Перші кроки громад Чернігівщини після виборів у червні

Про виклики, перспективи та виборчу статистику мова йшла на прес-конференції «Вибори в ОТГ Чернігівщини: виклики, перспективи та прогнози», яка відбулася 19 червня у Чернігові.

Організатор заходу – Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.

В Чернігівській області місцеві вибори відбудуться 30 червня 2019 року. В шести новостворених об'єднаних громадах обиратимуть голів та депутатів місцевих ради, а в п'яти довибори у сільських радах, що приєдналися до вже існуючих ОТГ.

«Громади, у яких відбудуться вибори 30 червня, пройшли непростий шлях. Відміна виборів у 2018 році. Невизначеність у 2019 році. І нарешті, чудо трапилося – Центральна виборча комісія призначила вибори. Наше завдання допомагати громадам у становленні та розвитку, впевнено робити перші кроки після виборів. Важливо, щоб депутати і голови усвідомили свою відповідальність і максимально ефективно працювали для людей», — зазначила Ірина Кудрик, директорка Чернігівського ЦРМС.

Експерти Центру проаналізували інформацію щодо кандидатів на посаду голів громад та депутатів місцевих рад.

«Всього на посади голів громад балотуються 29 кандидатів. Найбільше претендентів на посаду Борзнянського міського голови – 10, а найменше у Вихвостівській громаді – один кандидат», — розповіла Ірина Кудрик.

Всього в 11 громадах виборчі комісії зареєстрували 529 кандидатів в депутати місцевих рад, з них 287 чоловіків і 242 жінок, серед яких 30 пенсіонерів та 38 тимчасово не працюючих. Найбільше бажаючих стати депутатами Борзнянської міської ради – 185. Цікавим є той факт, що не зважаючи на подання від партій багато кандидатів в депутати є позапартійними або йшли як самовисуванці.

Довибори у п'яти громадах – Вертіївській, Любецький, Деснянській, Гончарівській та Михайло-Коцюбинській – розширюють території вже існуючих громад та дають можливість жителям приєднаних територій отримати якісні послуги.

«Факт приєднання до вже існуючих ОТГ говорить про те, що є довіра до реформи. Жителі населених пунктів, які межують з громадами, бачать зміни і хочуть цих змін для себе. А, отже, люди повірили в децентралізацію», — підкреслила Ірина Кудрик.

«Провести вибори влітку, а до кінця року мати різні бюджети сільських рад, не мати можливості скористатися перевагами, що дає децентралізація, не отримувати субвенції на розвиток», — озвучив Олександр Мельник, радник з місцевих фінансів Чернігівського ЦРМС, виклики з якими доведеться стикнутися новообраним головам та депутатам.

На його думку, місцевому самоврядуванню вже наступного дня після виборів доведеться складати іспит на здатність відстоювати свої права та змінювати життя мешканців ОТГ.

Експерт висловив думку, що новоствореним громадам після проведення виборів варто звертатися до фінансових органів, парламентарів з тим, щоб Верховна рада України внесла зміни до бюджету вже цього року і врахувала видатки на ці ОТГ.

За словами Людмили Чабак, радниці з децентралізації Чернігівського ЦРМС, на роздуми у нових громад немає часу.

«Завдань на літо та осінь вистачить. Не можна залишатися на місці – треба визначатися із розвитком, подумати над кадровим потенціалом, провести інвентаризацію ресурсів тощо», — сказала експертка. За її словами, аналізуючи досвід інших громад, час – це найцінніший ресурс і його треба використати з користю.

Під час прес-конференції представники Чернігівського ЦРМС також повідомили, що після оприлюднення результатів місцевих виборів 30 червня, буде проведено ряд семінарів на тему організації роботи новостворених громад.

Оксана Стельмах

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?