1 листопада в Україні відзначається свято – День працівника соціальної сфери. Основна мета діяльності цієї служби – допомагати людям.
У важкий для держави час, система соціального страхування з тимчасової втрати працездатності послідовно і впевнено здійснює надзвичайно важливе і відповідальне завдання – забезпечення підтримки в складні життєві часи найбільш активної, працездатної частини суспільства, тобто тих, хто створює матеріальні і нематеріальні блага, призначені для споживання суспільством в цілому.
Ця підтримка полягає в одержанні працюючими матеріального забезпечення внаслідок тимчасової непрацездатності пов’язаної з хворобою, вагітністю та пологами, необхідністю догляду за хворим, у разі смерті застрахованої особи, а також соціальних послуг у вигляді відновлювального санаторно – курортного лікування.
В переддень професійного свята необхідно наголосити, що самовіддана, щоденна, копітка, а подекуди і рутинна, але необхідна і успішна робота 118 висококваліфікованих спеціалістів обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі – Фонд) стовідсотково забезпечує виконання одного з основних принципів соціального страхування – державну гарантію реалізації працюючими своїх прав.
На матеріальне забезпечення і надання соціальних послуг застрахованим особам Чернігівщини на 2015 рік передбачено майже 135 млн. грн.
Близько 70 відсотків цих витрат припадає на допомогу по тимчасовій непрацездатності. Водночас оплачуються листки непрацездатності по догляду за хворими дітьми віком до 14 років або за хворими членами сім’ї.
Крім того, фінансуються лікарняні видані у зв’язку з необхідності догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною-інвалідом віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за цією дитиною або під час карантину, накладеного органами санітарно – епідеміологічної служби, у разі тимчасового переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижчеоплачувану роботу, а також під час протезування з поміщенням у стаціонар протезно – ортопедичного підприємства.
Працюючі жінки отримують допомоги по вагітності та пологах за весь термін відпустки в розмірі ста відсотків середньої заробітної плати.
Як і допомога по тимчасовій непрацездатності, матеріальна підтримка під час вагітності та пологів громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оплачується з урахуванням встановлених законодавством пільг.
Станом на 1 жовтня поточного року в обласному відділенні на обліку перебувало 28 559 страхувальників, в тому числі 709 осіб, що уклали договори про добровільну участь в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
За 9 місяців підприємствами, установами і організаціями до міжрайонних та Чернігівської міської дирекцій надано 18 711 заяв – розрахунків на фінансування матеріального забезпечення працюючих на загальну суму 84,8 млн. грн., у тому числі: по тимчасовій непрацездатності на 59 млн. грн., по вагітності та пологах на 25,3 млн. грн. та на поховання 0,5 млн. грн. (розмір цієї допомоги наразі складає 2200 грн.). Всі вони профінансовані.
Десяти особам, які переміщені з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, робочими органами відділення було надано матеріальне забезпечення на загальну суму 92,5 тис. грн., з яких допомога по тимчасовій непрацездатності склала 8,7 тис. грн. і по вагітності та пологах – 83,8 тис. грн.
Отже, сьогодні обласним відділенням своєчасно та в повному обсязі виконується основне завдання Фонду – надання матеріального забезпечення.
Одним із пріоритетних напрямів роботи є забезпечення застрахованих осіб путівками на реабілітаційне (відновлювальне лікування) в умовах санаторно-курортних закладів після перенесених захворювань і травм, яке являє собою сукупність заходів, покликаних забезпечити особам з порушенням функцій (внаслідок хвороб, травм чи вроджених дефектів) їх повне або часткове відновлення, повернути по можливості до нормальних умов трудової діяльності.
Для обласного відділення на рік виділено 412 реабілітаційних путівок на суму 3,7 млн. грн., які видаються застрахованим особам безкоштовно.
Направлення на реабілітацію відбувається із стаціонару лікувального закладу, де особа перебуває на лікуванні. Крім того, на період доліковування в реабілітаційних відділеннях (тривалістю 24 дні) їй видається та оплачується за кошти Фонду листок непрацездатності на весь термін з урахуванням проїзду.
Саме тому відбір здійснюють лікувально – профілактичні заклади. Цим питанням, у співпраці з робочими органами відділення, займаються 27 лікувальних установ, у тому числі 3 обласні лікарні, 19 центральних районних та 5 міських, що дає змогу охопити соціальними послугами застрахованих осіб, які проживають і працюють в усіх куточках Чернігівщини.
Найчастіше медичної реабілітації потребують хворі при патологіях серцево – судинної, центральної нервової системи, органів опори і руху, травлення, ендокринної системи, а також різного роду невиробничих травм.
