20 травня 1844 року у Глухові на Чернігівщині народився Микола Іванович Мурашко, український живописець, педагог і громадський діяч, дядько художника Олександра Мурашка.
Інтерес до малювання став проявляти ще в дитинстві. Навчався в Петербурзькій академії мистецтв, здобувши ґрунтовну професійну підготовку. Хоча через хворобу навчання не завершив. Близько товаришував з Іллєю Рєпіним.
Пізніше викладав малювання в київських гімназіях, колегії Павла Галагана. У 1875 р. заснував Київську рисувальну школу, що відіграла значну роль у розвитку образотворчого мистецтва в Україні. Застосовував прогресивні методи підготовки учнів, вивчав досвід викладання у найкращих закордонних школах, організовував у Києві щорічні виставки...
Довгий час школу підтримував меценат Іван Терещенко. Вона проіснувала понад 25 років, тут викладали Михайло Врубель, Іван Селезньов, Микола Пимоненко.
Микола Мурашко відомий насамперед як пейзажист («Річка Тетерів», «Коростишів», «Крим», «Берег Алупки», «Ай-Петрі», «У парку», «Вид Боярки»). «Почуваю, що мила, любима мною природа не відпускає мене, не навчивши чого-небудь», – написав він у спогадах.
Велику славу митцю принесли портрети Тараса Шевченка, Миколи Ге, Петра Могили.
Автор мемуарів «Спогади старого вчителя» (1907).
Помер у Києві в 1909 р.
Сергій ГОРОБЕЦЬ, Український інститут національної пам`яті
На знімку Микола Мурашко. Джерело фото: museum.net.ua