Прийнято вважати, що місцем розстрілу крутянців є сучасний пантеон. Насправді наш талановитий земляк із Крут Ігор Качуровський, опираючись на чисельні свідчення місцевих старожилів, писав про те, що розстріл і катування українських добровольців відбувся у полі між Прохорами та Хорошим Озером. Це місце відоме під назвою «Мокре поле».
По закінченню екзекуції, місцевим жителям під страхом смерті заборонили ховати тіла закатованих. Попри заборону «червоних» священик з сусіднього села Печі разом із селянами звіз тіла до теплої хати, щоб їх можна було вирівняти.
На кладовищі в Печах під старою вербою викопали велику яму. Селяни зібрали нове полотно і вистелили ним дно могили. Там поховали 17 полеглих юнаків.
У березні 1918 року після вигнання більшовицьких нападників, тіла героїв перепоховали на Аскольдовій горі в Києві.
Один із загиблих героїв так і лишився спочивати в своєму рідному селі – на кладовищі в Печах. Нині тут лежить кам’яна плита, яка нагадує про хоробрість і наполегливість українських добровольців, про підтримку їхніх дій місцевими патріотами.
А на фото, яке ви бачите, зафіксований момент з перепохованням крутянців у Києві.
Пам'ятаймо славні дні нашої визвольної боротьби за Україну!
Віталій Назаренко
Львівський державний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою ім. Героїв Крут презентував музичний кліп на пісню Олександра Шевченка «У полі під Крутами»: