RAB-регулювання за поточних умов коштуватиме бізнесу до 1,4 млрд грн щороку. У цьому переконаний керівник сектору «Енергетика» Офісу ефективного регулювання Олексій Оржель.
Обленерго отримали можливість перерахувати тарифи на електроенергію за новою методикою. Як зміниться тариф для споживачів?
10 січня набрала чинності постанова Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), що дозволяє обленерго застосовувати нову методику розрахунку тарифів на електроенергію – RAB-регулювання.
Обленерго доставляють електроенергію від виробника до споживачів – підприємств і населення. Вартість послуг обленерго закладається у кінцевий тариф. Застосування методики RAB-регулювання збільшить ціну послуг енергорозподільчих компаній.
У чому суть нової методики?
Regulatory Asset Base (RAB) – регуляторна база активів. Простіше кажучи, це дроти, стовпи, трансформатори та інша мережева інфраструктура.
RAB-тарифи, або стимулююче регулювання, – система тарифоутворення для розподільчих компаній, за якої дохід компанії залежить від якості надання нею послуг/товарів та регуляторної бази її активів. Останню складає власна інфраструктура обленерго, яка використовується для розподілу електроенергії.
RAB-регулювання є кращою світовою практикою, що заохочує енергосервісні компанії до скорочення витрат і модернізації мереж.
У Великій Британії у 2016—2017 роках при інфляції у 3% тарифи на послуги природних монополій зрости на 28%. Але за це, британці не мають проблем з перебоями електропостачання – їх середня річна тривалість 50 хвилин, тоді як в Україні вона становить 690 хвилин. В Австралії інша проблема – там мережеві компанії спромоглися за декілька років збільшити вартість власних активів в 5 разів і зараз вони одні з найвищих у світі.
Як стимулююче регулювання планують застосовувати в Україні?
Імплементація RAB-регулювання має здійснюватись за умови ефективного енергетичного регулятора та збалансованого підходу. Але на цьому етапі існує ряд чинників, що ставлять під сумнів майбутній результат новації.
Підзаконні акти для впровадження RAB-регулювання в Україні було прийнято ще у 2013 році. Однак протягом 5 років їх положення були суттєво змінені.
По-перше, показники граничної тривалості перерв електропостачання знижено в 4 рази: до 150 хвилин для міста та 300 хвилин для села, хоча і вони в 3-6 разів вище за середні показники в ЄС.
По-друге, норму дохідності старих активів підвищено з 5% до 12,5%, а нових – зменшено з 14,79% до 12,5%.
Таким чином, НКРЕКП встановлює однаковий гарантований рівень прибутковості обленерго для старих (вже існуючих) і нових (ще не створених) активів у розмірі 12,5%. При цьому вартість активів енергокомпаній, визначених за методикою Фонду державного майна, значно перевищує обсяг реально інвестованих в компанії коштів.
Наприклад, під час приватизації ПАТ “Кіровоградобленерго” його нинішнім власником було сплачено державі 16 млн дол. за 51% акцій. За результатами переоцінки активів, їхня вартість зросла до 271 млн дол. (тобто у 8,5 рази). Тепер, відповідно до рішень НКРЕКП, власник компанії буде отримувати 12,5% від переоціненої вартості щороку. Тобто, вже за перший рік дії RAB-регулювання власник ПАТ “Кіровоградобленерго” отримає в 2 рази більше коштів, ніж сплатив за компанію.
За таких умов існує ризик, що споживачі отримають високі тарифи без реального покращення якості послуг обленерго. Навантаження на бізнес зросте в середньому на 10%, по деяким регіонам – до 25%. Зокрема, щороку бізнес буде додатково витрачати від 281 млн грн у Івано-Франківській області до 1,4 млрд грн у Київській.
Чи вплине стимулююче тарифоутворення на населення?
У цей момент тариф для населення фіксований, тому прямого впливу не буде. Він може бути опосередкований. Якщо зростуть тарифи для промисловості та бізнесу, зросте вартість їх товарів і послуг.
Коли почнуть застосовувати нову методику?
Обленерго і Укренерго мають оцінити свої активи. Зараз це зробили тільки 10 компаній. Ще одна умова для енергокомпаній – відсутність боргу перед ДП «Енергоринок». Також компаніям буде необхідно провести громадські слухання з приводу затвердження нового тарифу. Після цього НКРЕКП має прийняти рішення про переведення конкретного оператора мереж на RAB-тариф.
VoxConnector, спеціально для видання Суспільний кореспондент