Змія вжалила Марію Силенок 17 липня о 12.20 у лісі біля села Єліне, коли жінка збирала чорниці. 25 липня Марія ще була в терапії Сновської центральної районної лікарні. А з 17 липня по 19, три доби, 30-річну матір чотирьох дітей рятували в реанімації.
— Раз комбайном (гребінкою для ягід) ширганула, другий, — згадує Марія СИЛЕНОК пригоду. — Піднімаю гілку, а в мене вже кров між пальцями — мізинцем і безіменним. І два укуси видно. Рука німіти почала. Змія тільки майнула перед очима, жовта, як шиляга. Як суха гілка соснова, що падає. Я не встигла й роздивитися, яка вона. Не встигла й відстрибнути. Уперше з чоловіком виїхали по ягоди (до того біля самого Сновська брали), і на свою голову.
— Не боялися? Єліне ж обстрілюють. Міни можуть бути.
— Нас попередили. На посту казали військові, що не можна, що ми їдемо на свій страх і ризик. Якщо наступимо на щось, без ноги привезуть у кращому випадку, у гіршому — у пакеті. І лісники попереджували. Але знаєте, діти тоже кушать хочуть. Немає там нічого. Звірі ж живуть. А ми самі, як вовки.
На дитячу допомогу — отримую 860 гривень на найменшу дитину — не наживеш. А в мене їх четверо — 10, вісім, п’ять і два роки. От і доводиться шукати, як заробити копійку. Чорниці здаю заготівельникам. Беруть по 55 гривень за кілограм.
Набряк зійшов, це найголовніше, — радіє. — Тиск відновився. Рукою ворушу. Стан нормальний. Далі дітей буду ростити. І ще по ягоди піду, — сміється. — Спасибі велике людям, що надали медичну допомогу, — дякує лікарям та медсестрам. — У реанімації і крапали, і тиск міряли, і лід прикладали. Протиотруту не вводили. Увесь перший день мене обхажували. І другий, і третій день зі мною були. Молоденький завідувач, Євген Олександрович, часто приходив.
— Набряк почався з кисті, поширився на передпліччя і до плеча дійшов, — говорить Євген ДУЗЕНКО, завідувач хірургічним відділенням Сновської центральної районної лікарні. — Стан був стабільний. Турбував набряк і поболюваня. Це перший укус змії цього сезону. Але вкушені тваринами звертаються регулярно. Місяця півтора тому сновчанку вкусив кажан за палець. Ішла і на траві побачила летючу мишу, захотіла підняти. Пальці, обличчя — це ризиковане травмування. До того ж кажани можуть переносити сказ. Отримала щеплення. А після того цю ж саму жінку пес укусив. Їжаки людей кусають. Лисиці.
Найвірогідніше, Марію Силенок вкусила гадюка звичайна.
— Якщо був набряк, це однозначно наслідок отрути, — впевнений Олександр ФЕДУН, біолог, доцент Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Тараса Шевченка. — На Чернігівщині з отруйних змій водиться гадюка звичайна. Зустрічається різних кольорів — є повністю чорні, є коричневі з ромбиками на спині, є світло-сірі з темними ромбиками, є навіть — любителі модернізму — з фіолетовим відтінком. Можливо, ця гадюка була світло-коричневого забарвлення. Гадюка, і точно не мідянка. Змія мідянка жовтувата. Але вона не отруйна. І занесена в «Червону книгу».
— При укусах гадюки звичайної головне — не допустити алергічних ускладнень, — пояснює Володимир ВАСИЛИНЧУК, експерт обласного управління охорони здоров’я з хірургії. — Бажано застосовувати сироватку протиотрути, але успішно можна обійтися і без неї. В область ми замовляли п’ять доз протиотрути на рік. Діє вона найефективніше в перші дві години після укусу. Як і решта невідкладних заходів. Тож головне — не сидіти вдома після укусу, не чекати, що набряк мине.
У цьому році гадюки вкусили чотирьох, у минулому — 12, у позаминулому — 25.
Лікування протиотрути не потребувало. Та її й немає.
— В Україні була сироватка проти укусів змій, яку нам надав уряд Індії. Вона використовувалася і в Чернігівській області. Зараз такої сироватки немає, — пояснює Яна ДРАГАНЮК, заступниця начальника обласного управління охорони здоров’я.
За інформацією державної установи «Центр громадського здоров’я України», на території України не поширені небезпечні види змій. Найнебезпечніша змія — гадюка звичайна.
В Україні вакцина від змій не виробляється. Обсяг допомоги при укусах змій затверджений протоколом надання медичної допомоги №44 «Укуси змій за спеціальністю медицина невідкладних станів». Це терапія проти набряків та токсинів.
У всіх стаціонарних медичних закладах області є можливість ефективно лікувати. Кожен постраждалий потрапляє до реанімації.
У 2021 році зареєстровано 25 звернень, уражених зміїною отрутою: 24 дорослі й одна дитина. У 2022-му — 12: дев’ять дорослих та три дитини. У цьому — четверо дорослих. Усім надана медична допомога.
Тамара Кравченко, «Вісник Ч»