Тисячогектарні лісові масиви комунального підприємства «Чернігівоблагроліс» іноді ще називають селянськими лісами. Бо вони є, по суті, спадщиною колишніх колгоспів та інших колективних сільгосппідприємств. Адже багато десятків років тому ці ліси висаджували, вирощували, доглядали самі селяни для потреб господарств і односельців.
Не важко здогадатися, що селянські ліси поступалися своєю продуктивністю, лісовідновлювальними заходами перед лісами державного фонду, які забезпечувалися належним асигнуванням із держбюджету і якими опікувалися сотні дипломованих фахівців лісової галузі. Але й багатство селянських лісів повною мірою може слугувати зростанню економіки держави, наповнювати бюджети місцевих громад, забезпечувати додатковими робочими місцями сільські населені пункти, якщо взятися за справу лісогосподарювання в системі агролісів енергійно і фахово. Та ще й залучаючи до керівництва дочірніми підприємствами КП «Чернігівоблагроліс» досвідчених знавців лісової справи, ініціативних і наполегливих організаторів трудових колективів, які і підніматимуть ефективність лісогосподарювання райагролісів до рівня держлісгоспів. Саме так і організовує діяльність дочірнього підприємства «Борзнарайагроліс» його директор, заслужений лісівник України Леонід Стахорський. Він очолив колектив лише два роки тому, правда, маючи вже за плечима досвід успішного керівництва ДП «Борзнянське лісове господарство» в системі Чернігівського ОУЛМГ. У цьому могли переконатися учасники виїзної наради «Шляхи підвищення ефективності лісогосподарських заходів», проведеній на базі ДП «Борзнарайагроліс» та обміном досвідом лісівників КП «Чернігівоблагроліс», що відбулася нещодавно на території агролісгоспу. Її відкрив вступним словом його генеральний директор Леонід Стахорський, наголосивши, що такі ділові зібрання мають слугувати передусім тому, щоб агроліси Чернігівщини підвищили ефективність лісогосподарських заходів хоча б до рівня лісгоспів держлісфонду і тим самим стали з ними рівноправними партнерами у збереженні й примноженні зеленого скарбу Сіверського краю.
Після офіційної частини учасники наради приступили до практичних занять, які почалися з огляду теплиць, розсадників та екологічної стежки лісгоспу. Вичерпні роз’яснення щодо об’єктів огляду надав директор райагролісгоспу. Відбувся і огляд протипожежного приміщення та пожінвентаря, яким забезпечено райагролісгосп для ефективної боротьби з пожежами та їх своєчасного попередження. Після переїзду для огляду лісогосподарських об’єктів на майстерській дільниці №3, якою опікується майстер лісу Роман Блоха, учасники наради оглянули лісові культури в квадратах 40, 43, 129 і 130 на площі понад 22 тисячі 712 гектарів, де ознайомилися з підготовкою ґрунту та станом сіянців однорічного і 3-4-річного віку. Учасники наради оглянули також стан молодняків 2-го класу після проріджування на площі 2,6 гектара.
Відповідно до маршруту огляду, не обминули лісівники й історико-меморіального музею-заповідника «Ганнина пустинь» біля села Мотронівка, до створення якого доклало чимало зусиль і ДП «Борзнянське лісове господарство», очолюване у ті роки нинішнім директором ДП «Борзнарайагроліс» Леонідом Стахорським. Далі – огляд лісогосподарських об’єктів на території майстерської дільниці №1, очолюваній майстром лісу Віктором Чирвою. Знайомилися зі станом лісових культур 2014 та 2016 років висадження, а також досвідом підготовки ґрунту плугом ПЛ-75-15 М.
На цій же дільниці учасники наради оглянули плантацію новорічних ялинок на площі 0,2 гектара та ознайомилися з досвідом огородження лісових культур від диких тварин. Роз’яснення щодо всіх об’єктів огляду надавав майстер лісу Віктор Чирва. Після переїзду на майстерську дільницю №2 майстра лісу Михайла Колесника оглянули стан лісових культур у квадраті 75 і 77, які висаджувались восени 2015 року, а в квадраті 77 учасників наради зацікавив стан сіянців однорічного віку та огорожа їх від худоби під час її випасу.
Зацікавили учасників наради і лісові культури квадрату 94 після прочистки у 2017 році, а також те, як саме здійснюється сприяння природному поновленню сіянцями однорічного віку. Щире захоплення учасники наради висловили майстру лісу після огляду облаштування рекреаційного пункту в квадраті 92 на відрізку автомобільної дороги поміж селами В. Доч та Носелівка.
У виїзній нараді працівників агролісгоспів взяли участь перший заступник генерального директора КП «Чернігівоблагроліс» Олександр Клишта, начальник відділу лісогосподарювання, охорони і захисту лісу Алла Бойко та головний спеціаліст цього ж відділу Олександр Єрмоленко. У зібранні лісівників агролісгоспів також взяли участь голова Борзнянської районної ради Віктор Горбащенко та очільниця Борзнянської райдержадміністрації Віра Проскура, котра, зокрема, відзначила велику питому вагу агролісгоспу «Борзнарайагроліс» в економіці району, особливо в його соціальній сфері. Агролісгосп став однією з провідних бюджетоутворюючих структур, що особливо помітно після призначення керівником заслуженого лісівника України Леоніда Стахорського.
Учасники виїзної наради під час підведення підсумків відзначали діловитість і змістовність зібрання та дякували господарям за гостинність.
Микола Тищенко
Чернігівське ОУЛМГ