Організації й підприємства Чернігівщини менше споживають газу – дорого

Станом на 1 серпня, з початку року на Чернігівщині було протранспортовано 341,2 млн м куб. газу, що майже на 2% (6,2 млн куб.м) менше порівняно з аналогічним періодом 2015 року.

Лише побутові споживачі використали більше газу —  майже на 6,4 млн куб.м, що становить 3,5%. Натомість решта категорій споживачів зменшили використання газу: бюджетна сфера – на 0,4 млн куб.м або на 3,2% менше, промисловість – на 4,5 млн куб.м (-13,8%), теплопостачальні підприємства – на 7,6 млн куб.м (-7,6%). Скоротили споживання і релігійні організації – на 13 тис куб.м (-8,3%).

Навіть несуттєве падіння обсягів розподілу газу негативно відображається на фінансовому стані ПАТ «Чернігівгаз», адже зменшили споживання саме ті категорії споживачів, які платять за розподіл живими грошима – це промисловість, бюджет, тепловики. Внаслідок цього з початку року компанія недоотримала від тарифу на розподіл 17,7 млн грн. планової тарифної виручки. А в розрахунках побутових споживачів, значну долю займають субсидії, які неможливо спрямувати ані на заробітну плату, ані на виробництво або профінансувати інвестиційну програму.

газ Споживач, газова плита_2
Використання газу у побуті збільшується

Саме на побутових споживачів припадає більше половини обсягу споживання газу в регіоні – близько 60%. «

На Чернігівщині в минулий опалювальний період приблизно 53% сімей отримали субсидії на газ. Але субсидії – це віртуальні гроші у вигляді протоколів взаємозаліку. Це красномовно свідчить про те, що компанія недоотримує значну частку обігових коштів на виробничу діяльність» — прокоментувала ситуацію фінансовий директор «Чернігівгазу» Ірина Чертова.

Окрім цього, ситуацію ускладнюють борги юридичних осіб за розподілений природний газ.

«На сьогодні борги бюджетних установ і ТКЕ перед «Чернігівгазом» складають понад 1 млн грн. На тепловиків, а саме на «НіжинТеплоМережі» припадає майже 990 тис грн, що ставить під питання вчасний початок опалювального сезону в Ніжинському районі», — зазначив комерційний директор «Чернігівгазу» Сергій Савченко.

Збільшення споживання газу у побуті фахівці пов`язують з недосконалістю системи субсидіювання, яка не стимулює до економії, а навпаки – через побоювання, що в наступному періоді субсидія зменшиться, штовхає споживачів на більше використання пільгового обсягу. Газовики стверджують, що виправити ситуацію може монетизація субсидій.

Нагадаємо, в 2015 році на Чернігівщині було зафіксовано рекордне падіння споживання газу — на 18%, або на 127,6 млн м куб. Загалом протягом 2013 – 2015 р.р. щорічне споживання газу зменшилося на 225 млн куб.м.

Наталія СВИРИДЕНКО

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?