Офіс Омбудсмана перевірив Чернігівське СІЗО, де через незадовільні умови утримання та невідповідне поводження персоналу установи в'язні відмовляються вживати їжу.
Відбувся моніторинговий візит до Чернігівського слідчого ізолятора та його медичної частини, де через незадовільні умови утримання, неякісне харчування, а також невідповідне поводження персоналу установи ув'язнені відмовляються вживати їжу.
Про це повідомили в пресслужбі Офісу Омбудсмана.
— Оглянувши близько 20 камер та поспілкувавшись майже зі 100 засудженими та особами, узятими під варту, члени моніторингової групи отримали скарги щодо неналежних умов утримання, низької якості їжі, а також невідповідного поводження персоналу установи під час проведення планових та позапланових обшуків камер та особистого догляду в’язнів. Зокрема, на час візиту в установі було виявлено двох осіб, які відмовились від вживання їжі, один з яких через неналежні умови утримання. Стан здоров’я голодуючих перебуває на постійному контролі медичного персоналу, — йдеться у повідомленні.
При допустимому плановому наповненні установи у 375 в’язнів у СІЗО на день візиту утримувалося 406 осіб.
Внаслідок цього фактично у всіх оглянутих камерах порушуються норми житлової площі.
Зокрема, в одній із перенаповнених камер членами моніторингової групи з’ясовано, що одного ув’язненого не було забезпечено індивідуальним спальним місцем. Внаслідок цього утримуваним доводиться спати по черзі.
В окремих камерах виявлено порушення вимоги статті 8 Закону України «Про попереднє ув’язнення» щодо роздільного тримання засуджених та осіб, узятих під варту, що може призвести як до криміналізації ув’язнених, так і виникнення конфліктів між утримуваними.
— Більшість камер установи потребує негайного ремонту та не може використовуватись для утримання в’язнів за санітарно-гігієнічними вимогами. Також спальні місця в’язнів, розташовані у притул один до одного. З порушенням людської гідності засудженим доводиться спати на брудних та старих матрацах попри наявність нових на складі установи, — зазначили в пресслужбі.
В установі також виявлено випадки порушення права на професійну правничу допомогу. Зокрема, ув’язнених не завжди повідомляють про час проведення дисциплінарних комісій.
— Огляд в’язнів при прибутті до установи та перед миттям медичним працівником проводиться у неналежних умовах з порушенням права на приватність та в присутності сторонніх осіб (інших в’язнів та працівників установи). У кімнаті для проведення особистих оглядів у збірному відділенні відсутня система опалення (обігріву), — повідомили в Офісі Омбудсмана.
Водночас під час візиту членами моніторингової групи виявлено порушення вимог плану протиепідемічних заходів щодо запобігання занесенню і поширенню в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах ДКВС України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом, на 2020 рік.
Зокрема, персонал установи не завжди дотримується маскового режиму, не користується гумовими рукавичками та антисептичними засобами. Замість дезрозчину санітарні вузли збірного відділення оброблено порошком «Економ Дез хлору». Не проводиться утилізація використаних засобів захисту та медичних відходів.
— За результатом моніторингового візиту до вказаної установи, Міністерства юстиції України та інших органів влади буде спрямовано відповідний звіт із зазначенням виявлених порушень прав в’язнів та наданням рекомендацій щодо їх усунення, — наголосили у правозахисній інституції.
Автор: Ірина Жмака