4 жовтня розпочалася, але не закінчилася (оголошена перерва на кілька днів) сесія Чернігівської обласної ради. Які думки та судження у депутатів стосовно різних аспектів сьогодення?
Григорій Супрун, депутат обласної ради від Аграрної партії України, директор ТОВ «Нива 2008» с. Коломійцівка Носівського р-ну:
– Григорію Івановичу, уряд все-таки не відмовляється від ідеї продажу української землі…
– Як аграрій, я переконаний – ми ще не готові до цього. Адже є багато юридичних аспектів, які не дозволяють зараз чітко визначити: якщо стартує система продажу землі, то до чого вона призведе і в чиїх руках залишиться у власності земля? Ми хочемо, щоб земля залишилася в руках наших громадян чи іноземців?! Моя позиція – державницька, я відстоюю інтереси українців і вважаю, що обробляти землю та володіти нею повинен український аграрій.
– А як щодо планів урядовців збільшити ціну за газ?
– Збільшення ціни за газ, електроенергію, підвищення інших тарифів, – я вважаю, не на часі… Якби ті гроші пішли на зростання бюджету України – це було б одне питання. А якщо це – бюджети комерційних структур, котрі сьогодні дбають виключно про наповнення власних кишень, я переконаний: ні в якому разі не можна цього робити! Не дивлячись на намагання МВФ та деяких інших міжнародних організацій диктувати Україні свої умови. Адже зарплати і пенсії більшості наших громадян такі, що люди просто не в змозі будуть платити. От коли достатки українців стануть такими, як в середньому у Європі, тоді можна це робити без проблем… А так – це лише погіршить добробут наших співвітчизників та суттєво ускладнить і без того напружену соціально-економічну ситуацію.
Ірина Грозенко, депутат обласної ради від політичної партії «Наш край», голова комісії з питань розвитку і реформування місцевого самоврядування, децентралізації та європейської інтеграції:
– Ірино Вікторівно, на розгляд сесії облради вносяться надзвичайно важливі питання, які стосуються кожного жителя нашої області.
– Так, зокрема це питання непідняття тарифів. Як відомо, партія «Наш край» в усіх районах збирала підписи, які ми передали Прем’єру Гройсману, щоб уряд врахував думку людей і не підвищував ціни на газ.
Партія «Наш край» проводить боротьбу проти поштової реформи – ми переконані, що в такому вигляді її потрібно призупинити. Бо в селах жителі занепокоєні невчасними виплатами пенсій, несвоєчасною доставкою газет… Тому ми й надалі вимагатимемо від «Укрпошти» перегляду цього пілотного проекту.
Також важливе питання – за рахунок перевиконання дохідної частини бюджету, видаються додаткові кошти депутатам на здійснення депутатських повноважень. Тобто наші виборці зможуть отримати кошти на лікування, на ремонт дитсадків, шкіл тощо.
Дмитро Блауш, депутат обласної ради від Радикальної партії Олега Ляшка:
– Дмитре Ярославовичу, Ви ініціювали сьогоднішнє рішення обласної ради щодо поштової реформи…
– Ми розуміємо, що всі ці переговори з керівництвом «Укрпошти», всі звернення до Кабміну не дають жодного зрушення… Тому моя пропозиція – зобов’язати голову нашої обласної ради звернутися до Прем’єр-міністра з проханням: прийняти наразі делегацію депутатів Чернігівської обласної ради – маємо сформувати ініціативну групу, до якої включити представників від кожної фракції, і розповісти Прем’єру на засіданні уряду реальну ситуацію щодо пілотного проекту «Укрпошти». До речі, нещодавно пан Смілянський, генеральний директор «Укрпошти», оприлюднив власну позицію: мовляв, пошту все-таки треба приватизувати… Тобто це – саме те, про що я говорив і застерігав ще два місяці тому, що доводила наша команда! Тож наша позиція – боротися з цим! Адже ми представляємо інтереси жителів області, котрі нас обрали. Отож ми повинні йти в Кабмін і боротися, доводити свою правоту – всі разом, без політичних прапорів і партійних гасел.
– А як зупинити нове, невмотивоване підвищення тарифів, від чого на Чернігівщині, на думку експертів, постраждають сотні тисяч жителів?
– Пікетувати Верховну Раду, щоби вплинути на народних депутатів України. Фракція Радикальної партії, це двадцять народних депутатів, точно ні в якому разі не голосуватиме за підвищення тарифів.
Микола Дейкун, депутат обласної ради від політичної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», голова комісії з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення та у справах учасників АТО, головний лікар Чернігівського протитуберкульозного диспансеру:
– Миколо Петровичу, як справи з медичною реформою в області?
