Перша декада листопада 2015 р. характеризувалась нестійким температурним режимом з опадами у другій п’ятиденці та частими туманами.
1-5 листопада область знаходилась під впливом антициклону, який з Ботнічної затоки через західні райони європейської території Росії та західні райони України перемістився на Балкани. У цей період переважала суха погода, лише 5 листопада, при переміщенні атмосферного фронту, місцями пройшов невеликий дощ.
6-7 листопада погоду визначав антициклон, який утворився у полі підвищеного тиску над Білоруссю та перемістився на захід Казахстану. У ці дні зберігалась суха погода, відмічались тумани.
В останні три дні декади на формування погоди впливали улоговини північних циклонів з проходженням атмосферних фронтів. Спостерігалась тепла погода з опадами.
Сонячного сяйва до земної поверхні надійшло 7-15 годин, що від звичайного менше на 9 годин. Максимально можлива його тривалість за цей період 94 години.
Температура. Середня декадна температура повітря склала 3,8-4,7º тепла, на 1,4-2,2º вища середніх багаторічних значень.
Максимальна температура повітря підвищувалась до 8-11º, на поверхні ґрунту до 10-19º тепла.
Мінімальна температура повітря та на поверхні ґрунту знижувалась до 3-7° морозу. У цілому за декаду відмічалось 3-7 днів з морозом.
За останні 40 років спостережень ця декада подібна до 1990 та 2014 років.
Середня температура ґрунту на глибині 10 см у південно-східних районах дорівнювала 6º тепла.
Опади. Протягом декади відмічались опади у вигляді мряки та дощу. Кількість їх за декаду дорівнювала 5-10 мм (38-73% від норми).
Добовий максимум опадів склав 3-8 мм.
За декаду зареєстровано 2-3 дні з добовим максимумом опадів 1 мм і більше та місцями 1 день з добовим максимумом 5 мм та більше.
Середня відносна вологість повітря протягом декади знаходилась у межах 86-89%.
Вітер переважав помірний до сильного. Максимальна його швидкість посилювалась до 7-11 м/с.
Агрометеорологічні умови вегетації с/г культур та проведення польових робіт
Протягом всього періоду в озимих продовжувалась слабка вегетація, часом за рахунок денних температур.
Сума ефективних температур вище +5º, з початку вересня станом на 10 листопада, склала 375-442º, що на 35-70º вище минулорічної та на 98-112º багаторічної суми.
Озимі культури. На посівах озимої пшениці, яка була висіяна у північно-східних районах 12 вересня, продовжується кущіння. Висота рослин на таких посівах 17 см. Загальний стан посівів тут добрий.
На більш пізніх посівах (південно-східні райони) рослини утворили вузлові корені. Висота рослин 14 см. Загальний стан посівів задовільний.
Подекуди у південних районах (посів 26 вересня) 8 листопада відмічено появу 3-го листка, на 26 днів пізніше середніх багаторічних дат.
В озимого жита (східні райони, посів 26 вересня) рослини утворили вузлові корені. Висота рослин 9 см. Загальний стан посівів задовільний.
Озимий ріпак (східні райони), який висіяли 28 вересня, перебуває у фазі 1-го справжнього листка. Загальний стан посівів задовільний.
Запаси продуктивної вологи на полях озимих, в орному шарі ґрунту, станом на 8 листопада сформувались на рівні достатніх (23-25 мм), місцями у південно-східних районах вони недостатні (14 мм).
На зябу запаси на цей час в орному шарі ґрунту (північна половина області) недостатні (17 мм), у південній половині – достатні (21-28 мм).
Стан водних об’єктів та рівні залягання ґрунтових вод
Протягом першої декади листопада на великих річках області відмічався підйом рівнів води з добовою інтенсивністю 1-2 см.
На р. Десні біля м. Чернігова рівень води збільшився за декаду на 12 см і на 10 листопада склав 110 см над нулем поста. Температура води дорівнювала 5,3º.
Порівняно з третьою декадою жовтня нині рівень ґрунтових вод у північно-східних та північних районах на тому ж рівні, у східних районах він підвищився на 24 см, у південній половині підвищився на 2 см.
Відносно минулого року дзеркало ґрунтових вод розташоване на 36-72 см глибше від поверхні ґрунту, місцями у східних районах на 3 см ближче.
Руслан ОВСЄЄНКО, начальник Чернігівського обласного центру з гідрометеорології