У зв’язку з відсутністю в області оздоровниць для продовження лікування реабілітаційного циклу, застраховані особі направляються в профільні відділення реабілітації санаторно – курортних закладів материкової України.
За заявками лікувально – профілактичних закладів Фондом придбано путівки в двадцять два санаторії із висококваліфікованим медичним персоналом і потужною лікувальною базою курортів Трускавець, Хмільник, Одеса, Бердянськ, Миргород та інших.
Ці заклади мають ще й можливість застосування природних і фізичних факторів (лікувальні грязі, мінеральні джерела) за профілями відновлювального лікування: порушень обміну речовин – 137 путівок, після гострих цереброваскулярних порушень – 89, після оперативних втручань на органах травлення – 64, після гострого інфаркту міокарду, операцій на серці та магістральних судин – 56, після ортопедичних операцій – 57 та післяопікових хворих – 9 путівок.
Із січня по вересень використано 331 путівку на суму 3,0 млн. грн. Реабілітацію пройшли 312 працюючих осіб та 19 дітей, батьки яких є застрахованими особами. Ще 0,7 млн. грн. буде використано в IV кварталі для доліковування 81 особи (із них 5 дітей).
Пріоритетними є і напрямки роботи по запобіганню незаконних виплат матеріального забезпечення та завдання збитків бюджету Фонду.
Забезпечено щотижневий моніторинг виданих листків непрацездатності, ретельно вивчається кожен випадок їх необгрунтованої видачі або продовження, постійно надаються консультації застрахованим особам та медичним установам (за 9 місяців надано 2232 консультації) та оперативно розглядаються звернення підприємств, установ і організацій, вирішуються клініко-експертні питання в закладах охорони здоров’я.
Ці та інші заходи дають свої позитивні результати. Кількість виданих лікарняних та загальна кількість днів тимчасової непрацездатності мають тенденцію до зменшення: за 9 місяців 2015 року на 8,4% листків непрацездатності та на 9,4% днів, тоді як за весь 2014 рік відповідно на 10,9% та на 9,6%. Зменшуються і суми претензій до медичних установ. Якщо у 2014 році їх було пред’явлено на суму 48,5 тис. грн., то за 9 місяців на 19,8 тис. грн.
Спеціалісти обласного відділення Фонду уважно стежать за дотриманням порядку використання страхових коштів. Станом на 1 жовтня проведено 723 перевірки правомірного та цільового використання страхових коштів підприємствами, установами та організаціями, за результатами яких встановлено порушення та нараховано фінансових (штрафних) санкцій на загальну суму 309,0 тис. грн., з яких до бюджету Фонду уже надійшло 247,4 тис. грн.
Декілька років тому в області були непоодинокі випадки, коли суб’єкти підприємницької діяльності за злочинними схемами укладали з вагітними жінками трудові договори за декілька днів до початку відпустки по вагітності і пологах, встановлюючи їм необґрунтовано високі посадові оклади намагаючись у такий спосіб отримати, для власного збагачення, невиправдано великі кошти із Фонду у вигляді відшкодування на виплату допомоги по вагітності і пологах.
Це спонукало виконавчу дирекцію відділення вжити вичерпних заходів, у тому числі за участю територіальної державної інспекції праці у Чернігівській області, обласного центру зайнятості, правоохоронних органів, що дозволило виключно в правовому полі запобігти такому ганебному явищу. Сьогодні такої проблеми не існує. Наміри діяти всупереч норм чинного законодавства – безперспективні. Хто дійсно потребує допомоги від Фонду – той і повинен її отримувати.
Слід звернути увагу на те, що з необхідним пакетом нормативної бази кожен роботодавець може ознайомитись на офіційному сайті Фонду. На базі міжрайонних та міської виконавчих дирекцій проводяться відповідні навчання по роз’ясненню норм законодавства по соціальному страхуванню, на яких спеціалістами дирекцій висвітлюються проблемні питання та шляхи їх вирішення.
В друкованих та електронних засобах масової інформації Чернігівщини постійно публікуються матеріали з актуальних питань роботи відділення. За 9 місяців поточного року їх оприлюднено 879, з них 456 – це роз’яснення діючого законодавства.
Отже, відділення Фонду продовжує посідати важливе місце в соціальній інфраструктурі Чернігівщини та відігравати значну роль в забезпеченні добробуту громадян області.
Його працівники і наразі відкриті до прозорого діалогу з громадськістю щодо своєї діяльності і будуть раді прийти на допомогу кожній людині.
Вітаємо шановних колег зі святом! Миру вам, успіхів і натхнення у благородній справі, міцного здоров'я, щастя, добра вам і вашим родинам.
Виконавча дирекція Чернігівського обласного відділення Фонду