Проект «Миротворення в Україні: жіноче обличчя миру» за участю жінок-активісток з різних регіонів країни, стартував цього тижня саме в Чернігові. Його ініціатор – Спілка жінок України, фінансову підтримку надав уряд Великобританії.
Лідери громадських організацій, волонтерки, вимушені переселенці, мами та дружини загиблих воїнів, представниці органів місцевої влади з Миколаєва, Запоріжжя, Рівного та Кіровограду зібралися в Чернігові, аби провести «діалоги заради миру». На думку організаторів, саме жінки найбільше зацікавлені в тому, аби зберегти життя своїх дітей, захистити коханих, чоловіків, домівки, і саме тому здатні запропонувати шляхи подолання конфлікту та об’єднати країну.
— Делегації Спілки жінок України побувають у Донецькій, Луганській, Львівській, Івано-Франківській областях, ми будемо зустрічатися з жінками-волонтерами, переселенцями. Ми сподіваємося, що ці діалоги допоможуть жінкам зрозуміти одна одну, відкрити своє серце, поділитися наболілим, і подумати над тим, як можна за допомогою жінок прийти до примирення, — говорить голова Спілки жінок України Леокадія Герасименко. – Вислухати, може, подати одне одному руки, обійняти одне одного, і врешті-решт — допомогти нашій країні прийти до миру.
Програма «Миротворення в Україні: жіноче обличчя миру» стартувала в столиці 18-19 серпня. Вонаскладається з циклу семінарів, що проходитимуть у 15 регіонах України до березня наступного року, а перша така зустріч відбулася в Чернігові 27-28 серпня набазі обласної організації Спілки жінок України та підприємства «Навчально-методичний центр профспілок». На Чернігівщині захід проходить за підтримки обласної державної адміністрації. Перед учасницями форуму виступили заступник голови ОДА Леонід Сахневич, директор департаменту соціального захисту населення ОДА Олег Русін, заступник начальника управління охорони здоров'я Володимир Пулін.
— Обласна державна адміністрація надає всіляку підтримку воїнам, які захищають територіальну цілісність держави, переселенцям з окупованих територій, сім’ям загиблих, — зазначив Леонід Сахневич. — Досить велику допомогу у вирішенні цих питань надають 30 волонтерських організацій Чернігівщини. Варто зазначити, що більшість волонтерів саме жінки. Я сподіваюсь, що цей захід сприятиме вирішенню тих проблем, які є сьогодні.
Коли учасниці проекту обговорювали ситуацію в країні, ділилися наболілим, не стримували емоцій. Мами загиблих воїнів зі сльозами розповідали, як це страшно – втрачати дитину, що вони виховували синів для миру, не для війни. Вихователі сиротинців, які прихистили дітей з Донеччини, ділилися, як складно було відігріти обпалені війною серця. Переселенці нарікали, що вони опинилися сам на сам зі своїми проблемами. Звичайно, війна в Україні вплинула на життя дітей, жінок і родин навіть у відносно спокійних регіонах.
- Одним із найбільш руйнівних наслідків нинішнього конфлікту є те, що він роз’єднав громади та сім’ї по усій Україні. Налагодження діалогу — єдина можливість подолати ворожнечу та недовіру між різними елементами українського суспільства, і саме жінки здатні допомогти досягнути цієї мети, — вважає голова Чернігівської обласної організації Спілки жінок України Ірина Дорожкіна. — У процесах примирення та порозуміння вони відіграють важливу, але почасти не оцінену належним чином роль.
Єдиний спосіб подолати ворожнечу – налагодити комунікації задля порозуміння, співпраці, обміну досвідом, і врешті-решт – утвердження миру в нашій країні, – підсумовують жінки-учасниці проекту «Миротворення в Україні: жіноче обличчя миру». В Чернігові вони працювали упродовж двох днів і запропонували конкретні пропозиції з миротворення, які згодом оприлюднять у ЗМІ та направлять до можновладців.
Вікторія СИДОРОВА. Фото Віктора КОШМАЛА