Настає чорний день для мешканців Чернігова та області, які користуються пільгами під час проїзду на громадському транспорті. Таким чином починає діяти «регіональне» право, яке встановлюють місцеві князькі на «своїх» робочих об’єктах.
Чернігівські перевізники, схоже, вирішили знехтувати діючими нормами права, які зафіксовані у відповідних законах щодо надання пільг певним категоріям населення.
Вони самочинно визначили, що їхні рішення є вищими за існуючі закони, а відтак оголосили, що вже за кілька днів пільговиків не перевозитимуть на відповідних маршрутах в місті та області. Причина одна – держава не заклала в Основному фінансовому документі року видатків для компенсаційних виплат. Але ж хіба це проблема самих пільговиків? Такі питання повинні узгоджуватися безпосередньо між перевізниками та владними інституціями, які наділені повноваженнями вирішувати подібні проблеми.
Інша річ, що держава сьогодні, можливо, не спроможна оплачувати компенсаційні витрати стосовно усіх категорій пільговиків, адже, погодьтеся, з кожним роком таких осіб стає все більше й більше. А грошей – катма. Тоді центральна влада повинна чесно й привселюдно заявити про це і, звичайно, внести зміни в діючі «пільгові» закони.
Але ігнорувати закони нікому не дано права, навіть перевізникам. Уявімо собі, що за такою аналогією, за певний термін якійсь структурі не сподобаються дії влади чи то центральної, чи місцевої і вони вдадуться до подібних кроків. Скажімо, «Чернігівгаз» або ж «Чернігівводоканал» вирішать, що пільговиків занадто багато − у зв’язку з чим діяльності цих підприємств наноситься фінансово-економічна шкода. А тому слід, як зробив це інший суб’єкт – перевізники, відмінити пільги громадянам, що сплачують «зменшені» кошти за водопостачання та користування газом.
Так чи інакше, а в державі дійсно створилася парадоксальна ситуація: з одного боку діють «пільгові» закони, а з іншого – на забезпечення реалізації таких пільг немає коштів. Хоча зараз, після прийняття відповідного закону про децентралізацію влади, центр може заявити регіонам про те, що ви добивалися більшої самостійності на місцях, і грошей залишатиметься більше, то й верховодьте як того намагалися.
Про це 12 січня говорили під час «круглого столу» в Чернігівському дискусійному клубі «Експертна думка» представники влади, громадськості і, звичайно ж, керівники та «довірені особи» підприємств-перевізників.
Як повідомив голова асоціації автомобільних перевізників Чернігівської області Володимир Козир, залишаються дві категорії пільговиків – це учасники бойових дій та члени сімей загиблих у військових діях.
Пільги видаються, принаймні, гарантуються державою, а ніхто не хоче забезпечувати фінансово цей напрямок. Про це зазначила голова профспілки підприємців Чернігова Олена Варнакова.
Більше – у відео: