Виклики соборності України у 2017 році: діалог експертів із восьми областей.
Про виклики щодо цілісності України, необхідність осмислення в цьому контексті уроків доби Української революції 1917 – 1921 рр. та досягнення єдності в політичному та економічному розвитку йшлося під час щорічної відео-конференції до Дня Соборності України, що відбулася 20 січня.
Її співорганізаторами виступили регіональні центри перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Полтавської, Херсонської, Хмельницької та Чернігівської областей. Участь в обговоренні взяли науковці, викладачі вищих навчальних закладів, державні службовці, представники громадських організацій.
Чернігів представляли Сергій Лепявко, професор Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя; Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області; Ігор Слезко, заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації. З вітальним словом від Чернігівщини до учасників відеофоруму звернулася Ірина Соломаха, заступник керівника апарату Чернігівської облдержадміністрації, а модератором виступила Наталія Коваленко, начальник відділу Чернігівського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів.
Учасники зустрічі не випадково звернули увагу на причини невдач національно-визвольних змагань початку XX ст. Розвал армії, несформованість політичної еліти та відсутність в неї єдиного бачення щодо майбутньої української держави призвели до поразки українських державних починань загалом. Ці загрози, на жаль, не зникли і в 2017 р. Серйозною загрозою сучасній українській державі є корупція, яка гальмує і без того повільний темп здійснюваних в Україні реформ, зокрема в частині децентралізації. Серед інших викликів – негативний інформаційний вплив як ззовні, так і всередині держави, неоднозначне трактування історичного минулого окремих регіонів України.
На думку експертів, одним із шляхів зміцнення соборності та єдності є об’єднання українців навколо моделі майбутньої української держави. На загальнонаціональному рівні відбувається відновлення єдиної української історії, але необхідно, щоб і на місцях знали більше про своїх героїв –українських патріотів та почали підходити до оцінок свого минулого більш зважено та з точки зору оптимізму.
В процесі реалізації нинішніх реформ як ніколи важливі просвітницька діяльність та зв'язок між різними регіонами України, обмін досвідом та історіями успіху. Завдяки цьому досягатиметься єдність в політичному та економічному розвитку держави, в якому соборність та успішність мають бути нерозривними поняттями.
Дмитро Казіміров, м. Чернігів