Ні для кого не є секретом, що переважну більшість іграшок, які продають в Україні, виготовлено в Китаї – всесвітній столиці підробок. Вражає дивовижна здатність деяких бізнесменів цієї країни виробляти продукцію з будь-яких відходів. Але ще дивніше, що споживачі добровільно купують такі товари, у тому числі дитячі іграшки. Реалізація таких іграшок не може бути законною, а діти, граючись небезпечними іграшками, ризикують втратити здоров’я.
Чимало всесвітньо відомих корпорацій частково або навіть повністю переносять свої виробничі потужності до Китаю. Це зумовлено можливістю здешевити виробництво за рахунок недорогої робочої сили і водночас випускати конкурентоспроможні товари, тому що розвиток високих технологій у Піднебесній набирає обертів. Звісно відомі компанії суворо дотримуються технології виробництва, контролюють матеріали, що використовуються, і відповідність іграшок санітарним нормам. Але недобросовісні китайські виробники примудряються паралельно масово випускати підроблені іграшки, зовні схожі на справжні. Подібні міні-заводи працюють нелегально. А оскільки вони все одно перебувають поза законом, то, очевидно, немає сенсу дотримуватися й інших правил. У тому числі санітарних норм вмісту в них шкідливих речовин.
Компанії, що виробляють іграшки легально, звісно, намагаються захистити себе і своїх клієнтів від недобросовісних конкурентів. Вони мають свій Інтернет-сайт, де можна знайти інформацію, яка допоможе відрізнити справжню іграшку від підробленої. Тобто напис «Зроблено в Китаї» сам по собі не має лякати покупця, слід лише уважно придивитися, що саме купуєте – ліцензійну іграшку від фірми з добропорядною репутацією чи «безпородну» підробку з невідомими властивостями.
ІГРАШКИ – ОТРУЙНИКИ
«Безпородні» іграшки з невідомими властивостями, потрапляючи до лабораторій дивують фахівців. Букет небезпечних властивостей у деяких випадках робить ці вироби, скоріше, зброєю, аніж іграшкою.
На жаль, фальсифіковані іграшки виділяють цілу низку шкідливих речовин, що становлять загрозу не лише здоров’ю, а й життю дитини.
Формальдегід викликає алергію, подразнення слизової оболонки ока та дихальних шляхів. Саме ця речовина може стати причиною розвитку ракових пухлин.
Фенол, який виділяють підроблені іграшки, стає причиною запаморочення, головного болю, задишки, вражає нервову систему.
Толуол, призводить до виникнення роздратованості, сонливості, втоми дітей.
Випари ксилолу подразнюють слизову оболонку очей, викликають дерматити та ураження кровотворних органів.
Свинець, який міститься у фарбах, що використовуються при виготовленні підроблених іграшок, викликає порушення поведінки і зниження інтелектуального рівня.
На жаль, усі виявлені при проведенні лабораторних випробувань скандальні порушення не можуть зупинити величезний потік небезпечних іграшок – убивць, які, наче невидимки, контрабандним шляхом ввозяться до нашої країни. Потрапляючи на оптові ринки міст Одеси, Чернівців, Хмельницького, Харкова, дешевий товар швидко розходиться по торговельних точках усієї країни, тому що споживачі з невисокою купівельною спроможністю, намагаючись зекономити, готові купувати недорогі, хоч і не якісні іграшки. На жаль, іноді всі заощаджені гроші витрачаються потім на лікування дітей, що «догралися».
ЯК ПРАВИЛЬНО ВИБИРАТИ ІГРАШКИ
Дитячі іграшки, що легально потрапили на ринок України, повинні мати Сертифікат відповідності, Гігієнічний висновок (Санітарно-епідеміологічний висновок), а виготовлені з 2012 року — Декларацію про відповідність вимогам Технічного регламенту безпеки іграшок, яким передбачено нанесення на іграшку та (або) її етикетку (пакування) національного знаку відповідності та ідентифікаційного номеру органу з оцінки відповідності згідно з державним реєстром таких органів. Національний знак відповідності має вигляд так званого трилисника розміщеного в незамкненому колі.
У продавця мають бути ксерокопії таких документів з печаткою офіційного представника виробника іграшок крім Декларації про відповідність, наявність якої Технічним регламентом передбачено у виробника, або особи ,яка ввела в обіг іграшку на території України.
Маркування повинно легко читатися, бути чітким, зрозумілим і не змиватися. Маркування містить:
товарний знак та (або) найменування виробника або уповноваженого представника чи особи, що відповідає за введення іграшки в обіг ( у разі, коли виробник чи уповноважений представник не провадить діяльності на території України);
адресу виробника та (або) уповноваженого представника чи особи, що відповідає за введення іграшки в обіг.;
іграшки повинні містити попереджувальну інформацію про небезпеку, пов’язану з їх експлуатацією, та способи запобігання виникненню такої небезпеки.
Правила вибору іграшок прості.
Іграшки повинні відповідати таким нормам:
- не повинні мати гострих країв і деталей, що швидко рухаються, якими може травмуватися дитина;
- бути без запаху, навіть слабкого, а тим більше неприємного хімічного;
- бути міцними, у разі якщо зламаються, не мати гострих осколків і не розсипатися на дрібні деталі (особливо це стосується брязкалець);
- фарба не повинна линяти, відшаровуватися з поверхні при згинанні, тріскатися;
- очі, ніс та інші деталі м’яких іграшок мають бути пришиті, а не приклеєні.
Недоброякісні іграшки стали проблемою і в цілком благополучних країнах Європи, хоч і не в таких масштабах, як в Україні. Наприклад, у Німеччині 75% іграшок – теж родом з Китаю, але тільки п’ята частина з них не одержує схвалення фахівців при перевірці в лабораторії.
Володимир БУЛАВА, головний спеціаліст Держспоживінспекції у Чернігівській області