23 жовтня Верховна Рада проголосувала за законопроект №9000 про Державний бюджет України на 2019 рік.
Лідер проекту Budget WatchDog Галина Калачова (на фото) аналізує, яким чином держава фінансуватиме реформу децентралізації.
Резюме. Реформа розпочалалась у 2014 році. Передбачає передачу повноважень та фінансів від державної влади органам місцевого самоврядування. Плани на 2019 згідно проекту бюджету — певний реформаторський мінімалізм, а саме відхід від масштабних змін податкового та бюджетного законодавства, точкове вирішення проблемних питань та продовження початих змін зі значними політичними ризиками впливу центру на місцеві органи влади.
Основні закони. У 2014—2015 роках Верховна Рада прийняла низку законів, у тому числі про співробітництво територіальних громад, про добровільне об’єднання ОТГ, про засади державної регіональної політики та ін. З 2014 року разом із проектом бюджету уряд подавав до парламенту масштабні зміни до Бюджетного та Податкового кодексів. Ці правки перерозподіляли функції з проведення видатків між з місцевими та центральним бюджетами, закріпили за місцевими бюджетами додаткові джерела доходів.
Фінансування. Частка власних доходів місцевих бюджетів у ВВП зросла з 5,1% у 2014 році до 7,1% у 2018. Частка місцевих бюджетів (з трансфертами) у зведеному бюджеті України збільшилась з 45,6% у 2015 до 51,5% у 2018.
Що буде у 2019 році. Подані цього року Мінфіном зміни до БК досить скромні, а деякі з них мають технічний характер.
- Обласні ради отримають право здійснювати зовнішні запозичення та надавати місцеві гарантії.
- Забороняється видача державних чи місцевих гарантій підприємствам-боржникам, які не повернули гарантовані кредити або мають борг перед банком або державою.
- Видатки на медреформу в частині державних гарантій медичного обслуговування стають захищеними.
- ПДФО з доходу від оренди землі сплачуватиметься за місцем знаходження земельної ділянки. Досі цей момент не було врегульовано.
При доопрацюванни проекту бюджету до друго читання депутати внесли у нього низку змін.
Так, наступного року на реалізацію проектів – переможців «Всеукраїнського громадського бюджету» держава готова витрачати не більше 10% коштів державного фонду регіонального розвитку.
Також у бюджеті з'явилася субвенція на соціально-економічний розвиток у розмірі 4,9 млрд грн.
Спершу планувалося, що це станеться завдяки зменшенню ресурсу на державний фонд регіонального розвитку, однак депутати пішли іншим шляхом.
Рада скоротила по 1 млрд грн на на підтримку аграріїв та ремонт доріг і спрямувала цей ресурс у ДФРР.
Ще одна важлива зміна — народні обранці передумали перекладати утримання закладів третього-четвертого рівнів акредитації на місцеві органи влади. Їх фінансуватиме державний бюджет, в якому додатково на це передбачено 400 млн грн.
Зараз проект бюджету на наступний рік та прийняті разом з ним балансові законопроекти змін очікують на підпис президента. Після цього вони набудуть чинності.
VoxUkraine, спеціально для видання sknews.net