Юридична практика. Відшкодування незаконно нарахованого боргу.
Консультацію з даного питання надає головний спеціаліст відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги та роботи з адвокатами Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ярослав Хоменко (на фото).
Норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників встановлюються з 1 лютого 2016 року постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 року № 203.
До 1 лютого 2016 року норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників встановлювалися постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 1996 року № 619.
Нормами цієї постанови, яка діяла раніше, встановлювалося, що до опалюваної площі належить загальна площа квартири (будинку) без урахування площі лоджій, балконів, терас. З опалюваної площі також вилучається площа приміщень, у яких відсутні тепловіддавальні поверхні (радіатори, регістри, стінки печей, трубопроводи систем опалення тощо) та які безпосередньо не з’єднані з опалюваними приміщеннями дверними та іншими отворами. Під час нарахування плати за природний газ, використаний на індивідуальне опалення, приймається норма опалюваної площі 21 кв. метр на наймача або власника житла і кожного члена сім’ї та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю. За надлишок опалюваної площі понад зазначену норму (крім однокімнатних квартир) плата за природний газ справляється у розмірі 1,3 тарифу. Ця норма не поширювалась на одиноких непрацездатних громадян і сім’ї, що складаються лише з непрацездатних осіб.
У судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно статті 109 Цивільного процесуального кодексу України позови до юридичних осіб пред’являються в суд за їхнім місцезнаходженням.
До позовної заяви про визнання дій незаконними та зобов’язання повернути кошти необхідно долучити документи, що підтверджують особу позивача, документи що підтверджують незаконність дій юридичної особи та документи що підтверджують фактичний розмір неправомірно стягнутих коштів (наприклад, копію експертного висновку, яким встановлюється розмір коштів, копії довідок, чеків) тощо.
Наведу приклад. У квітні 2016 року до Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (місто Чернігів, проспект Миру, 49-А, офіс 709, 7-й поверх, тел. 77-51-68) звернулася клієнтка. Суть питання клієнтки полягала в тому, що ПАТ «Чернігівгаз» було здійснено нарахування сум боргу з використанням коефіцієнту тарифу для розрахунку оплати за надлишок опалювальної площі і не враховано факт належності клієнтки до категорії одиноких непрацездатних громадян. Клієнтка перебуває під юрисдикцією України та належить до категорії інвалідів, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб і відповідно до статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» є суб’єктом права на безоплатну вторинну правову допомогу.
Отримавши доручення, адвокат Ольга Святная зустрілася з клієнткою, дослідила обставини справи та склала позовну заяву про визнання дій незаконними та зобов’язання повернути кошти. Також адвокатом було складено адвокатські запити до Чернігівської місцевої прокуратури та ПАТ «Чернігівгаз» з метою отримання копій документів клієнтки.
У судовому засіданні адвокат та його клієнт підтримали подану заяву, просили її задовольнити.
7 листопада 2016 року Новозаводський районний суд м. Чернігова вирішив визнати дії Публічного акціонерного товариства по газопостачанню і газифікації «Чернігівгаз» в частині нарахування клієнтці плати за природній газ використаний на індивідуальне опалення за період з 12 лютого 2015 року по 12 квітня 2015 року незаконними. Зобов'язати ПАТ “Чернігівгаз” провести перерахунок нарахованої клієнтці плати за природній газ використаний на індивідуальне опалення у період з 12 лютого 2015 року по 12 квітня 2015 року.
Ярослав Хоменко, спеціально для видання Суспільний кореспондент