Наше видання повідомляло своїх читачів стосовно інформації Чернігівської обласної державної податкової інспекції про те, що Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VIII «Про внесення змін у Податковий кодекс України та деякі законодавчі акти України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесено зміни у частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
На деякі питання щодо нарахування і сплати у 2016 році податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки надає роз’яснення завідувач сектору адміністрування майнових податків і зборів з фізичних осіб Чернігівської ОДПІ Олена Березовська.
Рішенням Чернігівської міської ради від 30.01.2015р. “Про місцеві податки” (47 сесія 6 скликання) затверджено Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – Положення).
Так, якщо у власності мешканця м. Чернігова є кілька квартир (будинків), площа яких не перевищує 80 (150) кв.м, то податок розраховується, виходячи із сумарної загальної площі таких об’єктів (включаючи їх частини), зменшеної на суму пільги, наданої місцевими органами самоврядування (по місту Чернігову на 2015 рік для квартир пільга – 80 кв.м). Обмежень за кількістю нерухомості у власності немає.
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми податку надсилається (вручаються) платнику податків контролюючим органом за місцем реєстрації платника у 2016 році за 2015 рік за ставками та пільгами, що діяли в 2015 році. Для жителів міста Чернігова ставки податку з житлової нерухомості становили 1 відсоток (12,18 грн), з нежитлової нерухомості:
— будівлі готельні, будівлі офісні, гаражі, склади, господарські (присадибні) будівлі — допоміжні (нежитлові) приміщення в частині гаражів, загальна площа яких перевищує 25 кв.метрів, майстерень, інші будівлі — 0,5 відсотка (6,09 грн) від мінімальної заробітної плати (1218 грн), встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв.м бази оподаткування
— будівлі торговельні та будівлі для публічних виступів — 1 відсоток (12,18 грн) від мінімальної заробітної плати (1218 грн), встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв.м бази оподаткування.
Для обрахунку розміру податку до ставки податку застосовується коефіцієнт місцезнаходження об’єкта нежитлової нерухомості. У разі розміщення такого об’єкта нежитлової нерухомості у центральній, історичній або заповідній зоні міста Чернігова (зони 1, 2) зазначений коефіцієнт дорівнює 1, близько від центру (зона 3, 4) – 0,75, далеко від центру (зони 5, 6) – 0,5. Межі зон визначені у додатку до Положення.
Не оподатковуються квартира/квартири, сумарна площа яких не перевищує 80 кв.м, будинок/будинку — 150 кв.м, якщо у власності і будинок/будинки, і квартира/квартири — 230 кв.метрів.
Якщо протягом звітного року об’єкт оподаткування був проданий, то попередньому власникові буде надіслано повідомлення з сумою податку, розрахованою за період з 1 січня звітного року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на такий об’єкт (продав). А для нового власника — починаючи з місяця, в якому виникло право власності (придбав). Наприклад, якщо квартира чи будинок були продані 15 липня 2015 року, то в 2016 році попередньому власнику буде надіслано повідомлення — рішення про сплату податку за 6 місяців (січень — червень 2015 р), а новому власнику — за 6 місяців, починаючи з липня 2015 року.
Якщо право власності на об’єкт оподаткування (квартиру або будинок) поділене у рівних частках на двох власників, то власники сплачують податок кожен за свою частку у випадку, коли вона перевищує неоподатковувану пільгу (по місту Чернігову на 2015 рік — 80 кв.м для квартир і 150 кв.м — для будинків). Якщо розмір частки кожного не перевищує неоподатковувану пільгу, податок не сплачується.
Якщо у власності перебувають кілька квартир (будинків), площа яких перевищує розмір неоподатковуваної пільги, у різних регіонах України, то податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми податку та відповідні платіжні реквізити, зокрема органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податків контролюючим органом за місцем реєстрації платника (прописки).
Податок обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, у тому числі документів на право власності.
Якщо згідно з документами про право власності дві поруч розташовані квартири, об’єднані власником в одну, зареєстровані як окремі об’єкти, то податок обчислюється, виходячи із сумарної загальної площі таких об’єктів, зменшеної на суму пільги, наданої місцевими органами самоврядування (по місту Чернігову на 2015 рік для квартир пільга — 80 кв.м).
У випадку, коли у мешканця комунальної квартири у власності є тільки кімната/кімнати, площа яких не перевищує розмір неоподатковуваної площі (по місту Чернігову на 2015 рік для квартир пільга — 80 кв.м), податок нараховуватися не буде. Якщо ж у мешканця комунальної квартири у власності є ще й інші об’єкти житлової нерухомості, податок буде розраховуватися, виходячи із сумарної загальної площі таких об’єктів (включаючи їх частини), зменшеної на суму пільги, наданої Чернігівською міською радою.
Підготувала Олена БОЙКО