українець

6 червня 1889 р. в Києві народився Ігор Іванович Сікорський (1889—1972), авіаконструктор.

Закінчив Морський кадетський корпус у Петербурзі, однак морським офіцером, про що мріяли батьки, так і не став. Навчався в Київському політехнічному інституті. Починав з проектування гелікоптерів, ідею яких підказали малюнки славетного Леонардо да Вінчі. Пізніше зайнявся аеропланами. Здав іспит на звання пілота, встановив чотири всеросійські рекорди та світовий рекорд швидкості польоту з двома пасажирами.

Ігор Сікорський. Фото: istpravda.com.ua

Ледь не розбився під час показового польоту в Білій Церкві – в карбюратор потрапив комар і мотор заглох. Відтак прийшов до ідеї використання в літаках кількох моторів для пересування на далекі відстані.

На посаді головного конструктора авіаційного відділення «Русько-Балтійського вагонного заводу» у Петербурзі побудував багатомоторний літак «Ілля Муромець», що встановив світовий рекорд вантажопідйомності.

Після приходу до влади більшовиків емігрував, з 1919-го мешкав у США. Спільно з друзями заснував авіаційну фірму. За ангар слугував курятник одного знайомого, нічну сторожу несли самі працівники фірми, в тому числі й президент компанії, а необхідні деталі часто знаходили на найближчому смітнику. Тим не менш, Сікорський розробив серію надзвичайно успішних літаків, які принесли США престиж та рекорди. Особливий успіх мав гідроплан S-42.

Ігор Сікорський. Фото: magmens.com

Він встановив 10 світових рекордів і вперше в світі забезпечив регулярні рейси через Атлантичний і Тихий океани. А гелікоптери марки «S» були прийняті на озброєння американської армії. Особливу ефективність гелікоптери проявили в пошуково-рятувальних та санітарних роботах (конструктор вважав головним завданням таких машин саме рятування людей, а не бойові дії). Зрештою, навіть президенти США з 1947-го постійно використовували гелікоптери Ігоря Сікорського.

Цар Микола ІІ вітає Ігоря Сікорського на борту літака «Ілля Муромець». 1913 рік. Фото: kpi.ua

Мало кому відомо, але в 1941-му авіаційний конструктор написав невеличку книжечку «Послання молитви Господньої», присвячену аналізу молитви «Отче наш».

Помер «батько гелікоптерів» у США 26 жовтня 1972-го. Розповідають, що у день похорону інверсійні сліди двох літаків, що пролітали перпендикулярними курсами, ніби утворили в небі великий хрест, немов прощаючись із геніальним творцем.

Сергій ГОРОБЕЦЬ, Український інститут національної пам’яті, спеціально для sknews.net

На першому фото mil.gov.uaІгор Сікорський

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?