Фахівці інформаційно-психологічної війни, досвідчені розвідники, дипломати та високі державні мужі Російської Федерації, в контексті спроби реалізації планів загарбання України, вже давно намагаються розсварити Україну і Польщу на ґрунті минулого. Проте, добрі сусіди завжди самі розберуться між собою на користь обох народів.
Однією з відповідей на відчайдушні російські провокації стало проведення 16 вересня 2015 р. першого засідання української частини Польсько-українського форуму діалогу істориків. Форум є спільною ініціативою Інститутів національної пам’яті Польщі та України.
16 вересня відбулося перше засідання української частини Польсько-українського форуму діалогу істориків. Метою діяльності ініціативи є відновлення безпосереднього діалогу між істориками Польщі та України навколо складних питань спільного минулого у ХХ столітті, зокрема польсько-українських стосунків часів Другої світової війни та перших років по її завершенні.
Рішення про утворення Форуму було прийняте у травні 2015 року під час візиту керівництва Інституту національної пам’яті Польщі до Києва. Це був перший за багато років подібний візит польських колег до України.
Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті, вважає відновлення співпраці із польськими колегами одним із ключових міжнародних напрямків роботи Інституту:
«У зв’язку із зміною політичної ситуації в Україні після Революції Гідності, виникли реальні передумови для встановлення співробітництва між Українським інститутом національної пам’яті та Інститутом національної пам’яті Польщі (Instytut Pamięci Narodowej). Україна і Польща мають чимало сторінок історії, які потрібно переосмислити. У ці складні часи необхідне примирення у складних сторінках історії та єднання у питаннях, які стосуються нашого майбутнього».
Протягом цього року інституції налагодили співпрацю, яка передбачає обмін інформацією та досвідом. В рамках активізації співробітництва між УІНП та ІПН виникла потреба в новому форматі польсько-українського історичного діалогу. Кожна із сторін сформувала групу, яка працюватиме над виробленням спільних засад польсько-українського історичного діалогу навколо складних питань спільного минулого.
На запрошення Голови Українського інституту національної пам’яті з українського боку до Польсько-українського форуму діалогу істориків долучилися:
професор Богдан Гудь (Львівський національний університет),
професор Леонід Зашкільняк (Львівський національний університет),
професор Ігор Ільюшин, (Київський славістичний університет),
професор Іван Патриляк (Київський національний університет імені Тараса Шевченка),
професор Юрій Шаповал (Інститут політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф.Кураса НАН України).
Також до групи увійшов Голова Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
Співголовою Польсько-українського форуму істориків обраний професор Юрій Шаповал. У першому засіданні групи також взяв участь радник Голови УІНП Олександр Зінченко та секретар ініціативи з українського боку – к.і.н. Олена Гуменюк.
Учасники зустрічі обговорили принципи, засади діяльності, а також організацію майбутнього установчого засідання Форуму.
Раніше відбулася зустріч польської групи Польсько-українського форуму діалогу істориків. До неї на запрошення Голови Інституту національної пам’яті Польщі Лукаша Камінського увійшли:
професор Ґжеґож Грицюк (Вроцлавський університет),
професор Ґжеґож Мазур (Яґєллонський університет),
професор Ґжеґож Мотика (Польська Академія Наук),
професор Ян Пісулінський (Жешівський університет),
професор Вальдемар Резмер (Університет Миколая Коперника в Торуні),
доктор Маріуш Зайончковський (Інститут національної пам’яті Польщі).
Співголовою з польського боку обраний професор Вальдемар Резмер, секретарем – доктор Дорота Левша.
Підготував Сергій Бутко за матеріалами Українського інституту національної пам’яті