До редакційного «юридичного кабінету» нашого видання читач із Чернігова Іван Д. надіслав запитання щодо «земельних» прав. Відповідь надає фахівець у галузі земельного законодавства.
Чи може держслужбовець здавати в оренду земельну ділянку? І чи це не буде порушенням діючого законодавства?
Іван Д., м.Чернігів
Консультацію надає начальник Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Олександр КОЛОТІЛІН.
Обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності визначено статтею 25 Закону України «Про запобігання корупції».
Особам, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, забороняється:
1) займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України;
2) входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляють інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.
Тобто, по суті, заборона займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю є вимогою щодо несумісності службової діяльності з іншими її видами.
У свою чергу, Конституція України гарантує кожному громадянину України право на землю. Відповідно до статті 14 Основного Закону, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Звертаємо Вашу увагу, що дане роз`яснення не є нормативно-правовим актом та носить рекомендаційно-консультаційний характер.
Згідно Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безкоштовну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в розмірах встановлених статтею 121 цього Кодексу.
Разом з тим, статтею 319 Цивільного кодексу України встановлено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону. У цій самій статті зазначено, що держава не втручається у здійснення власником права власності.
Тобто, власник земельної ділянки може самостійно господарювати на ній, здавати її в оренду, продавати, дарувати, передавати у спадщину.
Оренда землі – це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Об`єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності. Зазначені власники земельних ділянок водночас є і орендодавцями.
Таким чином, нормами чинного законодавства України не встановлено обмежень для державних службовців щодо розпорядження своїм майном.