Водночас у Казахстані і Канаді побачив світ новий роман-серіал Сергія Дзюби «Справи детектива Самарцева. Ідеальний злочин. Пані кілер», що трохи раніше вже успішно вийшов рідною мовою в Україні, отримавши тут значний резонанс.
Втім, автор на цьому не зупинився і, разом з обдарованим перекладачем Світланою Новік, відправив головного героя – приватного детектива Віталія Самарцева – мандрувати державами та континентами.
Отже, десять тисяч примірників книжки розійдуться світом цього року, проте і в наступному, 2021-му, – таким же астрономічним (як для нинішніх кризових часів) накладом вже заплановане її перевидання. Автор за кордоном постійно друкується, тому попит на його різноманітну творчість у багатьох країнах – стабільний. Як відомо, твори Сергія та Тетяни Дзюби перекладені сімдесятьма мовами і надруковані в п’ятдесяти державах.
Нова книжка – пригодницька, гостросюжетна, дуже цікава – причому і широкому загалу, й літературним гурманам. Адже в Україні практично ніхто не пише у популярному за кордоном жанрі «іронічного детективу», а в Сергія Дзюби це виходить просто блискуче – дотепно, з гумором, гарною, живою мовою. Тож не так страшно.
Однак роман від цього навпаки тільки виграв, бо вигідно вирізняється своєю колоритною оригінальністю на тлі вітчизняної белетристики. Власне, таку ошатну, неповторну, непересічну книжку і белетристикою не назвеш, це – справді високоталановита література, цікава й водночас розумна!
Ще одна родзинка роману – його створено за реальними подіями, які, до того ж, відбулися у нас, на Чернігівщині. Тому в новій книжці, буквально на кожному кроці, рідні мальовничі краєвиди, знайомі вулиці, площі, парки, річка Десна та ще багато чого пізнаваного. Втім, автор – уже досвідчений та професійний письменник, а не лише журналіст, який вміє знаходити цікавих людей і дізнаватися вражаючі історії. Це – рідкісний хист, адже зазвичай або людина – хороший письменник, або талановитий журналіст, тож мало кому вдається однаково успішно почуватися в обох галузях.
Імпонує неймовірна кінематографічність кожної історії – ти ніби бачиш усе це на широкому екрані, з відповідними звуковими ефектами – так, неначе знаходишся не в глядацькому залі, а в самісінькому епіцентрі, як герой подій. Недаремно ж автор за свою дивовижну історію «Пані кілер» став нещодавно переможцем міжнародного конкурсу кіносценаріїв, який проходив водночас у США, Канаді, Німеччині та Україні.
Ця нова книжка створена, як роман-серіал, тому, цілком імовірно, що в перспективі на одному з наших центральних каналів з’явиться популярний телесеріал про пригоди детектива Віталія Самарцева, а на широкому екрані – фільми «Ідеальний злочин», «Пані кілер» чи «Щасливе пограбування», або той же таки «Вампір» – про сучасного Дракулу... Та й вистави в театрах теж глядачів, безперечно, зацікавлять. Надто вже вони захоплюючі!
Наразі маємо книгу, створену на межі літератури та журналістики, яка подобається своєю правдивістю, до найдрібніших деталей, однак написана дуже оригінальним, авторським, літературним стилем. Та не переказуватиму сюжет – прочитайте, то буде потім про що друзям розповідати. Всі ці історії запам’ятовуються напрочуд легко. До того ж, інтрига витримана автором до самого кінця – мені, наприклад, жодного разу так і не вдалося вгадати, чим усе завершиться. І в цьому – ще одна привабливість детективів Сергія Дзюби.
Ярослав Савчин,
письменник, журналіст, перекладач, художник, лауреат міжнародних премій, Івано-Франківська область