Лікарні — для хворих, а не для шахраїв

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області фінансує працюючим громадянам Чернігівщини матеріальне забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю і пологами, за наслідками нещасного випадку на виробництві і професійного захворювання.

Підставою для надання матеріального забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Управління та його відділення, в свою чергу, здійснюють перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам.

Оскільки лікарняні листки є законною підставою відшкодування заробітної плати при відсутності на робочому місті, то іноді офіційно працевлаштовані особи намагаються підробити цей документ і надати його роботодавцю.

Підроблення – це злочин і за нього, відповідно до закону, передбачена кримінальна відповідальність, у тому числі і для застрахованих осіб (працюючих громадян), які користуються послугами зловмисників.

При виявленні двох однакових листків непрацездатності працівниками Фонду проводиться перевірка відповідних лікарняних закладів. Крім того, роботодавці у разі сумнівів у правомірності отримання працівником лікарняних листків за виявленими зовнішніми ознаками чи за наявними помилками в його заповненні, мають право звертатися до управління з метою проведення відповідної перевірки закладу охорони здоров’я, який зазначений у листку непрацездатності.

За результатами однієї з таких перевірок було виявлено лікарняний з явними ознаками підроблення, внаслідок чого до Чернігівської місцевої прокуратури було подано відповідну заяву про вчинення кримінального правопорушення.

Правоохоронними органами встановлено, що працівник з метою приховання факту відсутності на робочому місці без поважних причин використав навмисно підроблений лікарняний листок (придбав в мережі Інтернет).

Судом винесено обвинувальний вирок про притягнення винної особи до кримінальної відповідальності за частиною 4 статті 358 Кримінального кодексу України.

За результатами іншої перевірки Чернігівською місцевою прокуратурою розпочато кримінальне провадження за фактом знищення посадовими особами роботодавця лікарняного листка з метою приховування незаконного отримання працівником матеріального забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів Фонду на підставі підробленого лікарняного листка.

Законодавство України визначає, що підробленими вважаються не тільки повністю фальшиві документи (повне підроблення), але й справжні документи, в які внесені будь-які зміни, що спотворюють їх зміст (часткове підроблення).

До дій, які вважають підробленням, зокрема, належать:

повне виготовлення фальшивого документа, схожого на справжній;

часткова фальсифікація (перероблення), перекручування істини шляхом внесення у справжній документ неправдивих відомостей (наприклад, бездоганно оформлений лікаряний, виданий навмисно здоровій людині);

зміна змісту або характеру документа шляхом механічних маніпуляцій (дописування, підтирання, підчищення, витравлення тексту тощо);

підроблення відбитків штампу, печатки як необхідного реквізиту документа.

На жаль, деякі громадяни не замислюються над тим, що, звернувшись до певних осіб і купивши в них фальшивий документ, вони самі стають порушниками закону. Тобто кримінальну відповідальність несе як людина або група людей, які виготовили документ, так і той, хто його купив у них і використовує.

Підроблення документів з метою їх використання або збут такого документа карається штрафом до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 тис. грн) або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.

Якщо порушник підробив документи повторно, його очікує обмеження волі на строк до 5 років або позбавлення волі на той самий строк.

Використання свідомо підробленого документа карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.

Отже, з метою своєчасного отримання матеріального забезпечення у разі тимчасової втрати працездатності від Фонду та уникнення неприємних наслідків від підроблення або користування сфальсифікованим лікарняним лситком закликаємо роботодавців та застрахованих осіб не зловживати своїми правами та не порушувати закон.

Світлана Макієнко,

заступник начальника юридичного відділу управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?