Журналістське розслідування. Державне підприємство «Чернігівторф», довкола кадрових призначень якого останні кілька років точаться численні протистояння, фактично опинилося в заручниках столичної фірми-прокладки.
Увесь цей час фірма знаходилася в «тіні», а віднедавна людина, яка стоїть за приватним підприємством, опинилася в регіональному керівництві державної управляючої компанії. Нонсенс, але фірма-посередник реалізує торфобрикет за цінами, нижчими від цін заводів-виробників. Саме ж державне підприємство дивним чином опинилося в боржниках у «прокладки», що засвідчено відповідним судовим рішенням. Крім того, як виявилося, у сумнівних багатотисячних фінансових оборудках без підтверджуючих документів задіяні і відповідальні особи деяких районних державних адміністрацій.
Нижче собівартості
У розпал нещодавнього кадрового протистояння виконувач обов’язки директора ДП «Чернігівторф» Юрій Бондаренко укладає договір з ТОВ «Вудпром», в якому зобов’язується до кінця 2019-го року відпускати приватній фірмі товар за заниженою вартістю.
Мова йде про 5 тисяч тонн торфобрикету, який виробляють на торфозаводах. В грошовому еквіваленті – це мінус 240 тисяч гривень в казну держави. І це – тільки з того, що є у відкритому доступі. Поза сумнівом – якщо правоохоронні органи почнуть копати в цьому напрямку, то знайдуть багато цікавих фактів багаторічної «плідної співпраці» ДП «Чернігівторф» та ТОВ «Вудпром».
Можливо, навіть додаткові угоди з ще більшими фінансовими преференціями. Джерела в структурі ДП «Чернігівторф» повідомляють, що справжній (а не формальний) керівник ТОВ «Вудпром» Юрій Леонідович Березовський (інформацію про якого ми опублікуємо нижче) офіційно працює в ДП «Чернігівторф» на посаді менеджера, тобто більшість прямих угод проходять саме через його руки. Тепер зрозуміло чому «Чернігівторф» не є учасником тендерів? Саме завдяки ціні, що є нижчою за ціну виробника, столична фірма ТОВ «Вудпром» є переможцем більшості аукціонів.
До речі, про аукціони: у деяких із них вималювалась цікава фінансова схема за участю посадових осіб державних органів та ТОВ «Вудпром».
Аукціони
У травні відділ освіти Ніжинської районної державної адміністрації укладає з ТОВ «Вудпром» (яке вийшло переможцем аукціону) договір на постачання 320 тонн торфобрикету на суму 583 990,00 гривень. Вартість однієї тонни продукції складає 1980 гривень. Договір про постачання підписують 10 травня.
А 12 серпня укладають додаткову угоду, якою зменшують кількість товару з 320 тонн до 294 тонн, таким чином завищуючи вартість продукції. Економія на 26 тоннах – понад 51 тисяча гривень. Ціна за одиницю товару зростає з 1980 гривень до 1998 гривень.
В описі змін, що внесені до істотних умов договору причину вказують як «Зміна ціни за одиницю товару», хоча на той час ціни на торфобрикет на заводах-виробниках не змінювались, що можна легко перевірити, отримавши витяги відповідних наказів керівництва ДП «Чернігівтоф». Крім того замовнику (відділу освіти Ніжинської районної державної адміністрації) не було надано жодних документів, що підтверджують відповідні зміни в ціноутворенні. Відтак, можна припустити, що ми маємо справу з корупційними діями та змовою між постачальником і замовником, яка призвела до розтрат бюджетних коштів.
Аналогічні оборудки ТОВ «Вудпром» прокрутила з Менською райдержадміністрацією.
Так, 15 березня фірма-переможець тендеру укладає з відділом освіти, сім'ї, молоді та спорту Менської райдержадміністрації угоду на постачання 468 тонн торфобрикету за ціною 1799,957 грн. за 1 тонну.
А вже 22 травня укладає додаткову угоду, згідно з якою зростає ціна за одиницю товару до 1974 гривень та зменшується кількість товару до 450 тонн. На рівному місці – більше 40 тисяч бюджетних коштів до приватної кишені. Як і у випадку з Ніжинською РДА, Менській РДА не надали жодних документів, які б підтвердили зміни у ціноутворенні.
Схема з боргом
У всій вище описаній ситуації надзвичайно цікавою є ситуація з боргом. У це важко повірити, але державне підприємство виявилося винним фірмі-прокладці, що купує в нього продукцію. 05 лютого 2019 року в Господарському суді Чернігівської області розглядалася справа № 927/905/18 у складі судді Фетисової І.А. за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Вудпром» до державного підприємства «Чернігівторф». Так, у вимогах «Вудпрому» — стягнути на свою користь 1 мільйон 218 тисяч гривень.
