Владімір путін у телефонній розмові, яка відбулася 17 березня з ініціативи кремлівського диктатора, розповів Ердогану, чого він хоче від України.
Про це повідомляє ВВС:
1. Нейтральний статус України
2. Відмова від вступу до НАТО
3. Роззброєння України до такого рівня, який Кремль визнає для себе достатнім
4. Забезпечення «захисту російської мови в Україні»
5. А також те, що Путін називає «денацифікацією»
Ще одна група вимог російського диктатора стосувалася тимчасово окупованих РФ територій Донбасу та Криму. Але в Туреччині не розкривали змісту цих пунктів.
Детальніше:
Туреччина дуже обережно позиціонувала себе як посередник з Росією та Україною.
У четвер вдень президент Володимир Путін зателефонував президенту Туреччини Реджепу Таїпу Ердогану і повідомив йому, які саме вимоги Росії щодо мирної угоди з Україною.
Російські вимоги діляться на дві категорії.
Перші чотири вимоги, за словами пана Каліна, для України не надто складні.
Головним з них є визнання Україною нейтральності та не подання заявки на вступ до НАТО. Про це вже зізнався президент України Володимир Зеленський.
Україна мала б пройти процес роззброєння, щоб переконатися, що вона не становить загрози для Росії. В Україні мав би бути захист російської мови. І є таке, що називається денацифікацією.
Це глибоко образливо для пана Зеленського, який сам є євреєм і деякі з родичів якого загинули під час Голокосту, але турецька сторона вважає, що пану Зеленському буде досить легко погодитися. Можливо, Україні достатньо буде засудити всі форми неонацизму та пообіцяти їх придушити.
Друга категорія — це те, де буде складно, і під час телефонної розмови пан Путін сказав, що для досягнення домовленості з цих питань потрібно провести переговори віч-на-віч між ним і президентом Зеленським. Зеленський вже заявив, що готовий зустрітися з російським президентом і вести з ним переговори один на один.
Пан Калін був набагато менш конкретним щодо цих питань, просто сказавши, що вони стосуються статусу Донбасу на сході України, частини якої вже відокремилися від України і підкреслили свою російськість, а також статус Криму.
Хоча пан Калін не вдавався в деталі, припускається, що Росія вимагатиме від українського уряду відмовитися від території на сході України. Це буде глибоко спірним.
Інше припущення полягає в тому, що Росія вимагатиме від України офіційно визнати, що Крим, який Росія незаконно анексувала в 2014 році, дійсно тепер належить Росії. Якщо це так, то для України це буде гірка пігулка.
Тим не менш, це довершений факт, хоча Росія не має законного права володіти Кримом і фактично підписала міжнародний договір після падіння комунізму, але до приходу Володимира Путіна до влади, визнаючи, що Крим є частиною України.
Проте вимоги президента Путіна не такі жорсткі, як деякі люди боялися, і вони навряд чи варті всього насильства, кровопролиття та руйнувань, до яких Росія вдалася і через це сама зазнала вже значних збитків.
З огляду на його жорсткий контроль над російськими ЗМІ, для нього та його помічників не повинно бути надто важко представити все це як велику перемогу.
Якщо тонкі деталі будь-якої угоди не розкривають або розповідають про них з великою обережністю, президент Путін або його наступники завжди можуть використати їх як привід для повторного вторгнення в Україну.
Укладання мирної угоди може зайняти багато часу, навіть якщо тим часом припинення вогню зупинить кровопролиття.
Україна жахливо постраждала протягом останніх кількох тижнів, і відбудова міст, які Росія пошкодила і зруйнувала, займе багато часу. Так само буде і повернення мільйонів біженців, які покинули свої домівки.
А що ж сам Володимир Путін? Були припущення, що він хворий або, можливо, навіть психічно неврівноважений. А якщо не так, то все рівно, навіть якщо йому вдасться представити угоду з Україною як славну перемогу над неонацизмом, його позиції вдома повинні бути послаблені.
Все більше і більше людей розумітимуть, що він сильно перестарався, а розповіді про вбитих чи полонених солдатів уже швидко поширюються.