Щороку у весняний період розпочинається масова торгівля ранньоквітучими видами рослин, серед яких одним з перших — підсніжник білосніжний (звичайний).
Саме ця рослина навесні користується величезним попитом, її масово збирають для продажу. У зв'язку з цим вже в багатьох місцевостях, де колись підсніжників було багато, вони зникають або зникли.
А відтак, з метою попередження незаконного збирання, транспортування та продажу рідкісних ранньоквітучих рослин протягом зимово-весняного періоду по всій території України проводяться заходи з охорони Червонокнижних видів рослин.
У нашій області на виконання доручення Державної екологічної інспекції України №22 від 8 лютого 2021 року інспекторами екологічної інспекції у Чернігівській області вживатимуться заходи державного нагляду (контролю) щодо збереження ранньоквітучих об’єктів рослинного світу.
Так, при виявленні порушень природоохоронного законодавства в частині незаконного збору, заготівлі рідкісних та зникаючих квітучих рослин інспектори складатимуть протоколи про адміністративні правопорушення та передаватимуть їх до суду. Не оминуть відповідальності й торговці первоцвітами.
Державна екологічна інспекція у Чернігівській області нагадує, що відповідно до ст. 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення на порушників порядку придбання, збуту або ж розповсюдження об’єктів рослинного світу чекатиме штраф у розмірі від 510 до 1700 гривень з подальшою конфіскацією рослин. Якщо ж об’єктом порушення стануть рослини, які перебували в межах територій природно-заповідного фонду, або занесені до Червоної книги України, розмір штрафних санкцій значно зросте і становитиме від 1700 до 3655 гривень.
Незаконне збирання рослин в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду каратиметься штрафом від 153 до 408 гривень з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення та незаконно добутих природних ресурсів (ст.91 КУпАП). Знищення рослин, занесених до Червоної книги, — штрафом від 340 до 510 гривень та подальшою їх конфіскацією (ст.90 КУпАП). Окрім того, правопорушник зобов’язаний буде сплатити збитки за кожну зірвану рослину.
У найбільшій кількості знищуються саме рослини, занесені до Червоної книги: цибуля ведмежа, підсніжник білосніжний (звичайний), сон лучний (чорніючий), сон розкритий (сон-трава) та ін. Всі вони переважно зростають на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду. А люди знищують дари природи, навіть не замислюючись над наслідками, завдаючи руйнівної шкоди навколишньому середовищу.
Марія Плетінь