Якщо ви вперше прийшли в православний храм… Не бентежтеся. Врешті-решт, усе в житті коли-небудь доводиться робити вперше. Пам'ятайте головне – ви прийшли не у гості – ви прийшли додому. До дому Отця…
Нерідко доводиться чути: «Я б ходив(ла) в храм, та дуже вже там усе незвично, незнайомо, не знаєш, як поводитися, як обернутися, до кого звернутися». Не погоджуючись з переконливістю подібних «аргументів» на користь того, щоб відкласти своє покаяння і звернення до Бога, признаємося – сучасна доросла людина, з молодих років вигодувана атеїстичною ідеологією, у світі православного храму часом почуває себе незатишно...
Втім, не будемо про сумне. Дані поради покликані допомогти саме таким людям – бажаючим воцерковитися, але таким, що не цілком ще освоїлися в новому для себе середовищі. Отже:
Якщо ви вперше прийшли в православний храм… Не бентежтеся. Врешті-решт, усе в житті коли-небудь доводиться робити вперше. Пам'ятайте головне – ви прийшли не у гості – ви прийшли додому. До дому Отця…
Якщо вам що-небудь незрозуміло… Ви завжди можете запитати – тільки не під час богослужіння. Зверніться до церковної крамнички (це місце, де продають свічки, приймають записки з поминанням і т. д.). При необхідності вам покличуть священика.
Але навіть якщо ви не отримали відповіді на своє питання... Не поспішайте йти. Помоліться. Господь знає про ваші потреби, «…усе, що не попросите в молитві з вірою, отримаєте» (Мф. 21, 22)
Якщо з вами раптом обійшлися непривітно, на жаль, буває і так, будьте смиренні, ввічливі, це набагато приємніше Богу, чим усі свічки, які ви збираєтеся поставити. Нехай ваше християнство почнеться з головного – вміння прощати. Адже «усі згрішили і позбавлені слави Божої» (Рим. 3, 24), а це означає, що усі ми хворі на гріх, у тому числі і служителі в Церкві. Хоча, звичайно, кому більше дано – з того більше запитається...
Часто запитують – кому молитися, перед якою саме іконою поставити свічку? Будь-яка молитва звернена передусім до Бога. До Божої Матері і святих угодників ми прибігаємо як до заступників, бо «багато може посилена молитва праведного» (Як. 5, 16). Дуже важливо усвідомлювати, що не існує надійної «відмички» до небесних благ – «людина дивиться на обличчя, а Господь дивиться на серце» (1 Цар. 16, 7). Проте, можна порадити звертатися до свого святого (тобто до того, ім'я якого ви носите), до ангела-охоронця, до святих, пам'ять яких святкується цього дня.
Ієрей Андрій ПУГАНОВ, Чернігівські єпархіальні відомості