У Бобровиці Чернігівської області вдруге проходив фольклорний фестиваль «Петрівські переспіви» і мав статус Всеукраїнського фестивалю, оскільки в ньому взяли участь фольклорні колективи не лише Бобровицької громади, а й Києва, Носівки, Лосинівки, Нової Басані, Малої Дівиці (Прилуцька громада), Мрина (Носівщина). Приурочені «Петрівські переспіви» до одного з найбільших християнських свят – первоверховних апостолів Петра і Павла.
Бобровиця зустрічає учасників фестивалю
Попри страшні, сумні часи, на люте зло, що живе поруч, у фольклорному фестивалі взяли участь 38 колективів, а загальна кількість учасників наблизилась до півтисячі. І це цілком закономірно: українська нація співуча і в радості, і в горі, нація, що створила найбільшу кількість народних пісень – близько 200 тисяч. А добре відома пісня «Ой у лузі червона калина» стала народною як в Україні, так і по всьому світу. На фестивалі її виконували всі учасники.
Право відкрити фестиваль надали берегиням фольклору, спів яких неодноразово представляв Бобровицьку землю на кращих сценах країни та за її межами: народний аматорський фольклорний автентичний ансамбль «Берегиня» з Козацького, керівник – Оксана Пильгун.
Жартівлива пісня
За найстаршими фольклористами на сцену вийшов народний ансамбль народної пісні «Калинове гроно» міського будинку культури під керівництвом Заслуженого працівника культури України Катерини Калініченко. Виконані пісні нагадали, що й на наше покоління припала війна, незваною гостею прийшла на наш поріг, змінила нашу свідомість, навчила любити життя навіть в чорно-білих тонах.
Молодь теж активна. Це підтвердив і зразковий хореографічний колектив «Спалах» Бобровицької школи мистецтв (керівник Людмила Моцак).
Свою високу майстерність показав ансамбль «Полісяночка» з села Мала Дівиця.
О, рідна пісне, знову ти прийшла до матері, до батька, до народу, що зібрався в переповненій залі...
Колективи гостей змінювали ансамблі господарів фестивалю з Бригинців, Пісок, Горбачів.
Вони за кілька хвилин вийдуть на сцену
У пісенній майстерності змагалися ансамбль «Молодички» й родина Мариненків із Мрина, ансамбль «Горлиця» з Носівки, бурхливі овації зірвав ансамбль «Душі криниця» з Лосинівки. Добре підготувалися до фестивалю колективи Бобровицької громади з Рудьківки, Озерян, Макарівки, Свидовця, Старої Басані, Кобижчі, Ярославки, Щаснівки, Олександрівки, Мирного, танцювальні колективи з Бобровиці і Пісок. Як завжди, радували земляків ансамбль «Кралечки», троїсті музики, «Пісенне джерело». Сольні номери виконали Ангеліна Зарубіна (уродженка Ярославки) і Ярослав Мамиконян.
Майстерно виступила на фестивалі фольклорна група «Колорит» з Нової Басані.
Справжнього фурору завдав у Бобровиці ансамбль «Громиця» з Дарниці. Довелося їм виконати кілька пісень поза програмою фестивалю.
«Майстер-клас» від «Громиці» з Дарниці
О пісне! Від народу кров і плоть
Ти узяла, щоб лиш йому служити.
Тебе ніхто не може побороть,
Бо вільний дух твій – правдою повитий.
Організатори другого Всеукраїнського фольклорного фестивалю «Петрівські переспіви» нагородили учасників відповідними відзнаками і дипломами. Вручали нагороди начальник відділу культури і туризму Бобровицької міськради Людмила Луценко і майбутня зірка української пісенної культури Ярослав Мамиконян.
Нагородження після кожного виступу
Зібрані кошти на благодійному фестивалі передані на потреби 116 ОМБр, де проходять військову службу захисники Бобровицької громади, а також для реабілітації воїна Павла Сияноса з Кобижчі, який отримав надтяжкі поранення на полі бою.
Після фестивалю відбулися благодійні концерти в Бригинцях і Олександрівці, де зібрано для потреб ЗСУ відповідно 12 і 17,5 тисяч гривень. Відділ культури Бобровицької міської ради зібрав також 60 тисяч гривень для придбання безпілотника.
На фестивалі дякували ЗСУ та схиляли голови в журбі за загиблими земляками, пам'ять про яких житиме в історії України.
Григорій Загребля