Генеральний директор ТОВ «Земля і воля» Леонід Яковишин звернувся з заявою до Генерального прокурора України Андрія Костіна.
Що спонукало?
Колишній начальник Першого відділу Ніжинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Олег Олешко наприкінці 2022 року подав заяву до Служби безпеки України відносно гендиректора ТОВ «Земля і воля» Леоніда Яковишина. У цьому зверненні до СБУ заявник «обвинувачує» керівника фермерського господарства в колабораційній діяльності та наданні допомоги російським окупантам у березні минулого року — нібито працівники цього товариства заправляли військову техніку росіянам.
Суть звернення
Леонід Яковишин вважає, що такі кроки Олега Олешка є помстою за те, що ще раніше за заявою саме Яковишина Державним бюро розслідувань відносно Олешка було розпочате слідство за фактом перевищення ним як військовою службовою особою владних повноважень (ст. 426-1 КК України). Як стверджує Яковишин, Олешко вчинив стрілянину на території розміщення складу паливно-мастильних матеріалів ТОВ «Земля і Воля», а також завдав тілесних ушкоджень працівникам товариства. Одночасно Леонід Яковишин направив скаргу до Президента України, Міністерства оборони України, командувача військ ОК «Північ». Як результат — Олешка було звільнено з посади начальника І відділу Ніжинського РТЦК та СП.
Леонід Яковишин вважає, що викладена Олешком у зверненні інформація не відповідає дійсності. Натомість дивується: чому особа, котра мала передати хабар Олешку в розмірі 1200$, рішенням Бобровицького районного суду від 02.02.2022 року була визнана винною, а Олешка кримінальна відповідальність дивним чином оминула!? «Хто добився уникнення ним відповідальності?», — запитує у зверненні керівник «Землі в волі». І тут же надає відповідь, яка узагальнюється окремими епізодичними фактами, що характеризується як через заступництво високих покровителів різного рангу, так і «грошовими відкупами». А ще Яковишин скаржиться генпрокуророві, що через заяву Олешка працівники Служби безпеки України тепер «тероризують» підпорядкований йому колектив.
Можливі наслідки
Слід зазначити, що українське законодавство передбачає сувору відповідальність особи за те, якщо вона безпідставно обвинувачує іншу особу у скоєнні якогось злочину. І в цій ситуації, якщо дійсно станеться так, що слідство визнає безпідставність обвинувачень заявника по відношенню керівника господарства, для самого заявника може настати ота сама кримінальна відповідальність. Бо досить таки частенько, особливо останні роки, заявники пишуть звернення з обвинуваченням конкретної особи у тих чи інших «злочинних» діях. І вони, заявники, думають так: «Ну і що — напишу, а там нехай перевіряють інформацію відповідні служби. А ні, то й ні». Але одна справа — написати просто повідомлення в «органи» (агентурне, розвідувальне тощо), а інша — публічне звинувачення у правопорушенні, якого людина може й не вчиняла. Отже, саме за це законодавці і передбачили кримінальну відповідальність.
А що як слідство перевірить та підтвердить викладене у заяві Олега Олешка?
Не будемо з себе робити оракула, а напишемо, як кажуть у нас, в Україні — поживемо-побачимо.
Сергій Вітер, оглядач sknews.net
Повний текст заяви генерального директора ТОВ «Земля і воля» Леоніда Яковишина — тут: ЛЕОНІД ЯКОВИШИН НАПИСАВ ЗАЯВУ ГЕНЕРАЛЬНОМУ ПРОКУРОРУ