– Первинна ланка продовжує укладати декларації з населенням про надання медичної допомоги. І вже більше половини мешканців області свої декларації підписали. Закликаю найближчим часом зробити це всіх інших! Адже, якщо пацієнт обслуговуватиметься у лікаря без декларації, то на нього виділятимуться лише мінімальні кошти…
– Жителів хвилює, коли запрацюють очисні споруди тубдиспансеру?
– Проектна документація наразі виготовлена. Управління капітального будівництва зараз займається нашими очисними спорудами. Об’єкт – досить дорогий, але всі розуміють його важливість та необхідність. Визначили вже два джерела фінансування: Екологічний фонд і обласний бюджет. Можливі й кошти з Фонду регіонального розвитку. А ремонт у тубдиспансері триває.
Сергій Журман, депутат обласної ради від політичної партії «Українське об’єднання патріотів – УКРОП»:
– Сергію Миколайовичу, яке Ваше ставлення до пілотного проекту «Укрпошти»?
– Для того, щоб здійснювати будь-яку реформу, необхідно опитувати думки людей на місцях… А ми з вами знову стикаємося з такою ситуацією, коли «вгорі» приймається рішення – керівниками, які не живуть проблемами сільської глибинки, а від цього страждають, особливо в невеликих селах, наші люди. І не тільки в селах, а й у райцентрах. Тож проблема є, і її потрібно вирішувати! Ми, депутати обласної ради, повинні давати свої рекомендації, бо нас обрали люди з усіх куточків Чернігівщини. Ми часто буваємо в своїх округах, у селах, спілкуємося з жителями, тож знаємо ситуацію.
– З реформуванням медицини та освіти – теж є проблеми…
– Бо необхідно, в першу чергу, проводити соціологічні дослідження на місцях, дізнаватися думку суспільства щодо тієї чи іншої реформи. І так – по кожному району… Головне наше завдання – зберегти державний суверенітет України та її цілісність, припинити конфлікт на сході країни.
– Чому на Чернігівщині депутати можуть порозумітися, а в Києві, у Верховній Раді, відбувається казна-що?
– А це – питання до Києва. Це – багатовіковий принцип українців: де троє українців, там двоє гетьманів…
Анатолій Мельник, депутат обласної ради від політичної партії «Опозиційний блок», голова комісії з питань управління та розпорядження об’єктами комунальної власності:
– Анатолію Івановичу, громади Чернігівщини не задоволені поштовою реформою. З цього приводу ми спілкувалися з багатьма жителями в районах.
– Це обурення – абсолютно справедливе, тому що такі відповідальні рішення, які стосуються сотень тисяч людей, котрі мешкають особливо в сільській місцевості, це – дуже відповідальний крок. І в даному випадку він є безвідповідальним! Бо, якщо вже проводити таку реорганізацію, то спочатку варто провести невеличкий експеримент на базі одного району: подивитися, як це працює; мати фахівців, які зможуть це зробити, та відповідне технічне забезпечення… Тоді вже можна про щось говорити. А так – вони фактично залишили жителів сільської глибинки наодинці з усіма проблемами: наразі зривається підписка газет, доставка пенсій. Тобто виникають гострі проблеми – внаслідок такої безвідповідальності.
Це свідчить якраз про те, що можновладці, які мешкають на київських пагорбах, настільки відірвалися від реалій життя… Вважають, що в кожному нашому селі є банкомат, по якому можна отримати пенсії; що в кожної бабусі є айфон, по якому вона може зв’язатися і вирішити свою проблему… Хоча насправді – все зовсім інакше!
Іван Якуб, керівник фракції ВО «Батьківщина» в обласній раді:
– Іване Миколайовичу, з чим Ви прийшли на сесію обласної ради?
– Сьогодні наша фракція на сесію виносить два звернення: перше – до Президента, Верховної Ради та Кабінету міністрів – про непродаж земель сільськогосподарського призначення. Друге – проти підвищення цін за газ. Тому що в теперішній час хаосу і безладу в державі, ні в якому разі не можна допустити погіршення життя людей! Уже можновладці заявляють, що будуть враховувати навіть ті кошти, які заробітчани пересилають сюди – тобто і там хочуть ще наших громадян обідрати… Ми наголошуємо: у цей час не можна продавати землю! Тому що головним покупцем все ж має бути український селянин, а зараз у нього немає такої фінансової можливості, та й юридичної можливості не передбачається.
Спілкувався Сергій Дзюба