Про права ромів в Україні говорили у Чернігові з представниками товариства «Неве Рома».
Про те, як дотримуються в Україні права ромів і діє громадський контроль влади у реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини говорили нещодавно з представниками Чернігівського національного культурного товариства «Неве Рома».
Президент цієї організації, адвокат Марія Іванова запросила до діалогу фахівців Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, поліції, обласної державної адміністрації та обласного центру народної творчості.
Учасникам заходу презентували результати соціологічного дослідження «Права ромів в Україні: проблеми, виклики, перспективи», що проводилось минулого року Коаліцією ромських громадських організацій. Чернігівщина входила до вісімки областей, де досліджувалась така проблематика.
Хоч в нашій області, на відміну від Одеської та Харківської областей, і не зафіксовано кричущих фактів утиску представників ромської меншини, негативне ставлення до них існує.
Результати опитування свідчать, що найбільше проблем з отриманням документів чи призначенням соціальної допомоги існує в Чернігівській та Черкаській областях. При цьому більшість опитуваних ромів схильні вважати, що їх проблеми напряму пов’язані з національністю – «Так» відповіли 81,4% . Респонденти у 31,7% відповідей визнали порушення своїх прав при оформленні документів (паспорта, документів на помешкання тощо), 35,3% — у пошуку роботи та працевлаштуванні.
Основна проблема, що породжує «незадокументованість», це відсутність первинної реєстрації народження дитини протягом місяця, як передбачено Сімейним кодексом України.
«Виявити показник незареєстрованих дітей з ромської меншини, неможливо без налагодження взаємодії між ромською громадою і органами юстиції», — зазначив на зустрічі заступник начальника управління юстиції з питань державної реєстрації В’ячеслав Хардіков.
Наразі у Бахмацькому районі завдяки зусиллям місцевої служби у справах дітей двоє неповнолітніх скоро отримають свої свідоцтва про народження.
Учасники погодились з основними причинами відмови людей від спроб захищати свої права. На першому місці – незнання того, що треба робити (29,7%), на другому — дорожнеча такого захисту (27,98%), і останнє місце – відсутність віри в те, що дії допоможуть розв’язати проблеми (27%). А для того, щоб подолати такі негативні прояви варто об’єднати зусилля місцевих органів влади та спрямовувати їх на підвищення рівня правової обізнаності ромів.
Інна Кебец