Держрибагентство та Мінагрополітики знайшли кошти на запуск рибного патруля «у галузі» та просять підтримки реформи з боку держави.
Створення на українських водоймах системи контролю європейського рівня є одним із першочергових завдань, поставлених Урядом перед Держрибагентством у 2016 р. Це передбачає запуск рибного патруля, запровадження електронної системи моніторингу суден та звітності про вилов для рибалок-промисловиків, а також сертифіката походження риби.
Створення рибного патруля за прикладом патрульної служби поліції включає оснащення органу сучасним матеріально-технічним забезпеченням: формою, човнами, дронами, приладами нічного бачення та іншою технікою. Для запуску «пілотного» проекту на Київщині оптимальний варіант фінансування складає 15 мільйонів гривень, їх Міністерству агрополітики та Держрибагентству вдалося знайти в державному бюджеті 2016 р. на агрокомплекс. Для цільового використання даних коштів на фінансування рибного патруля необхідно прийняти проект закону ВР «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», що заплановано винести на розгляд вже найближчої сесії Верховної Ради.
Голова Держрибагентства Ярема Ковалів зазначив: «У рибінспекції, яку ми наразі ліквідовуємо – ми зіткнулися з проблемою зношених та застарілих човнів, відсутністю у інспекторів пального для того, щоб вийти в рейд. Звичайно це не створює умов для ефективної роботи, більш того є підґрунтям для корупції. За рахунок внутрішньої оптимізації ми знайшли можливість, ми піднімаємо інспекторам зарплату із 1,5 до 4-х тис грн. Провели переговори з міжнародними партнерами, вони виразили готовність допомогти Україні із навчанням рибних патрульних та електронними системами контролю. Проте для того, щоб забезпечити матеріально-технічним обладнанням «пілотний» київський патруль нам необхідна підтримка реформи з боку держави, фінансування для оснащення патруля. Без техніки – патруль не запрацює належним чином, а реформа, що на неї чекає 11 мільйонів українських рибалок, не реалізується».
Новітні технології та обладнання дозволять вибудувати на водоймі якісно нову систему контролю. Наприклад, в Київській області рибоохорона сьогодні використовує катери потужністю переважно у 50 кінських сил, нові будуть в 2-3 рази потужніші. Вони економніше споживатимуть пальне і в той же час розвиватимуть швидкість до 100 км на годину. Використання дронів дозволить раціонально використовувати технічний та людський ресурс. В середньому ширина річки — 2 кілометри, водосховища — 10. За допомогою дрону із радіусом охоплення в 4 км рибні патрульні зможуть швидко та ефективно відслідковувати інформацію на водоймі, не витрачаючи час на те, щоб дістатися з одного берега на інший.
«Запуск «пілотного» київського патруля є вкрай важливим і для наших міжнародних донорських організацій. Ми ведемо переговори щодо фінансування проекту в масштабах України – реальний, запущений, працюючий патруль Київщини буде наочною демонстрацією серйозності намірів і проєвропейських підходів держави до реформування рибного господарства», - додав Ярема Ковалів.
Оксана МИРОНЬКО, для sknews.net