Наприкінці липня в Україні офіційно стартувала мала приватизація. 5 жовтня міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів відрапортував про її успіхи: продали 150 об’єктів, держава отримала 185 млн грн. Усього в реєстр наразі внесено понад 1000 об’єктів.
Операційний директор ProZorro.Sales Андрій Мотовиловець аналізує, наскільки насправді успішною є мала приватизація та чи вдасться виконати план надходжень від приватизації до бюджету.
Станом на кінець вересня до реєстру з малої приватизації вдалося додати 1057 об’єктів. Загальна кількість оголошених аукціонів — 640, загальна початкова ціна продажу по оголошеним об’єктам становить 766,929 грн.
Скільки планують заробити
Фондом Державного майна та його регіональними відділеннями оголошено 456 аукціони, загальна початкова ціна продажу – 598,602 грн. Органами місцевого самоврядування оголошено 184 аукціони, загальна початкова ціна продажу – 168 327 тис. грн.
Якщо подивитися на аналітику, стане помітно, що увесь Фонд держмайна «зробило» одне місто — Львів (за даними ProZorro.Sale, Львову вдалося продати об’єктів на загальну суму більш ніж 14,16 млн гривень). Наразі одне місто продає більше, ніж увесь Фонд держмайна.
Наші регіони — це блакитний океан: там найбільше об’єктів, саме там зосереджені продажі. Сьогодні органи місцевого самоврядування мають певний карт-бланш на приватизацію. Вони хочуть віддати свої приміщення для бізнесу — вони це роблять. Якщо місто хоче отримати кошти від приватизації, зараз воно має таку можливість.
Фонд держмайна не спішить продавати
З боку Фонду держмайна я поки не бачу бажання продавати. Вони виставили дуже мало об’єктів на продаж. Половину з тих, що виставили, внесли в перелік, але не підтвердили, що буде аукціон. Чого вони чекають, незрозуміло. І це при тому, що Фонд має найбільше прагнути реалізувати ці об’єкти, оскільки у нього є зобов’язання перед бюджетом України. Фонд не виконує вимог Мінфіну вже багато років.
Звісно, Фонд змушений виставляти хоча б щось. Але обсяг володіння, тобто перелік об’єктів, що знаходяться у віданні Фонду, зовсім не відповідає кількості виставлених на продаж об’єктів.
Реальна картина продажів
Наразі ми не говоримо про мільярди від приватизації. Зараз мова йде про сотні мільйонів, тоді як хотілося б продавати на мільярд гривень у місяць. Наразі вже проведено 109 успішних аукціони, і очікувана сума доходу від них складає 159,991 гривень. Серед цих продажів 68 успішних ФДМУ аукціонів на суму 67,752 грн та 41 ОМС аукціонів на суму 92,239 грн. Наразі отримати від приватизації суми, закладені в бюджеті, нереально, адже там мова йде про 21,3 мільярда гривень.
Щоб виправити ситуацію, треба готувати ринок до продажів заздалегідь: якщо ви хочете отримати справедливу ціну, спочатку створіть список об’єктів, які плануєте виставляти, дайте потенційним покупцям час на ознайомлення з лотами.
Проблеми малої приватизації
Головні проблеми малої приватизації — це незрозумілий ринок оренди. Можливо, всі ці об’єкти вже давно перебувають в оренді по якихось незрозумілих угодах. Треба навести там лад. Треба поступово наводити лад в усьому держмайні.
Але головна проблема, яку я наразі бачу, це приведення фінансування Фонду держмайна у відповідність з тим, що вони роблять. Зараз Фонд дуже мало фінансують, у співробітників низькі зарплати, і якість роботи виходить відповідною.
Зараз Фонд просто “сидить” на цих об’єктах, майже нічого не роблячи. Київський фонд держмайна не виставляє взагалі нічого. Майже аналогічна ситуація у Дніпрі та Одесі, хоча у обох цих містах є і цікаві об’єкти, і потреба розвивати малий та середній бізнес. Поки що більше за всіх продає саме Львів.
Я дуже сподіваюся, що Фонд підтвердить усі свої об’єкти до продажу, і до кінця року ми отримаємо результати. Чим швидше лот потрапить у систему, тим швидше ринок побачить його, і тим швидше ми знайдемо внутрішніх інвесторів, які зможуть ці лоти розібрати, створивши тим самим приплив коштів до бюджету.
VoxUkraine, спеціально для видання sknews.net