Слава та біль героїчного Батурина, оспівані у піснях та музиці

Батурин зменшБатурин є, Батурин вічно буде

Його нащадки з праху підняли,

і гордісю наповнюються груди —

Над Сеймом знову квітнуть прапори! 

В.Залізний

Багато визначних діячів музичного мистецтва  пов’язані з  Батурином  — хтось проживав  у Гетьманській столиці, хтось  в  своїй творчості  відобразив  його славу та біль.

У XVIII ст. невідомий автор створив козацьку думу “Батуринська колискова”. Відомий кобзар, бандурист, лірник, лідер гурту “Хорея Козацька” Тарас Компаніченко з великим успіхом виконує  її на своїх концертах, ця  мелодія зустрічає кожного відвідувача Цитаделі Батуринської фортеці, допомагаючи екскурсоводом більш емоційно розкрити тему Гетьманської столиці. Коли слухаєш цю пісню, мимоволі думками линеш у добу славних лицарів, уява малює картини смертельних герців, а в душі росте й міцніє відчуття невимовної гордості за свій народ і його героїчне минуле.

Багато талановитих музикантів, композиторів присвячували свої музичні твори гетьманському Батурину.  Валерій Олексійович Залізний —  поет, художник, композитор, щирий товариш заповідника “Гетьманська столиця”, (родом із Ічнянського району, проживає в м.Тернопіль), постійно відвідує Батурин для творчого натхнення. Козацько-гетьманська доба займає значне місце в творчості Валерія Олексійовича. Він звеличує славне минуле козаків, гетьманів і гетьманської столиці Батурин в своїй поезії, картинах, піснях.  Валерій Олексійович є автором музики та слів до пісень: “Славень Батурина” та “Пам'ятаю Батурин”, які він написав в 2011 році.

Батурин музика 2Микола Іванович Мась  — родом із Прилуцького району, з 1984 році проживає у  Батурині, більше ніж 20 років пропрацював художнім керівником в Батуринському та Матіївському будинках культури, проявив себе  енергійним творчим керівником. В 1986 році він написав музику до пісні “Козацька душа” на слова батуринської поетеси Головко Ольги. Ця пісня стала гімном Батурина-гетьманської столиці і постійно виконується на всіх святах, які відбуваються в місті.

Батурин музика 1Батурину присвячували і монументальні музичні твори. Харківський композитор Володимир Ковтун в 2006 році написав симфонію “Дума про Батурин”. Музика повна драматичної експресії та патетики, широко використовуються прийоми варіаційного та поліфонічного розвитку, які надають твору хвилюючий та драматичний характер. Партитура та виконання цієї симфонії Молодіжним симфонічним оркестром «Слобожанський» зберігаються в Бібліотеці Конгресу США в Вашингтоні.

Заслужений працівник культури України, композитор, директор Бахмацької районної школи мистецтв ім. А. Розумовського Олександр Петрович Іванько захоплюється історією козацької доби. Сповнений враження від славетної історії гетьманської столиці Батурина, він створює один із неперевершених своїх творів -  “Батуринська баркарола”. Сюжет твору написаний на основі реальних подій. Ідея твору — передати моторошну картину загибелі гетьманської столиці внаслідок  меншиківського погрому у 1708 році.

"Батуринська баркарола” написана на слова відомої поетеси, нашої землячки (з Чернігова) Надії Галковської, авторки популярної пісні „Козачка”.  Її поезія глибоко національна, овіяна духом Чернігівського краю.

Описуючи спогади жахливих подій того часу, коли було вбито близько шести тисяч невинних мирних жителів Батурина, композитор досить ретельно опрацьовує напрямок пошуку яскравих засобів виразності: музичної форми, ладу-тонального плану, метро ритму, голосоведіння хорових партій, фактури, ролі супроводу. Твір «Батуринська баркарола» Олександра Іванька добре знає музична спільнота України, який часто виконується на конкурсах усіх рівнів – від обласних до міжнародних, прославляючи Батурин!

Сучасні музиканти продовжують звертатися до героїчного минулого гетьманського Батурина, створюють нові патріотичні композиції, які є символом нашої національної історії та культури.

З метою популяризації культурного надбання родини українського гетьмана Кирила Розумовського, як видатних історичних діячів та меценатів, залучення молоді до скарбниці національної спадщини засобами музичного мистецтва, Національний заповідник «Гетьманська столиця» та Бахмацька школа мистецтв, за підтримки Чернігівської обласної державної адміністрації та Благодійного фонду «Світанок», оголошує про проведення ІV Музичного фестивалю-конкурсу молодих виконавців імені Андрія Кириловича Розумовського 22 жовтня 2015 р. (в день народження А.К.Розумовського).

Запрошуємо до участі учнів початкових музичних навчальних закладів!

Катерина ДЗЕКУН, науковий співробітник НІКЗ «Гетьманська столиця»

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?