До початку підготовчого засідання 23.01.2019 відповідачем подано заяву, в якій той попросив засідання проводити без участі представника відповідача, повідомив про визнання суми боргу в розмірі 907569,80 грн. Вимоги позивача не були задоволені своєчасно, так як на всі рахунки та майно відповідача накладений арешт, встановлена податкова застава. «Чернігівторф» попросив врахувати тяжкий фінансовий та майновий стан підприємства та не застосовувати штрафні санкції.
До початку підготовчого засідання 24.01.2018 позивачем подано клопотання на підтвердження виникнення суми заборгованості відповідача перед позивачем надає підтверджуючі документи оплати за товар первісним кредитором ТОВ «Альфа-Контракт» і часткового отримання товару первісним кредитором та просить долучити до матеріалів справи копії наступних документів: копію договору № 86 від 06.09.2016, копії платіжних доручень, копії видаткових накладних, докази направлення на адресу відповідача.
Суд закінчився мировою угодою та повним задоволенням вимог позивача. Так, ДП «Чернігівторф» опинився у боржниках ТОВ «Вудпром». Що це за договори і як так трапилося – мало б стати предметом для розслідування у правоохоронних структурах.
Березовський, але не Борис
Варто зауважити, засновником ТОВ «Альфа-Контракт» є згаданий вище Березовський Юрій Леонідович. Про цю особу відомо тільки те, що подібних фірм у нього – не перерахувати на пальцях обох рук.
Рід занять – всеохоплюючий: від будівництва – до лісу і корисних копалин. Воно і не дивно, адже адреса реєстрації ТОВ «Альфа-Контракт» (м. Київ, Печерський р-н, вул. Кутузова, буд. 18/7) збігається з місцезнаходженням Державної комісії України по запасах корисних копалин. Тут, як кажуть, сам Бог велів! Однак, успіх компанії був нетривалим. На даний момент сума лише податкового боргу складає понад 412 тисяч гривень.
Що поєднує керівника ТОВ «Вудпром» Прокопенка Миколу Миколайовича і пана Березовського.
Здавалося б ця людина анітрохи не пов’язана із сумнозвісною ТОВ «Альфа-Контракт» і Юрієм Березовським. Але це тільки на перший погляд. Обидві фірми між собою тісно пов’язані та співпрацюють. Доказом тому – гарантійні листи при участі в тендерах та корупційні оборудки на збанкрутілих підприємствах.
Так, у листопаді 2018 року на Черкащині розгорівся корупційний скандал за участю відомих фірм ТОВ «Альфа-контракт» та ТОВ «Вудпром». Слідчим відділом Черкаського районного відділення поліції Черкаського відділу поліції ГУНП в Черкаській області було порушено кримінальне провадження № 12018251010002860 від 19.04.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України. Стаття серйозна – шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки.
Слідство намагалося довести, що арбітражний керуючий (ліквідатор), вступивши в злочинну змову з колишніми працівниками ДП «Черкаситорф» та керівниками суб’єктів підприємницької діяльності ТОВ «Вудпром» та ТОВ «Альфа-Контракт», порушуючи вимоги ст. ст. 38, 41,43 та 44 ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», без проведення оцінки майна банкрута та аукціону з його продажу здійснювали реалізацію торфу, що був незаконно видобутий поза межами земельної ділянки, що відводилися для видобутку торфу відповідно до спеціального дозволу на користування надрами.
Торф протиправно вивозили з території ДП «Черкаситорф» та легалізували шляхом незаконної реалізації за фіктивними документами ТОВ «Вудпром» та ТОВ «Альфа-Контракт». Обсяги вражають!
На сайті Вищого господарського суду України розміщено оголошення № 53075 від 26.07.2018, № 53701 від 23.08.2018, № 54086 від 12.09.2018, відповідно до змісту яких в ліквідаційну масу ДП «Черкаситорф» включено 7 тисяч 807 тон торфу фрезерного 2016 року виготовлення. Таким чином, ці дві фірми у порушення вище вказаних норм законодавства, здійснюють реалізацію торфу фізичним та юридичним особам за готівку та у безготівковій формі на підставі підроблених документів. Мова йде про мільйони гривень!
Головним фігурантам справи тоді вдалося вийти сухими із води. Чи вийдуть вони цього разу?