Дуже хвилююча, зворушлива, важлива презентація відбулася в обласній раді – тут представили щойно видану правдиву книжку про нинішню війну за Незалежність України – «На палаючому Сході».
Ця прониклива, патріотична книга вміщує понад сто нарисів про справжніх українських героїв, наших земляків, які на східних рубежах держави чинять запеклий опір сепаратистам і російським агресорам, а також про тих мужніх бійців, які, на жаль, загинули у цій борні. Ця книжка – результат колективної праці журналістського загалу області. Багато з цих матеріалів раніше опубліковані в чернігівській обласній газеті «Деснянська правда».
Упорядкував видання журналіст Володимир Лисенко, який відійшов у вічність буквально напередодні презентації. Але мрія Володимира Івановича здійснилася – нариси про героїв-українців побачили світ! Як розповів один із редакторів книги Анатолій Тютюнник, це – далеко не повне видання про цю жахливу війну, адже охоплює, в основному, 2014—2015 роки – найзапекліший період бойових дій. Це – лише ті матеріали, котрі встигли підготувати до друку. Тобто таких розповідей – набагато більше. І наші журналісти й зараз друкують їх на шпальтах своїх газет, транслюють у теле- та радіоефірі. Отже, такі історії мають стати основою для другого тому!
Голова облради Ігор Вдовенко наголосив, що на війні з окупантами загинули 162 жителі Чернігівщини. Ця війна чорним крилом охопила багато наших родин. Тому така книжка – дуже необхідна, зокрема нашій молоді, бо це – справжній, не причесаний і не лакований, літопис подвигів українського народу, який боронить свою незалежну державу. Так, у нас не розриваються снаряди і не чути залпів гармат. Однак велика заслуга в цьому людей, котрі хоробро стали на захист рідної Вітчизни, і які й сьогодні ризикують життям, щоб над нашою Україною було мирне небо.
Для кожної людини найважливіше – це її родина, країна, пам’ять. І ми не повинні забувати жодного з тих бійців, які в лиху годину віддали свої життя за Україну. Це – книга пам’яті, дуже щирі розповіді бійців, які повернулися з фронту, зазначила заступник голови облдержадміністрації – керівник апарату Наталія Романова. Захоплюючий, наприклад, у книзі нарис «Дві війни діда і онука». Івану Михайловичу Барканову, жителю с. Грабівка – 85 років, а його онукові Дмитрові з Куликівки – всього 25… Першому довелося побачити жорстоке обличчя війни у 1943 році, коли він дванадцятирічним хлопчаком допомагав партизанам і дивом уцілів від розстрілу. А другий на палаючому Сході врятував життя десяткам людей.
«Ця книга готувалася водночас зі збірником «Йшли у бій молодими», в якому вміщені розповіді про фронтові будні уродженців Поліського краю в роки Другої світової війни, – підкреслив у передмові упорядник Володимир Лисенко. – Власне, це нинішнє видання – продовження літопису героїчного минулого наших сивочолих дідів та прадідів – мужністю і подвигами наших сучасників, які захищають суверенітет і територіальну цілісність України на Донбасі… У кожному матеріалі видання – нелегка людська доля, солдатська вірність Україні та її народові і високий патріотизм!
Понад 1550 наших земляків взяли участь у наступальних і оборонних боях на території Луганської та Донецької областей. За особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті Вітчизни, майор Євген Межевікін одержав звання Героя України. Цієї найвищої державної нагороди удостоєні посмертно командир розвідувальної роти першої танкової бригади капітан Євген Лоскота з Десни Козелецького району та старший сержант 24-го батальйону «Айдар» Олег Міхнюк із Малої Дівиці на Прилуччині».
Упорядник і редактори книги (Віктор Кирієнко, Олександр Соломаха та Анатолій Тютюнник) прагнули підготувати такий правдивий і патріотичний збірник для того, щоб усі читачі відчули масштаб трагічних подій, побачили, що ця жахлива війна торкнулася людей різного віку, різних професій, різного соціального стану. Бо до війни більшість із них мали цілком мирні професії – будівельника, слюсаря, інженера, вчителя, лікаря, актора лялькового театру, директора музею… Люди жили, працювали, виховували своїх дітей і навіть уявити не могли, що буквально протягом кількох днів їх життя кардинально зміниться. Однак вони не злякалися, виявили свої найкращі риси – справжніх патріотів, героїв, які готові навіть загинути в ім’я України.
Головне – всі нариси про наших бійців написані цікаво та небайдужими людьми. Це дуже відчувається, тільки-но почитаєш читати цю народну книгу – автори-журналісти виявилися загалом об’єктивними, а герої-захисники – напрочуд щирими, адже розповідали про пережите – запеклі бої та загиблих друзів. Отож над цими спогадами ще ретельно працюватимуть у подальшому й науковці-історики. Авжеж, ті розповіді – надзвичайно різні, розмаїті, однак, майстерно об’єднані разом, в одній документальній книжці, вони створюють реальну картину того, що відбувається на палаючому Сході нашої держави.
Треба віддати належне й місцевій владі, адже книжка вийшла друком ошатно – у ПВК «Десна», в рамках обласної Програми підтримки розвитку інформаційної та видавничої сфер Чернігівщини на 2016—2020 роки. Одним із пріоритетних напрямів цієї програми є популяризація книжкової продукції письменників, науковців, журналістів, краєзнавців Придесення, забезпечення випуску книжок місцевих авторів коштом обласного бюджету.
Своїми враженнями про нову книгу на презентації поділилися, зокрема, герої цих розповідей – воїн, поет Олександр Куліда з Бобровицького району та майор Петро Буйний – тепер військовий комісар із Городні. Виступила й мама полеглого героя 169-ї роти спецпризначення Дениса Чередніченка – Марина Михайлівна. Добрі, чуйні слова сказали один із редакторів книжки Олександр Соломаха, редактор Коропської районної газети «Нові горизонти» Людмила Ковальчук, очільниця Куликівської «районки» «Поліська правда» Валентина Селюк, науковець, рецензент книжки Михайло Коропатник…
На завершення презентації нашим землякам урочисто вручили відзнаки Президента України «За участь у антитерористичній операції» та почесні грамоти обласного військового комісара, – зокрема, нагородили й героїв моїх фронтових нарисів, надрукованих в обласній пресі, зокрема. у газеті «Деснянська правда», – директора музею М. Коцюбинського, правнука класика Ігоря Коцюбинського (розмова була записана просто в перерві між боями) та полковника Вадима Мисника.
Сергій Дзюба,
один з авторів книги «На палаючому Сході»