Про землю та можливості проектної діяльності йшлося на семінарі, що пройшов 9 грудня в Макіївській об’єднаній територіальній громаді. Призначався він для працівників виконкому та депутатів місцевої ради. Відкрив навчання заступник сільського голови Віктор Броварець.
Заступник начальника управління землеустрою та охорони земель головного управління держгеокадастру в Чернігівській області Ігор Пузан розповів про зміни в земельному законодавстві в частині реалізації права власності на землю та розпорядження землею. Зокрема, він наголосив – передумовою розпорядження територіальною громадою землями державної власності за межами населених пунктів має бути проведення певної організаційної роботи органами місцевого самоврядування щодо підготовки відповідних кваліфікованих спеціалістів з цього питання та забезпечення функціонування цього процесу належним технічним та програмним забезпеченням, безумовне дотримання вимог діючого земельного законодавства під час врегулювання питань надання зазначених земель.
Слухачів цікавили такі питання: які існують механізми та правові наслідки поновлення договорів оренди земельних паїв; як українське законодавство регулює успадкування земельних ділянок, в тому числі можливість реалізації права власності на землю неповнолітніми особами та іноземцями; які існують механізми оформлення земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби шляхом створення громадських пасовищ; які існують шляхи та терміни передачі територіальній громаді повноважень щодо розпорядження землями сількогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів; як впорядкувати наявні матеріали землеустрою старого зразка відповідно до вимог діючого законодавства.
Виступ директора Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації Володимира Бойка присвячувався розвитку в громадах проектної діяльності – насамперед, співробітництву з міжнародними донорами, а також деяким невикористаним можливостям взаємодії з Державним фондом регіонального розвитку. Наголошувалося – проектна діяльність передбачає наяність команди однодумців, які хочуть та можуть займатися цією справою за підтримки органу місцевого самоврядування. Це відносно нова сфера діяльності, що відкриває принципово інші можливості для розвитку територіальних громад. Мовилося про успішно реалізовані на Чернігівщині проекти, про пошук необхідної інформації, умови, яких треба дотримуватися, та критерії оцінювання. Учасників семінару цікавила спеціалізація міжнародних донорів, хто з них працює виключно з громадськими організаціями, а хто – також із бюджетними організаціями, до кого можна звертатися по допомогу.
Наступне подібне навчання проходитиме 12 грудня у Кіптях.
Володимир БОЙКО