Майстер українського детективу написав новий роман

Майстри детективів.

У пригодницькій серії «Ретророман» видавництва «Фоліо» нещодавно вийшла нова книга нашого земляка Андрія Кокотюхи «Втікач із Бригідок». Це – вже шоста книжка Кокотюхи, в якій діє «український Шерлок Холмс» Клим Кошовий. Перший роман із цієї ретро-серії «Адвокат із Личаківської» переносить читача на початок ХХ століття, а саме 1908 рік, та розповідає про молодого киянина Клима Кошового, який дивом вирвався з тюрми й тікає від переслідувань царської влади до Львова. Але й тут його заарештовує поліція, біля трупа відомого адвоката Євгена Сойки. Небіжчик мав у місті сумнівних друзів та могутніх ворогів. Самогубство чи вбивство? Пошуки істини водять Кошового темними лабіринтами львівських вулиць. На шляху зухвалі батяри, міські кримінальні королі та російські терористи-бомбісти.

Друга книжка – «Привид із Валової». Початок ХХ століття, 1909 рік. Будні Кошового порушує візит комісара поліції: у кишені трупа, знайденого в будинку на вулиці Валовій, виявили візитівку Клима. Сам чоловік загинув за досить дивних обставин, хоча офіційно це – нещасний випадок. Проте той дім має у Львові недобру славу. Кажуть, у ньому вже сто років блукає привид Чорної пані. Всякого, хто зустрінеться з нею, чекає погибель. І така смерть на Валовій – не перша.

Третій роман – «Автомобіль із Пекарської». Львів, 1911 рік. У центрі міста, на вулиці Пекарській, у власному розкішному автомобілі знайдено мертвою доньку нафтового магната. У вбивстві підозрюють її таємного коханця. Це Густав Сілезький, один із королів львівського злочинного світу. Він може довести свою невинність. Та докази готовий довірити лише одній людині – Климові Кошовому, який повинен знайти справжнього вбивцю, аби витягнути давнього знайомого з тюрми. У пошуках йому допомагає вірний друг Йозеф Шацький, і разом вони розкривають брудні таємниці з життям міської аристократії.

Четверта книга – «Різник із Городоцької». Львів, 1913 рік. Жорстоко вбито кількох повій. Газети дали невловимому вбивці прізвисько – Різник із Городоцької. Але кримінальна хроніка та інші сенсації більше не цікавлять уже відомого читачеві львівського адвоката Клима Кошового. У нього життя налагоджується: він має адвокатську практику, заможну клієнтуру, повагу в суспільстві й наречену – відому акторку театру і кіно. Та захищати хворого юнака, котрого підозрюють у жорстоких вбивствах, Кошовий погоджується. Невинний виходить на волю, але на Клима починається справжнє полювання. Щоб урятувати власне життя, йому треба якнайшвидше знайти Різника.

П’ятий ретророман – «Коханка з площі Ринок». Події розгортаються у Львові 1914 р. Місто окуповане російськими військами. Звичний ритм людей змінюється. Вони голодують, живуть у холодних помешканнях. На вулицях постійно відбуваються арешти. Люди шоковані, але намагаються бодай якось вижити. Винятком не став адвокат Клим Кошовий. Його кидають до в'язниці за «зраду» російської імперії. Свій час головний герой проводить у камері та чекає на вирок. Однак ситуація змінюється, коли вбивають коханку офіцера генерального штабу. Він був останнім, хто навідувався у її квартиру на площі Ринок. А коханців у цієї жіночки було достатньо і в кожного з них був мотив її вбити.

І ось – нова книжка Андрія Кокотюхи «Втікач із Бригідок». Львів, осінь 1916. Героя війни, січового стрільця Захара Ладного підозрюють у вбивстві через ревнощі. Його арештували і тримають у тюрмі Бригідки. Звинувачення кидає тінь на всіх добровольців. Захистивши стрільця, Климентій Кошовий може врятувати честь Легіону. І хоча Клим через війну покинув адвокатську практику, він погоджується спробувати… Далі події розвиваються стрімко: Ладний робить відчайдушну спробу втекти з в’язниці, захопивши Кошового в заручники. Почавши приватне розслідування, Клим знайомиться з січовими стрільцями, стикається з хитрощами російських шпигунів. Якийсь таємничий ворог підступно сіє довкола розбрат, тож уперше ставить під загрозу кохання українця Кошового та чарівної полячки Магди Богданович…

І хоч дехто з критиків вважає, що Кокотюха пече свої романи, мов гарячі пиріжки, детективи Андрія читаються значно цікавіше, ніж твори Мариніної та Донцової, які виходять мільйонними накладами в Росії. Та й, врешті-решт, маємо власних (українських!) Шерлока Холмса і доктора Ватсона.

Впродовж уже 11-ти років ідуть до читачів вибрані твори Віталія Леуса, відомого майстра детективного жанру, лауреата Всеукраїнського творчого конкурсу імені Ярослава Мудрого (ініційованого свого часу Міністерством внутрішніх справ України). Нещодавно у чернігівському видавництві «Десна Поліграф» вийшов із друку його десятий (заключний) том. До пригодницької книжки увійшли гостросюжетні, драматичні повісті: «Не можна йти вперед, повернувши голову назад», «Необачність французького філософа» і «Хто розрубає «Гордіїв вузол»?». Написані в захоплюючій формі, вони одразу ж, з першої сторінки привертають увагу читача й читаються на одному подиху.

Ці детективи створені зі знанням життя, внутрішнього світу і психології людей, вражають правдивістю зображуваного та соціальною загостреністю. Головними персонажами, як і в попередніх дев’яти томах автора, виступають інспектор карного розшуку обласного управління внутрішніх справ, капітан міліції Богдан Стоколос та підполковник Арсірій (до речі, у них є прототипи – це реальні особи!), а також їхні колеги. Причому кожен із них – неповторна особистість, це – справжні Професіонали, досвідчені й мужні, котрі виходять переможцями з найскладніших ситуацій. Інколи кримінальна справа здається безнадійною, правоохоронці потрапляють буквально в безвихідь, однак все-таки торжествує справедливість!

Різні за формою та змістом, ці повісті Віталія Леуса приводять читача до зовсім непередбачуваної, неочікуваної розв’язки. Можливо, хтось іронічно зауважить: мовляв, «тема – не нова, я вже про це чув, читав у засобах масової інформації». І в цьому – нічого дивного. Адже автор не шукає теми за горами й долинами. Всі історії – місцеві, вони відбулися насправді… Отож завдання талановитого письменника, – все це творчо переосмислити та винести на суд шанувальників детективного жанру.

Всі детективні томи Віталій Леус безкоштовно передав читачам нашої Чернігівської центральної міської бібліотеки імені Михайла Коцюбинського і Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Володимира Короленка. Розміщені вони і на бібліотечних сайтах в Інтернеті... Безперечно, таким обдарованим земляком варто пишатися!

Підготувала Світлана БРАГІНЕЦЬ,

зав. відділом чернігівської бібліотеки ім. М. Коцюбинського

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?