Минулого тижня перша леді України Олена Зеленська провела зустріч із представниками регіонів, відповідальними за впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».
Учасники зібрання підбили підсумки роботи за 2023 рік. Так, у кожній області сформована своя команда – із заступників голів обласних військових адміністрацій та регіональних координаторів. Вони здійснюють оперативну координацію впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я на місцях. Попередньо вони пройшли низку професійних тренінгів, зокрема щодо взаємодії з людьми з бойовим досвідом та їхніми родинами.
Головна мета діяльності таких команд – створити програми комплексної психосоціальної підтримки, залучивши всі сектори: охорону здоров’я, освіту, соціальну сферу, зайнятість, неурядовий сектор, групи підтримки, програми «рівний – рівному» та забезпечити їхню якість і доступність.
«Ми ж усі часто кажемо, що будь-яка допомога повинна починатися у громаді, якомога ближче до людини. Ви, ваші команди – саме ті люди, які наближають допомогу до кожного. Послуга з ментального здоров'я вже стає доступнішою. І ви також змінюєте це», – зазначила Олена Зеленська.
Взяли участь у заході та розповіли про впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я на Чернігівщині заступниця начальника ОВА Жанна Шерстюк та регіональна координаторка програми в області Інна Чистенко.
Для ефективної реалізації програми ментального здоров’я на Чернігівщині консолідовано зусилля між усіма ключовими стейкхолдерами.
Так, спільно з неурядовими організаціями проводяться тренінги для освітян, соціальних працівників та лікарів.
Понад 600 лікарів первинної ланки пройшли навчання за програмою mhGAP (для супроводу пацієнтів з поширеними психічними розладами).
На всіх рівнях освіти надається психосоціальна підтримка та психологічна допомога: в межах арттерапії, психоедукації, організації дозвілля та патріотичного виховання та інших напрямків.
Завдяки виїздам мобільних бригад (куди входять вузькопрофільні лікарі та студенти-психологи, які пройшли додаткове навчання) понад 4500 жителів громад отримали фахові консультації.
Ветерани та члени їх родин можуть отримати допомогу з відкриттям власної справи завдяки проєкту «Бізнес-інкубатор», який реалізує Агенція регіонального розвитку в області у партнерстві з ГО «Ветеранський простір України «Серцевір».
Для ресоціалізації та адаптації ветеранів до цивільного життя на Чернігівщині стартував проєкт «Відновлення». У його рамках психологи та соцпрацівники проводять різнопланові зустрічі з ветеранами та їхніми родинами — це дозволяє відпочити, отримати психоемоційне розвантаження, налагодити близьке спілкування із сім’єю. Перший захід відбувся 16 грудня. До першої групи у проєкті планують залучити 10 сімей демобілізованих ветеранів з дітьми. З реалізацією проєкту допомагають благодійний фонд «Карітас Чернігів», Чернігівський РТЦК та СП, а також Агенція регіонального розвитку.
Крім того, на Чернігівщині запрацював сервіс «Швидкодопомога» – онлайн-мапа надавачів послуг з психосоціальної підтримки та психічного здоров’я та розроблений протокол міжвідомчого перенаправлення. Адже у багатьох випадках надавачі таких послуг вирішують проблему клієнта не комплексно, а частково. Тепер, завдяки сервісу, вони можуть, надавши допомогу клієнтам за своєю компетенцією, перенаправити їх до іншого спеціаліста поблизу.
Більш детальну інформацію про реалізацію Всеукраїнської програми ментального здоров’я на Чернігівщині можна знайти тут.
Зазначимо, що Чернігівська ОВА відзначена за розвиток взаємодії державного та неурядового сектору у сфері ментального здоров’я.
Детальніше про зустріч Олени Зеленської з представниками регіонів читайте на офіційному інтернет-представництві Президента України.
Супровід розробки та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», яку ініціювала перша леді Олена Зеленська, забезпечує Координаційний центр з психічного здоров'я Кабінету Міністрів України за експертного партнерства та підтримки ВООЗ. Майданчиком для ухвалення рішень є Міжвідомча координаційна рада КМУ.
За інформацією Чернігівської ОВА